Search
Asset 2

در بیست و نهمین روز از اعتراضات سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، شهرهای مختلف صحنه تجمعات اعتراضی شد

اعتراضات سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی به‌دلیل سرکوب و کشتار معترضان فشارهای کمرشکن اقتصادی فساد، اختلاس و بی‌کفایتی مسئولان و نبود
(Photo by AFP via Getty Images)

در بیست و نهمین روز از اعتراضات سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، روز شنبه ۲۳ مهر در پی فراخوان‌ها برای برپا کردن تظاهرات ضد حکومتی، مردم و دانشجویان معترض در شهرهای اردبیل،  همدان،  تهران، کردستان، کرمانشاه، رشت، اصفهان، کرج، مشهد و … دست به تجمع زدند.

با وجود اختلال گسترده در اینترنت، ویدئوهای منتشر شده نشان می‌دهد که شهروندان معترض اردبیل به خیابان‌‌‌ها آمدند و  شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

در پی گزارش‌هایی مربوط به کشته‌ شدن یک دختر دانش‌آموز در اردبیل در جریان حمله روز پنج‌شنبه ۲۱ مهرماه ماموران امنیتی به دبیرستان شاهد، والدین دانش‌آموزان مقابل دبیرستان دخترانه شاهد تجمع کردند.

در همین رابطه، گروهی از فعالان ساکن تبریز در واکنش به کشته‌شدن این دختر دانش‌آموز در بیانیه‌ای برای شنبه فراخوان تظاهرات اعتراضی داد و تاکید کردند: «دستان تمامی یگان‌های سرکوبگری که به ناموس این شهر باطوم بلند کرده‌اند را خواهیم شکست.»

در بیست و نهمین روز از اعتراضات ضد حکومتی، شهروندان معترض در همدان به خیابان‌های این شهر آمدند با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

مردم معترض در شاهین شهر اصفهان در پاسخ به فراخوان‌ها برای اعتراضات سراسری، به خیابان آمدند و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

شهروندان معترض مشهدی هم شنبه ۲۳ مهر، در خیابان‌ها  تجمع کردند و با سر دادن شعارهایی از جمله «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه» مخالفت خود را با حاکمیت جمهوری اسلامی ابراز کردند.

دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه در روز شنبه دست به تجمع اعتراضی زدند و شعار «هر یک نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه شریعتی تهران شنبه ۲۳ مهر ضمن پیوستن به اعتراضات سراسری مردم ایران با شهروندان معترض کشته‌شده در زاهدان  ابراز همبستگی کردند و  در محوطه این دانشگاه شعار «از زاهدان تا تهران، خونین تمام ایران» سر دادند.

مولوی عبدالحمید،‌ امام‌جمعه اهل سنت زاهدان هم در خطبه نماز جمعه ۲۲ مهر، به کشتار معترضان در «جمعه خونین زاهدان» و اعتراضات سراسری مردم علیه جمهوری اسلامی  اشاره کرد و گفت: «کسانی که تنها اقتصاد را مطرح می‌کنند، سخت در اشتباه‌اند. مردم آزادی و احترام می‌خواهند. این مردم غلام نان و پول نیستند، بلکه عزت و آزادی خود را طلب می‌کنند.»

دانشجویان دانشگاه تهران در پردیس مرکزی دانشگاه تجمع کرده و شعارهایی از جمله «حراست و سپاهی پیوندتان مبارک » و «ما تماشاچی نمی‌خواهیم، به ما ملحق شوید» سر دادند.

در دانشگاه تربیت مدرس تهران دانشجویان تجمع کرده و شعار «مهسا، حدیث،‌ سیاوش ایران مثل آتش» سر دادند.

بر اساس گزارش‌ها، دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران هم در محوطه دانشگاه تجمع کرده‌ و شعارهایی از جمله «کردستان، زاهدان، چشم و چراغ ایران» سر دادند.

در تهران، دانشجویان دانشگاه آزاد پونک تجمع اعتراضی برگزار کردند و شعار «بسیجی جیره‌خور، آخرشه خوب بخور» سر دادند.

بر اساس ویدئوهای  منتشر شده، مردم معترض رشت شنبه ۲۳ مهر به خیابان‌ها آمدند و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه آزاد رشت نیز به خیابان آمدند و ترانه «برای…» شروین حاجی‌پور را هم‌خوانی کردند. دانشجویان دانشگاه گیلان نیز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان صبح شنبه خبری در مورد قتل هلن احمدی، دختربچه هفت‌ساله اهل بوکان، منتشر کرد. بر اساس این گزارش، هلن احمدی روز چهارشنبه ۲۰ مهر هنگام برگشتن از مدرسه در حین شعار دادن، با گلوله مستقیم سرکوبگران کشته شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در واکنش به این اتفاق نوشت: «روند سرکوب و کشتار دانش‌آموزان را اقدامی جنایت‌آمیز علیه کودکان می‌داند و از حاکمیت می‌خواهد که از شلیک به سمت کودکان و نوجوانان سرزمین خود دست بردارد. این گل‌های خوشبو آینده‌سازان این سرزمین‌اند، به کدامین گناه باید در یک لحظه برای همیشه جانشان ستانده شود.»

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، هرانا، روز جمعه اعلام کرد شمار کشته‌های تاییدشده در اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی تا آن روز به ۲۲۴ تن، ازجمله ۲۹ کودک، افزایش یافته است. همچنین صدها نفر هم در جریان درگیری نیروهای امنیتی با معترضان زخمی شده‌اند، اما شمار دقیق آن‌ها مشخص نیست.

علاوه‌بر این، هرانا تعداد تخمینی بازداشتی‌ها در جریان اعتراضات چهار هفته گذشته را نزدیک به شش‌هزار نفر اعلام کرده است.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز جمعه در سومین واکنش رسمی به اعتراضات سراسری مردم ایران علیه حکومت، ادعای «تناور» بودن «درخت جمهوری اسلامی ایران» را مطرح کرد و در سخنانی تهدید‌آمیز، گفت «غلط می‌کند کسی به فکر کندن این درخت باشد.»

مهرداد پولادی، بازیکن پیشین فوتبال باشگاهی ایران، در پاسخی به سخنان دیروز علی خامنه‌ای در حساب توییتر خود نوشت: «حتی به اندازه چند تصویر یک بیلبورد هم در جبهه خود آدم حسابی ندارید و حرف از درخت تنومند می‌زنید؛ شما علف هرز هم ‌نیستید.»

مطالب دیگر:

ظاهر شدن بنرهایی با شعارهایی علیه رهبر چین در پکن: «بیایید شی‌ جین‌پینگ خائنِ دیکتاتور را برکنار کنیم»

اعتراضات و اعتصاب سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف همچنان ادامه دارد

ادامه اعتراضات مردمی در ایران؛ ده‌‎ها تن از مردم معترض زاهدان کشته و زخمی شدند

..

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی