Asset 2

دیدگاه: شرایط اضطراری مربوط به همه‌‌گیری باید همین حالا تمام شود

اضطراری تمام اقدامات کنترلی، تعطیلی‌‌‌‌‏ها، محدودیت‌‌‌‌‏ها، شیلدهای محافظ، برچسب‌‌‌‌‏ها، هشدارها، ترس پراکنی‌‌‌‌‏ها، فاصله‌‌‌‌‏گذاری اجتماعی،
(Photo by Lisa Maree Williams/Getty Images)

امروز زمان آن رسیده تا شرایط اضطراری همه‌‌‌‌‏گیری را پایان دهیم. تمام اقدامات کنترلی، تعطیلی‌‌‌‌‏ها، محدودیت‌‌‌‌‏ها، شیلدهای محافظ، برچسب‌‌‌‌‏ها، هشدارها، ترس پراکنی‌‌‌‌‏ها، فاصله‌‌‌‌‏گذاری اجتماعی، تبلیغات، ماسک اجباری، و واکسن‌‌‌‌‏های اجباری باید کنار گذاشته شوند.

ما قبول داریم که ویروس همچنان بین ما وجود دارد، و شیوع سریع سویه اومیکرون ممکن است به معنای چرخش و انتقال همیشگی آن باشد. با این حال ما می‌‌‌‌‏توانیم با حفاظت از افراد آسیب پذیر دربرابر ویروس، شرایط را به صورت عادی و به عنوان یک امر پزشکی مدیریت کرده و آن را تبدیل به یک مسئله جمعی نکنیم. حفظ شرایط اضطراری همواره به یک توجیه منطقی بستگی داشته، و در حال حاضر دلیلی برای ادامه آن وجود ندارد.

براساس داده‌‌‌‌‏های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، آمار و میزان عفونت سویه دلتا – تهاجمی‌‌‌‌‏ترین سویه بیماری کووید ۱۹ – در شش هفته گذشته کاهش پیدا کرده (از ۶۰ درصد در تاریخ ۱۸ دسامبر به ۰.۵ درصد در ۱۵ ژانویه) و تعداد ابتلای روزانه نیز کمتر شده است (از ۹۵۰۰۰ نفر به ۲۱۰۰ نفر). شیوع سویه دلتا تا دو هفته آینده به مقداری کاهش پیدا می‌‌‌‌‏کند که مانند سایر جهش‌‌‌‌‏های پیش از آن ناپدید خواهد شد.

از سوی دیگر علائم سویه اومیکرون در اکثر افراد خفیف بوده و حتی بسیاری از افراد آسیب پذیر نیز می‌‌‌‌‏توانند به طور موثر این بیماری را پشت سر بگذارند. عفونت سویه اومیکرون مشابه آنفولانزای فصلی بوده، و حتی در بسیاری از موارد از آن کمتر است. تعداد زیادی از افراد در کشورهای توسعه یافته واکسینه شده‌‌‌‌‏ و در برابر بیماری شدید ایمنی پیدا کرده‌‌‌‌‏اند. ما اطلاعات فراوانی را درباره تاثیرگذاری مکمل‌‌‌‌‏هایی مانند ویتامین دی برای کاهش خطر بیماری در اختیار داریم، و طیفی از داروها نیز از بستری شدن و مرگ مبتلایان آسیب‌‌‌‌‏پذیر جلوگیری می‌‌‌‌‏کنند. علاوه براین، خطر ابتلا به موارد شدید بیماری بین جوانان نیز پیش از سویه اومیکرون پایین بوده، و اکنون به پایین‌‌‌‌‏ترین سطح خود رسیده است.

حتی در مناطقی با سختگیرانه‌‌‌‌‏ترین اقدامات قرنطینه نیز روزانه شاهد صدها هزار مورد ابتلای جدید به سویه اومیکرون هستیم، و بسیاری از موارد ابتلا نیز به دلیل استفاده از تست‌‌‌‌‏های خانگی ثبت نمی‌‌‌‌‏شوند. اقدامات پیشگیرانه مانند ماسک یا فاصله گذاری اجباری نیز تاثیر بسیار ناچیزی بر میزان انتقال این ویروس دارند. به این ترتیب، قرنطینه در ابعاد گسترده تنها منجر به تاخیر در ابتلا می‌‌‌‌‏شوند. واکسیناسیون و تزریق دوز سوم نیز تاثیری در جلوگیری از شیوع اومیکرون ندارد، به طوری که هم اکنون بیشترین سرانه ابتلا به اومیکرون در کل دنیا متعلق به اسرائیل و استرالیا، دو کشور با بالاترین سطح واکسیناسیون است. دوره شیوع اومیکرون فارغ از تمام اقدامات پیشگیرانه ما در حال طی شدن است.

تا پیش از شیوع سویه اومیکرون، بهبودی پیدا کردن از ابتلا به کووید منجر به ایمنی قابل توجه بدن در برابر موارد ابتلا در آینده می‌‌‌‌‏شد. با وجود شیوع اومیکرون بین افراد مبتلا به سویه‌‌‌‌‏های قبلی، علائم این افراد معمولا خفیف خواهد بود. به این ترتیب ایمنی به دست آمده از ابتلا به اومیکرون احتمالا تا مدت زیادی فرد را از ابتلا به سویه‌‌‌‌‏های بعدی بیماری محافظت خواهد کرد. به دلیل شیوع گسترده اومیکرون و ایمنی به دست آمده از آن، جهش‌‌‌‌‏های بعدی ویروس فرصت زیادی برای شیوع نخواهند داشت.

فارغ از اقدامات اضطراری، میزان بستری و فوتی‌‌‌‌‏های مرتبط با کووید افزایش پیدا کرده است. با این حال فاصله ۳ تا ۴ هفته‌‌‌‌‏ای بین بروز علائم و مرگ در کنار کاهش تاثیرگذاری واکسن دربرابر بیماری‌‌‌‌‏های شدید بین ۶ تا ۸ ماه پس از تزریق احتمالا به این معناست که همچنان با تاثیرات سویه دلتا در افزایش آمار روبرو هستیم. با از بین رفتن سویه دلتا به طور کامل، روند افزایش آمار نیز متوقف خواهد شد. به این ترتیب، می‌‌‌‌‏توان گفت که قرنطینه دیگر تاثیری در کاهش آمار نخواهد داشت.

با توجه به طی شدن دوره شیوع اومیکرون و علائم خفیف آن، دیگر توجیهی برای ادامه شرایط اضطراری وجود ندارد. علاوه براین تاثیرات مخرب قرنطینه، اخراج نیروی کار، کمبود امکانات، و اختلال در عملکرد مدارس بر سلامت و رفاه مردم نیز با آسیب‌‌‌‌‏های این ویروس برابری می‌‌‌‌‏کند.

اکنون دیگر نمی‌‌‌‌‏توان شرایط اضطراری را توجیه کرد، و ترس از احتمال شیوع یک نوع شدیدتر کووید در آینده‌‌‌‌‏ای نامعلوم نیز دلیل منطقی برای ادامه آن نیست. تنها در زمان بروز یک جهش خطرناک‌‌‌‌‏تر می‌‌‌‌‏تواند اعلام شرایط اضطراری را دوباره درنظر گرفت – امری که با توجه به ایمنی به وجود آمده از شیوع اومیکرون احتمال پایینی خواهد داشت.

مردم آمریکا به اندازه کافی حقوق انسانی و رفاه خود را قربانی حفاظت از سلامت جمعی کرده‌‌‌‌‏اند. شیوع اومیکرون به معنای شرایط اضطراری نبوده، و باید آن را پایان داد. امروز زمان لغو کردن شرایط اضطراری فرا رسیده است.

نویسندگان:

هاروی ریش استاد اپیدمیولوژی در گروه اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی در دانشکده بهداشت عمومی ییل و دانشکده پزشکی ییل است.

جایانتا باتاچاریا، محقق ارشد موسسه براون استون، استاد پزشکی در دانشگاه استنفورد است.

دکتر پل الیاس الکساندر استادیار سابق دانشگاه مک مستر در پزشکی مبتنی بر شواهد و روش‌های تحقیق است.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز  نیست.

مطالب دیگر:

هواوی ۱ میلیون دلار به تونی پودستا پرداخت کرد تا با کاخ سفید لابی کند

هزاران نفر در واشنگتن علیه واکسیناسیون اجباری تظاهرات کردند

دکتر پیتر مک کالو: واکسن‌‌‌‏ها تاثیری در توقف کووید۱۹ نداشته و محدودیت‌ها باید برداشته شوند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی