Search
Asset 2

درباره ادعای تقلب گسترده در انتخابات

اطلاعات در این انتخابات، به دلیل شیوع ویروس حزب کمونیست چین (کرونا)، در ایالت‌های مختلف استفاده گسترده از سیستم پستی برای رأی‌گیری مقرر شد.‌

پس از برگزاری انتخابات سوم نوامبر آمریکا، موجی از ادعاهای معتبر و متعدد درباره بی‌نظمی، تخلف و تقلب در انتخابات در قالب گواهی شاهدان همراه با سوگند، و سایر شیوه‌ها ایجاد شده است. در ادامه به مرور برخی از شواهد و اطلاعات به دست آمده تاکنون می‌پردازیم.

ارسال پستی آرا

در این انتخابات، به دلیل شیوع ویروس حزب کمونیست چین (کرونا)، در ایالت‌های مختلف استفاده گسترده از سیستم پستی برای رأی‌گیری مقرر شد.‌ در دوره‌های پیشین، استفاده از سیستم پستی بسیار محدودتر بود و صرفاً در شرایطی بود که رأی‌دهنده مجبور به ارائه درخواست رأی غیابی می‌شد و پس از آن با احراز هویت وی از طریق مدارک و شواهد، امکان رأی پستی میسر می‌شد. امسال پایتخت و ۹ ایالت برگه‌های رأی را برای همه افراد حاضر در لیست رأی‌دهندگان خود ارسال، و دیگر ایالات نیز الزامات نیاز به ارائه شاهد برای احراز هویت را معلق کردند.

سهل‌انگاری در اعمال تدابیر امنیتی

در بسیاری از ایالات، شکایات متعددی در خصوص سهل‌انگاری مسئولین انتخابات در رعایت الزامات امنیتی آرای پستی مانند موارد مربوط به امضا، شاهدان، و در برخی موارد دریافت آرای پستی پس از انتخابات و مهلت تعیین شده، طرح شده است.

ممانعت از کار ناظران

ناظران رأی‌گیری در ایالاتی مانند پنسیلوانیا و میشیگان گفته‌اند که اجازه مشاهده صحیح شمارش آرا را نداشتند. در برخی موارد، به آنها گفته شد که آنقدر عقب بایستند که برای مشاهده روند شمارش رأی به دوربین شکاری نیاز داشتند. برخی از ناظران نیز مجبور شدند در بیرون بایستند.

ایراد‌‏های دستگاه‌های رای‌گیری

دستگاه‌های رأی‌گیری که متکی به فناوری منسوخ شده‌ای هستند، در برابر هک آسیب‌پذیرند. دو شرکت اصلی که ماشین‌های رأی‌گیری در ایالات متحده را تولید می‌کنند، شرکت «دومینیون» و شرکت «الکشن سیستمز اند سافت‌ورز» هستند، که برای دستگاه‌های خود متکی به قطعات چینی هستند و این امر باعث آسیب‌پذیری دستگاه‌ها می‌شود. شرکت دیگری به نام «اسمارت‌متیک» نیزروابط خارجی مشکوکی با برخی کشورها از جمله با ونزوئلا دارد.

نفوذ احتمالی عوامل خارجی

حزب کمونیست چین منافع زیادی از رئیس‌جمهور شدن بایدن دارد. چرا که شی جین‌پینگ، رهبر این حزب با او روابطی صمیمی طی این سال‌ها برقرار کرده است. علاوه بر این، خانواده بایدن از معاملات تجاری در چین، از جمله معاملات با اعضای حزب کمونیست چین سود بسیاری کسب کرده‌اند. حزب کمونیست از طریق رسانه‌های تحت کنترل دولت خود، حمایت خود را از بایدن نشان داده است.

رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی

سازمان‌های رسانه‌ای و شرکت‌های بزرگ فناوری مانند فیس‌بوک و توییتر، علی‌رغم مطرح شدن چالش‌های قانونی، سریعاً جو بایدن را به عنوان رئیس جمهور منتخب معرفی کردند و مواردی را که نافی این ادعا بود را به عنوان اطلاعات نادرست یا گمراه کننده می‌دانستند. از جمله اینکه توییت‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را برچسب گذاری کردند.

چهار سال مبارزه علیه ترامپ

ادعاهای فعلی در مورد تقلب و کلاهبرداری در انتخابات، پس از چهار سال تلاش دموکرات‌ها برای برکنار کردن ترامپ از قدرت، از طریق مطرح کردن روایت جعلی تبانی ترامپ با روسیه و نیز از طریق درخواست استیضاح صورت گرفت.

درباره آرا و شمارش آنها

برگه‌های رأی یک‌دست و مشکوک

یک ناظر انتخابات در جورجیا، با بیست سال سابقه، ضمن اظهار سوگند گفت که هنگام بازشماری مجدد ایالت از یافتن دسته‌‏های آرای بکر و یک دست متعجب شده بود و خاطرنشان کرده است که نشانه‌گذاری نامزد مورد نظر در این آرا به طور غیرعادی یکنواخت بود. این ناظر تخمین زده است که از این آرا تقریباً ۹۸ درصد به جو بایدن تعلق داشت.

حباب‌های سیاه کامل

چندین کارمند انتخابات در جورجیا در سوگندنامه‌های خود گفتند که در هنگام بازشماری آرا، تعداد زیادی برگه‌های رأی را دیدند که محل علامت‌گذاری روی آن (حباب)، کاملاً مشکی (مشکوک به چاپ) است. یکی از ناظران اظهار داشت که همه آنها متعلق به بایدن بودند. به گفته یک ناظر، هنگام شمارش، نام بایدن بیش از ۵۰۰ بار پشت سر هم خوانده می‌شد.

بدون تأیید امضاء

در میشیگان و جورجیا گفتند که هیچ تلاشی برای تأیید امضاهای پاکت نامه‌های رای‌گیری انجام نشده است. در دیترویت، یک کارمند رأی‌گیری در سوگندنامه خود گفت که به او گفته شده است که هنگام ورود رای دهندگان برای رای دادن حضوری، از آنها درخواست شناسایی نشود.

ده‌ها هزار رأی شبانه

ده‌ها هزار برگ رأی بدون مهر و موم، طبق سوگندنامه یک کارمند رأی‌گیری، ساعت ۴:۳۰ صبح بعد از روز انتخابات، با وسایل نقلیه پلاک خارج از ایالت، وارد شهر وین در میشیگان شدند. وی گفت متوجه شد که برگه‌های رأی برای جو بایدن بودند.

چندین بار شمارش آرا

هفت شاهد در میشیگان در سوگند خود اظهار داشتند که چندین برگه رای‌ را دیدند که توسط دستگاه، چندین بار شمارش شد. یکی از جمهوری‌خواهان، ۲۷ دسته رأی را دیده بود که شماره‌هایشان با نواری پوشیده شده بود و در پنج ردیف جداگانه چیده شده بود.

سابقه آرا

یکی از پرسنل انتخابات شهر دیترویت شهادت داده است که کتباً به وی دستور داد شد که تاریخ رأی‌های پستی را به روز کند و به دنبال نقص در آرا نباشد.

در پنسیلوانیا، تحلیلی از داده‌ها نشان می‌‏دهد که بیش از ۵۱ هزار رأی، فقط یک روز پس از ارسال، عودت داده شده است، که چنین سرعت عملی بسیار تعجب‌برانگیز است. ۳۵ هزار مورد نیز در همان روز ارسال عودت داده شده است.  تاریخ عودت بیش از ۲۳ هزار مورد نیز قبل از تاریخ ارسال آن بوده است.

ممانعت از کار ناظران

ناظران جمهوری‌خواه رأی‌گیری در فیلادلفیا، دیترویت و سایر شهرهای بزرگ می‌گویند که مانع آنها برای مشاهده درست نحوه کنترل و شمارش آرا شده‌اند. ناظران می‌گویند که به آنها گفته شده که آنجا بایستند تا نتوانند ببینند چه اتفاقی می‌افتد، یا اینکه در بعضی موارد آرا در اتاق‌هایی بود که دسترسی ناظر به آنها وجود نداشت. سایر ناظران نیز گفتند که با وجود داشتن مدارک معتبر از دسترسی آنها ممانعت شده است. به گفته رودی جولیانی، وکیل ترامپ، فقط در پنسیلوانیا بیش از ۶۸۲ هزار برگه رای شمارش شده، توسط هیچ یک از جمهوری خواهان مشاهده نشده است. وی گفت «یکی از پرسنل رأی‌گیری در فیلادلفیا گفت که اکثر قریب به اتفاق برگه‌های رای پستی، ۱۵ تا ۲۰۰ فوت از ما فاصله دارد. کارگر نظرسنجی گفت که غیرممکن است که ناظران ببیند کارمندان چه کاری انجام می‌دهند و ناظران قادر به اعتراض نیز نیستند.»

تأیید غیرقانونی رأی بدون تأیید امضا

دادخواستی سی‌‏ام نوامبر در جورجیا در مورد کاهش الزامات قانونی برای تأیید امضاها، و نادیده گرفتن قانون انتخابات در این خصوص مطرح شد.

اتهامات مشابهی در مورد عدم وجود الزامات تأیید امضا در ایالت‌های سراسر کشور مطرح شده است. در آریزونا، یک قاضی در ۳۰ نوامبر حکم داد که حزب جمهوری خواه این ایالت می‌تواند نمونه‌‌هایی از پاکت‌های رای گیری پستی را بررسی کند. درخواست‌های مشابه در جورجیا شده است.

رأی افرادی که خارج از ایالت خود بوده‌اند

یک تحلیلگر به نام مت برینارد و تیم او، با مقایسه داده‌ها و اطلاعات پایگاه داده تغییر آدرس، صدها هزار نفر را در شش ایالت مورد مناقشه (پنسیلوانیا، جورجیا، میشیگان، ویسکانسین، آریزونا و نوادا) شناسایی کردند که از ایالت خارج شده بودند، ولی رأی آنها در آن ایالت ثبت شده بود. به عنوان مثال، جورجیا ۱۳۸۲۲۱ نفر از این موارد داشت.

صندوق‌های پستی به عنوان آدرس خانه

تیم برینارد بر اساس داده‌های ثبت‌نام رای‌دهندگان، رای‌دهندگانی را شناسایی کرد که با استفاده از صندوق پستی، به جای آدرس خانه ثبت نام کرده‌اند اما سعی کردند وانمود کنند شماره صندوق، همان شماره آپارتمان یا مجتمع مسکونی بوده است. فقط در جورجیا، هزار مورد شناسایی شد.

نرخ غیرطبیعی آرای باطله

بنیامین اورهولت، کارشناس آمار کاربردی و روش تحقیق در دانشگاه شمالی کلرادو، خاطر نشان می‌کند که در انتخابات سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۰.۱۵ درصد رأی باطله وجود داشته است، در حالی که در انتخابات عمومی ۲۰۱۶، به میزان ۰.۲۸ درصد، و در سال ۲۰۱۸ این میزان ۰.۲۰ درصد بوده است، و این را غیر طبیعی دانسته است.

سیستم‌های الکترونیک رای‌گیری

دستکاری آسان دستگاه‌‏ها

الکس هالدرمن، استاد علوم کامپیوتر دانشگاه میشیگان، در ژوئن ۲۰۱۷ در برابر کمیته اطلاعات سنا در مورد «دستکاری آسان در رایانه‌ها» شهادت داد. هالدرمن گفت که در طول تحقیقات خود، او و تیمش دریافتند که می‌توانند دستگاه را دوباره برنامه‌ریزی کنند تا باعث شود تغییر در آرا شود.

ارتباط با ونزوئلا

به گفته وال استریت ژورنال، شرکت اسمارت‌متیک، یکی از فروشندگان دستگاه‌های رای‌گیری که در ایالات متحده، از سال ۲۰۰۵ متعلق به سرمایه گذاران ونزوئلائی بوده است. طبق گزارش نیویورک تایمز در سال ۲۰۰۶، این شرکت با دولت سوسیالیست ونزوئلاو رئیس جمهور آن هوگو چاوز مرتبط بود. مشخص نیست که در حال حاضر چه کسی صاحب این شرکت است. خود این شرکت در مورد مالکیت خود مرموز است و فقط از خصوصی بودن آن اطلاع می‌دهد.

تنظیمات مشکوک دستگاه‌ها

دستگاه‌های رأی‌گیری دومینیون، دارای تنظیماتی داخلی است که امکان تغییرات دستی را فراهم می‌کند. از جمله این تنظیمات، گزینه‌هایی شامل دادن وزن‌های مختلف به آرای متعلق به نامزدهای مختلف است. این سیستم همچنین اجازه می‌دهد تا آرا چندین بار اسکن شود یا نتایج آرا حذف شود. این عملکردها سیستم را در برابر دستکاری آسیب‌پذیر می‌کند. فیل والدرون، متخصص امنیت سایبری، در تاریخ ۳۰ نوامبر مقابل قانونگذاران آریزونا شهادت داد که «با مشاهده این سیستم‌ها، ما تقریباً دوازده روش را برای دستکاری آرا شناسایی کردیم.»

عدم نظارت بر کارمندان

طبق اظهارات سوگند یاد شده توسط یک متخصص امنیت سایبری در جورجیا، فقط پرسنل دومینیون از سرور‌‏های آن اطلاع و به آن دسترسی داشتند. او گفت این بسیار غیرمعمول و از نظر امنیتی بسیار نگران کننده است. او افزود، بدیهی است که کارمندان دومینیون به سیستم رایانه‌ای «دسترسی کامل» دارند.

ایمن‌ نبودن سرورها

یک کارشناس انفورماتیک که مراحل مقدماتی برگزاری انتخابات در جورجیا را نظارت می‌کرد گفت که به نظر می‌رسد رایانه‌های DELL که نقش سرور دستگاه‌ها را داشتند، جهت کاهش آسیب‌پذیری ایمن‌سازی نشده‌اند. وی اظهار داشت که که ایمن‌سازی یک سرور EMS قبل از نصبش قابل قبول نیست.

خطر هک شدن دستگاه‌‏ها

یک متخصص آی‌‏تی در جورجیا گفت که به نظر می‌رسد روی رایانه‌هایی که در مراحل مقدماتی برای پردازش آرا در جورجیا مورد استفاده قرار گرفته است، بسته‌های نرم‌افزاری خانگی و مشاغل کوچک نصب شده است. وی گفت یکی از اولین مراحل ایمن‌سازی، حذف همه نرم افزارهای ناخواسته و بازی‌ها و… است که انجام نشده است.

سیستم عملیاتی قدیمی

یک متخصص آی‌‏تی که مقدمات رأی‌گیری در جورجیا را نظارت کرد، گفت که سیستم ویندوز رایانه اصلی متصل به سیستم رأی گیری  دومینیون، چهار سال است که به روز نشده و دامنه وسیعی از آسیب‌پذیری‌های شناخته شده و علنی را به همراه دارد.

بدون هیچ فرایند رسمی

صدور گواهینامه‌های تأیید دستگاه‌های رأی‌گیری توسط کمیسیون کمک به انتخابات فدرال (EAC) انجام می‌شود. این آژانس به قدری کوچک است که سناتورها در سال‌‏های پیش نامه‌ای به این نهاد ارسال کردند و نگرانی‌ها را در مورد این که این اداره «فقط یک کارمند تمام وقت برای نظارت بر روند صدور گواهینامه استخدام کرده است» ابراز داشتند. این آژانس برای انجام آزمایشات واقعی فقط به دو شرکت کوچک اعتماد کرده است.

اتصال فلش‌مموری به دستگاه‌ها

گِرِگ استنستروم، یک ناظر رأی‌گیری از ایالت پنسیلوانیا، گفت که شخصاً مشاهده کرده‌ است فردی فلش‌مموری‌هایی را چندین مرتبه به دستگاه‌های رای‌گیری وصل و اطلاعات آن روی دستگاه بارگذاری کرد. وی در جلسه دادرسی ۲۵ نوامبر به قانونگذاران پنسیلوانیا گفت که نظارتی روی این شخص وجود نداشت، و مشاهده شد که حداقل ۲۴ بار کارت‌ها را به ماشین وصل کرد.

اتصال به اینترنت

یک پیمانکار فناوری اطلاعات که برای دومینیون در مرکز تی‌سی‌اف در میشیگان کار می‌کرد و یک سناتور ایالتی سابق هر دو در اظهارات‌شان سوگند یاد کردند که دستگاه‌های رأی‌گیری که در انتخابات سوم نوامبر استفاده شد به اینترنت متصل هستند. دومینیون منکر اتصال دستگاه‌های خود به اینترنت شده است.

آرایی که بعد از زمان مقرر شمارش شدند

دادگاه عالی پنسیلوانیا روز ۱۷ سپتامبر حکم داد که مقامات انتخابات می‌‌‏توانند تمام آرای پستی، شامل آرای غیابی را تا ۳ روز بعد از انتخابات سوم نوامبر دریافت کنند. با این حال، روز ششم نوامبر، ساموئل الیتو، قاضی دادگاه عالی آمریکا به مقامات انتخابات پنسیلوانیا دستور داد تا آرایی را که بعد از روز انتخابات رسیده است، جدا کنند.

مطالب دیگر:

سیدنی پاول: آرای تقلبی از چین، همچنان به ایالات متحده می‌آیند

اینفوگرافی: تبلیغات ۴ ساله بر علیه ترامپ

تیم حقوقی ترامپ پس از رد شدن شکایت تگزاس در دیوان عالی به دنبال گزینه‌‌‏های جایگزین است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی