Asset 2

سناتور جمهوری خواه، دستور وزارت دادگستری مبنی بر انتشار اظهارنامه مالیاتی ترامپ را ایجاد سابقه‌ای خطرناک دانست

ممیزی ترامپ در سخنرانی خود در رویدادی در فونیکس با عنوان «تجمع برای درستی انتخابات»، گفت که سنای ایالت متحده با صدور اجازه بازرسی از آرای
(Brandon Bell/Getty Images)

چاک گرسلی سناتور ایالت آیووا، گفت که دستور وزارت دادگستری در روز جمعه مبنی بر انتشار اظهارنامه مالیاتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، به نظر می‌رسد کاملاً سیاسی باشد و یک پیشینه خطرناک ایجاد می‌کند.

در سال ۲۰۱۹، این وزارتخانه گفت که اطلاعات پرداخت‌ها نباید به ریچارد نیل، رئیس کمیته امور مالی مجلس، ارائه شود، زیرا نیل در مورد هدف واقعی جستجوی پرداخت‌ها بی‌اهمیت است.

در ۳۱ جولای، یک وکیل در دفتر مشاوره حقوقی وزارت دادگستری، با این ادعا که هیأت «دلایل معتبر ظاهری برای درخواست خود دارد» این تصمیم پیشین را لغو کرد.

گراسلی یکی از کسانی بود که این اقدام را محکوم کرد. گراسلی که یک جمهوری‌خواه ارشد کمیته قضایی سنا و یکی از اعضای ارشد کمیته امور مالی سنا است، در بیانیه‌ای گفت «دولت فدرال به دلایلی اطلاعات مالیات دهندگان خصوصی را از نزدیک محافظت می‌کند. به نظر من این نظر جدید وزارت دادگستری بایدن فقط یک سیاست است. دفتر مشاور حقوقی باید منبع تجزیه و تحلیل حقوقی متفکرانه باشد، نه منبع توجیهات سیاسی برای حمایت از تحقیقات حزبی مجلس. این نظر جدید دفتر مشاوره حقوقی به طرز نگران کننده‌ای با نظر اخیرش مغایرت دارد.»

گراسلی خاطرنشان کرد که ریچارد دلمار، بازرس کل مشاغل وزارت خزانه‌داری، سال گذشته تأیید کرد که وزارت خزانه‌داری هنگام تصمیم‌گیری در مورد ارائه جداگانه گزارشات به نیل، به درستی عمل کرده است.

وی افزود که هیچ مبنای قانونی برای هدف قرار دادن اطلاعات مالیاتی افراد وجود ندارد، حتی اگر رئیس جمهور سابق باشد.

گراسلی گفت که واضح است که دموکرات‌های مجلس نمایندگان می‌خواهند اظهارنامه‌های مالیاتی رئیس‌جمهور سابق را دریافت کنند تا بتوانند آنها را برای عموم منتشر کنند، و اقدام کمیته امور مالی مجلس درباره نظارت بر برنامه حسابرسی ریاست جمهوری بهانه‌ای آشکار است که شایسته هیچ‌گونه احترامی از سوی وزارت خزانه‌داری نیست.

به گفته او مهم نیست که فرد مورد نظر کیست، چنین سوء‌استفاده جناحی و هدفمند از اطلاعات مالیات دهندگان خصوصی یک سابقه بسیار خطرناک است که به کشور ما آسیب می‌رساند.

جمهوری خواهان دیگر نیز در برابر این تصمیم اعتراض کردند.

کوین بردی، نماینده تگزاس و عضو ارشد جمهوری‌خواه در کمیته امور مالی مجلس در بیانیه‌ای گفت «همه مودیان مالیاتی باید از این حکم وزارت دادگستری با انگیزه سیاسی نگران شوند. حریم خصوصی باید مهم باشد. این یک سابقه خطرناک ایجاد می‌کند که قانون مالیات را با استفاده از قدرت خطرناک کنگره برای جستجوی اظهارنامه‌های مالیاتی خصوصی هر کس به دلایل صرفاً سیاسی، را به یک سلاح تبدیل می‌کند.»

اگر سیاستمداران کنگره بتوانند اظهارنامه‌های مالیاتی خصوصی رئیس جمهور را مطالبه کنند و در نهایت آن را علنی کنند، چه چیزی آنها را از انجام همان کاری با دیگران که به عنوان دشمن سیاسی خود می‌دانند، باز می دارد؟»

بردی خاطرنشان کرد که نیل قبلاً اعلام کرده بود که می‌خواهد پرداخت‌های مالیاتی ترامپ را علنی کند.

داون جانسن، سرپرست معاونت دادگستری دفتر مشاوره حقوقی وزارت دادگستری، روز جمعه گفت که مقامات نمی‌توانند بدانند آیا این اطلاعات در اختیار عموم قرار می‌گیرد یا خیر.

جانسن نوشت «ما فرض می‌کنیم که کمیته اطلاعات مالیاتی را که دریافت می‌کند با حساسیت نسبت به نگرانی‌های حریم خصوصی مالیات دهندگان اداره خواهد کرد.»

ترامپ و اعضای تیمش به درخواست اظهار نظر در این خصوص پاسخی نداده‌اند.

همزمان دموکرات‌ها از این تصمیم استقبال کردند. آنها بیش از دو سال پیش اظهارنامه‌های مالیاتی رئیس جمهور سابق را مطالبه نموده بودند.

جان لارسون از نمایندگان دموکرات در توییتر نوشت «قانون‌گذاری با ماست، اما این درخواست توسط دولت ترامپ مسدود شد. من از دادستان کل مریک گارلند برای تماس مناسب تشکر می کنم.»

شیلا جکسون لی نماینده دموکرات تگزاس نیز گفت که من از تصمیم وزارت امور خارجه مبنی بر ارائه اظهارنامه مالیاتی خزانه داری دونالد ترامپ به کنگره استقبال می‌کنم تا بتواند وظایف خود را انجام دهد. هیچ کس بالاتر از قانون نیست، حتی رئیس جمهور ایالات متحده.

مطالب دیگر:

 دیدگاه: بزرگترین صادرات چین چیست؟ استبداد

دختری که زندگی‌های گذشته‌اش را به یاد آورد

«مشاور ویژه» برای تحقیق درباره انتخابات ۲۰۲۰ در ویسکانسین برگزیده شد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی