Search
Asset 2

بایدن تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال کرد

اعمال مقامات می گویند چندین سخنران در نشست ناتو همچنین از چین خواسته‌اند که به روسیه در جنگ با اوکراین کمک نکند و چین به نقش خود به عنوا
(Evelyn Hockstein/Pool/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در بحبوحه جنگ بین دو کشور، تحریم‌های اقتصادی جدیدی علیه روسیه اعمال و آخرین بسته کمکی به اوکراین را اعلام کرد.

ایالات متحده مجدداً ۴۰۰ فرد و نهاد جدید را در فهرست تحریم‌های «کاملا مسدودکننده» قرار داد. طبق بیانیه کاخ سفید، این آخرین بخش از تحریم‌ها شامل ۴۸ شرکت دفاعی دولتی، بیش از ۳۰۰ عضو مجلس قانونگذاری روسیه، و همچنین اعضای هیئت مدیره و روسای مؤسسات مالی روسیه است.

در کنار اعلام بایدن، کشورهای گروه هفت (G-7) و اتحادیه اروپا ابتکاری را برای جلوگیری از دور زدن تحریم‌های اعمال شده به روسیه اعلام کردند. کاخ سفید گفت که این تلاش شامل تعامل با سایر دولت‌ها برای اتخاذ تحریم‌هایی مشابه تحریم‌هایی است که قبلاً توسط G-7 و سایر شرکا اعمال شده است.

G-7 و اتحادیه اروپا همچنین متعهد شدند که معاملات طلای مربوط به بانک مرکزی فدراسیون روسیه را مسدود کنند و گفتند که قبلاً توسط تحریم‌های موجود پوشش داده شده است.

 چندین سخنران در نشست ناتو همچنین از چین خواسته‌اند که به روسیه در جنگ با اوکراین کمک نکند و چین به نقش خود به عنوان عضو شورای امنیت سازمان ملل عمل کند.

ناتو روز پنج‌شنبه با صدور بیانیه‌ای طولانی، اصول آمادگی دفاعی خود در برابر روسیه را ترسیم کرد و تهاجم مسکو به اوکراین را «به شدیدترین وجه ممکن» محکوم کرد.

در این بیانیه پیش از اجلاس سران در بروکسل آمده است: «ما، سران کشورها و دولت‌های ۳۰ کشور متحد ناتو، امروز برای رسیدگی به تجاوز روسیه به اوکراین، که بزرگترین تهدید برای امنیت یورو آتلانتیک در دهه‌های اخیر است، ملاقات کرده‌ایم. جنگ روسیه علیه اوکراین صلح را در اروپا به هم ریخته و باعث رنج و ویرانی عظیم انسانی شده است.»

در بیانیه ناتو از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خواسته شده است که «فورا این جنگ را متوقف کند و ارتش خود را از اوکراین خارج کند و همچنین از روسیه خواسته است از بلاروس بخواهد تا به همدستی خود پایان دهد.»

با این حال، آنها از بیان اینکه ناتو یک منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین را اعمال خواهد کرد که توسط رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی درخواست شده است، خودداری کردند. رهبران همچنین گفتند که تحریم کامل نفت و گاز روسیه را که زلنسکی در روزهای اخیر خواستار آن بوده است، اعمال نخواهند کرد.

به گزارش رویترز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پس از تجمع رهبران در مقر ناتو گفت: «ما توافق کردیم که بازدارندگی و دفاع خود را در بلندمدت تقویت کنیم. ما همچنین موافقت کردیم که از اوکراین حمایت بیشتری کنیم و به تحمیل هزینه‌ها بر روسیه ادامه دهیم.»

در بیانیه ناتو روز پنجشنبه آمده است که کشورهای عضو آن کاملاً به ماده ۵ ائتلاف متعهد هستند که تصریح می‌کند حمله به یک عضو ناتو حمله به همه اعضا است.

در بیانیه آمده است: «در پاسخ به اقدامات روسیه، ما برنامه‌های دفاعی ناتو را فعال کرده‌ایم، عناصری از نیروهای واکنش ناتو را مستقر کرده‌ایم و ۴۰هزار سرباز را در جناح شرقی خود به همراه دارایی‌های هوایی و دریایی قابل توجه تحت فرماندهی مستقیم ناتو با پشتیبانی استقرار ملی متفقین قرار داده‌ایم. همچنین در حال ایجاد چهار گروه نبرد چند ملیتی دیگر در بلغارستان، مجارستان، رومانی و اسلواکی هستیم.»

مطالب دیگر:

زلنسکی خواستار کمک «نامحدود» ناتو شد

پمپئو: تایوان برای مقاومت در برابر رژیم چین به حمایت قوی نیاز دارد

چین در ماه فوریه دو برابر بیشتر از روسیه گاز طبیعی مایع خریداری کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی