Asset 2

تاخیر مقامات اطلاعاتی در گزارش به مدیر اطلاعات ملی درباره دخالت در انتخابات موجب خشم شده است

اطلاعاتی تاخیر مقامات اطلاعاتی در گزارش به مدیر اطلاعات ملی درباره دخالت در انتخابات موجب خشم شده است این یک رسوایی ملی است. این اتفاق بسیار
(Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)

مقامات سابق دولتی و جامعه اطلاعاتی (IC) به اپک تایمز گفتند که «سیاست‌زدگی» اطلاعات در زمینه دخالت خارجی در انتخابات ایالات متحده و ادعاهای گسترده درباره تقلب منجر به خدشه‌‏دار شدن دموکراسی در کشور و تاثیرات بلند مدت منفی شده است.

جان راتکلیف، مدیر اطلاعات ملی (DNI) روز ۱۶ دسامبر توسط «مقامات اطلاعاتی» مطلع شد که جامعه اطلاعاتی توانایی ارائه گزارش تعیین شده در فرمان اجرایی درباره تهدیدات خارجی در انتخابات امسال را تا مهلت ۱۸ دسامبر ندارد. براساس گفته آنها، دریافت اطلاعات جدید از زمان انتخابات و «عدم اتمام فرآیند همکاری تعدادی از آژانس‌‏ها برای تکمیل گزارش نهایی» منجر به این تاخیر شده است. (منبع)

بارت مارکویس، دستیار معاون سابق روابط بین‌‏الملل در دولت بوش به اپک تایمز گفت: «گمان می‌‏کنم که دلیل این کار، عدم صداقت بین بوروکرات‌‏های جامعه اطلاعاتی است».

«من هرگز ندیده‌‏ام که جامعه اطلاعاتی به رئیس جمهور وقت – یا حتی دستیار معاون او – بگوید که برای پاسخ به سوال شما اطلاعات کافی نداریم. آنها ممکن است که اطلاعات کافی در اختیار نداشته باشند، اما براساس اطلاعاتی که هم‌‏اکنون در اختیار دارند گزارشی را تهیه می‌‏کنند».

مارکویس گفت که تنها نتیجه‌‏گیری ممکن این است که جامعه اطلاعاتی به دلایل سیاسی به صورت «عامدانه» ارزیابی‌‏ها و گزارشات درباره دخالت خارجی در انتخابات امسال را «مسدود» کرده است.

او گفت: «آنها انتشار اطلاعات را کند کرده و با تاخیر مواجه می‌‏کنند تا گزارش نهایی برای ایجاد یک پرونده برای نادیده گرفتن آرای الکترال در ایالات بحث برانگیز در برابر دیوان عالی، قانون‌‏گذاران ایالتی، یا کنگره از اعتبار حقوقی برخوردار نباشد».

او ادامه داد: «مضمون اصلی این اتفاقات را می‌‏توان در بوروکرات‌‏ها و کارمندان دولتی مشاهده کرد که چهار سال گذشته را صرف نادیده گرفتن اختیارات رئیس جمهور منتخب کردند. نکته جالب اینجاست که به نظر من, بایدن به شدت نسبت به نیازها و خواسته‌‏های حزب کمونیست چین پاسخگو است».

در فرمان اجرایی سال ۲۰۱۸ آمده است که اطلاعات ارائه شده به رئیس جمهور لزوما به گزارش رسمی مدیر اطلاعات ملی محدود نمی‌‏شود و مقامات آژانس‌‏ها یا «هر مقام رسمی مرتبط» می‌‏توانند در هر زمان اطلاعات خود را به رئیس جمهور ارائه بدهند. (منبع)

این فرمان اجرایی دولت ایالات متحده را ملزم به اعمال تحریم‌‏های خودکار برای دولت‌‏ها، افراد و نهادهای خارجی می‌‏کند که در تلاش برای دخالت در انتخابات ایالات متحده نقش داشته‌‏اند.

گری برنستن، افسر ارشد و رئیس ایستگاه سابق CIA با اشاره به انتخابات سال ۲۰۱۶ گفت که در آن زمان بسیاری از کارشناسان زنگ خطر دخالت خارجی در انتخابات و ادعای تقلب را به صدا درآوردند. او ادامه داد که سکوت آنها اکنون شرم‌‏آور است.

برنستن به اپک تایمز گفت: «این یک رسوایی ملی است. این اتفاق بسیار تاسف‌‏بار است. این امر برای کشور ما ناراحت کننده است چراکه ما را در مسیر اختلافات داخلی جدی قرار می‌‏دهد».

به عقیده برنستن، مشکل اصلی اینجاست که کارزار ترامپ و وکلای او تنها ۱۵ تا ۲۰ روز برای افشای تقلب و دستکاری در انتخابات مهلت داشتند، چیزی که «دستگاه‌‏های امنیت ملی احتمال آن را در ۱۵ تا ۲۰ سال گذشته بررسی نکرده‌‏اند».

برنستن، دارنده مدال «هوش برجسته» و «اینتلجنس استار» همچنین برای رهبری نیروهای CIA در تصرف کابل (افغانستان) و همچنین معماری جنگ تورا بورا شناخته می‌‏شود. او ادامه داد: «نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ همچنان به دلیل وجود پرونده‌‏های حقوقی با سوال مواجه است. این پرونده‌‏ها دارای شاهدان عینی و منابع هستند و هم‌‏اکنون نیز شاهد اولین گزارش‌‏های فنی در این زمینه هستیم. مخالفت با تمام این‌‏ها احمقانه است».

او گفت: «آیا باید حتما ۸۰۰ کمونیست از کوبا با چتر نجات در میشیگان و سایر شهرها فرود بیایند تا احتمال دخالت را باور کنیم؟ آیا مردم چنین چیزی را به عنوان شواهد قبول می‌‏کنند؟ ما احتمالا به چند گروه از کمونیست‌‏ها احتیاج داریم تا در خاک ایالات متحده فرود بیایند، و حتی در این حالت هم افرادی هستند که مخالفت کنند».

طبق گفته‌‏های برنستن، تعدادی از کشورهای خارجی از جمله ونزوئلا، کوبا، چین، روسیه و ایران در انتخابات ایالات متحده دخالت داشته‌‏اند.

به گزارش کاترین هریج، خبرنگار و محقق ارشد خبرگزاری «سی بی اس نیوز» گزارش دخالت خارجی در انتخابات ایالات متحده احتمالا ماه آینده منتشر خواهد شد. او روز ۳ دسامبر گفت که رتکلیف انتظار دریافت یک گزارش عمومی را در ماه ژانویه دارد. به گفته هریج، این گزارش احتمالا نشان دهنده دخالت از سوی چین، ایران و روسیه خواهد بود.

مطالب دیگر:

روزنامه‌نگار باتجربه و قدیمی فرانسوی: ترامپ باتلاقی را پاکسازی ‌می‌کند که آن باتلاق نسل‌های آینده را به خطر ‌می‌اندازد

ناوارو، مشاور کاخ سفید: ۳۷۹هزار برگه رأی احتمالاً غیرقانونی در میشیگان ریخته شده است

 ترامپ: خبرهای بزرگی از پنسیلوانیا در راه است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی