Search
Asset 2

افراد خوش بین چگونه می‌‏اندیشند

افراد خوش بین چگونه می‌‏اندیشند
افراد خوش بین چگونه می‌‏اندیشند
افراد خوش بین چگونه می‌‏اندیشند
افراد خوش بین چگونه می‌‏اندیشند

یکی از جنبه‌‏های مثبت اندیشی، خوش‌‏بینی است. عموم مردم، خوش‌‏بینی را به صورت در نظر گرفتن «نیمه پر لیوان»، یا دیدن لایه براق در هر پدیده، یا عادت به انتظار پایانی خوش داشتن، برای هر دردسر واقعی در نظر می‌‏گیرند (سلیگمن وهمکاران، ۱۹۸۸). همچنین خوش بینی به معنای داشتن انتظارات مثبت برای نتایج و پیامدهاست (شییر و کارور،۱۹۸۵).

خوش بینی، نگرشی مثبت به جهان پیرامون است. افراد خوش بین با صورتی خندان و حسن نیت در تلاش هستند که بخش‌‏ها و وجوه مثبت قضایا را ببینند و امیدوارند که جهان به سمت خوبی و خیر حرکت ‌‏کند هرچند که می‌‏دانند جهان کامل و ایده آل نیست و هیچ کس نمی‌‏تواند، همه صفات خوب و عالی را دارا باشد. خوش بینی، زندگی در تخیل و خیال پردازی نیست؛ همچنین تضادی با واقع بینی ندارد. یک فرد خوش بین همیشه معتقد است که شرایط سخت وجود دارد اما راه حلی برای رفع و بهبود آن شرایط نیز هست.

تفاوت دیدگاه افراد خوش بین و بدبین

الف تداوم، گاهی در برابر همیشگی 

برخی افراد علل رویدادهای ناخوشایند را همیشگی دانسته و استدلالشان این است که این گونه رویدادها دوباره تکرار شده و راه گریزی وجود ندارد، از این رو مقاومت و تحمل‌‏شان را در برابر مشکلات و سختی‌‏ها از دست داده و در معرض افسردگی و ناامنی روانی قرار می‌‏گیرند. اما خوش بینان، وقتی با مشکلی روبرو می‌‏شوند، روش منطقی در پیش گرفته و آن را موقتی و قابل حل توصیف می‌‏کنند. از این رو دچار حیرت و سردرگمی نشده و امنیت روانی‌‏شان را از دست نمی‌‏دهند.

مثلا فرد بدبین، معتقد است اتفاقات بد، از شرایطی دائمی و ثابت نشات می‌‏گیرد: «من در امتحان ریاضی مردود شدم چون در ریاضی خوب نیستم، استعداد یادگیری اعداد و ارقام را ندارم و در ریاضی هرگز پیشرفت نمی کنم». اما انسان خوش بین، شکست را به عوامل موقتی نسبت می‌‏دهد «من درامتحان رد شدم چون دقت نکردم، مهارت‌‏هایم را افزایش می‌‏دهم و دفعه بعد بهتر عمل می‌‏کنم».

ب فراگیر بودن، خاص در برابر کلی

افراد بدبین، علت رخداد هر پدیده و رویداد را کلی و فراگیر دانسته و آن را به جنبه های گوناگون زندگی سرایت می‌‏دهند. از این رو توان مقابله و تصمیم گیری را از دست می‌‏دهند اما در مقابل خوش بینان علت وقوع یک رویداد را خاص همان مورد دانسته و از تعمیم آن به موارد دیگر خودداری می‌‏کنند، این شیوه باعث می‌‏شود که آنها کنترل بیشتر و بهتری بر اوضاع و شرایط داشته و از امنیت روانی بهره‌‏مند گردند.

مثلا وقتی به شخصی گفته می‌‏شود بطور موقتی از کار برکنار شده است، انسان بدبین نه تنها بخاطر از دست دادن شغل خود احساس بدی دارد بلکه نگرانی خود را به سایر ابعاد زندگیش منتقل کرده، فکر می‌‏کند که زندگی زناشویی‌‏اش در معرض خطر است و کنترل فرزندانش را از دست خواهد داد و با خود می‌‏گوید:« زندگیم بر پایه کارم استوار است و با بیکاری، همه جنبه‌‏های دیگر زندگی‌‏ام از دست خواهد رفت». در واقع فرد بدبین آنقدر به در بسته خیره می‌‏شود تا دری که باز است را از خاطر ببرد.

اما انسان خوش بین اجازه نمی‌‏دهد یک شکست، تمام زندگی او را محدود کند، او با خود فکر می‌‏کند «پس من در این شرایط، شغلی ندارم ولی من و همسرم هنوز رابطه خیلی خوب و نزدیکی با هم داریم و فرزندانمان مایه افتخار ما هستند. این فرصت می‌‏تواند تجربه ارزنده‌‏ای برای من باشد، هنوز جای زیادی برای رشد دارم، بهتر است که کارهای دیگر را بصورت آزاد و خلاقانه‌‏ انجام بدهم، تجربه بیشتری کسب کنم و اهداف کاری خودم را جدی تر دنبال کنم».

ج شخصی، درونی در برابر بیرونی

افراد بدبین عامل وقوع رویدادهای نامطلوب را در خود، یعنی عامل درونی، در نظر گرفته و در قبال آن احساس گناه، شرمساری و ناامنی روانی می‌‏کنند، اما در مقابل، افراد خوش بین هنگامی که با پدیده آسیب‌‏زای زندگی روبرو می‌‏شوند، تنها خود را مقصر قلمداد نکرده و در پی یافتن تاثیر احتمالی سایر عوامل و شرایط در این مشکل بر می‌‏آیند. این شیوه باعث می‌‏شود که هم عزت نفس‌‏شان آسیب نبیند و هم با امنیت خاطر به فعالیت ادامه دهند.

مثلا وقتی با دوست محبوبتان یا نامزدتان قرار ملاقاتی دارید و او بر سر قرار حاضر نمی‌‏شود، فرد ‌‏بدبین خود را سرزنش می‌‏کند و با خود می‌‏گویید: «حتما دوست داشتنی نیستم، او نخواهد آمد چون من به اندازه کافی خوب و شایسته نیستم» ولی فرد خوش‌‏بین فکر می‌‏کند حتما برای نامزدم مشکلی پیش آمده شاید در ترافیک گیر کرده باشد.

براساس تحقیقات انجام شده خوش‌‏بینی و بدبینی، از عمده ترین ملاک‌‏هایی هستند که سلامت روانی افراد را تحت تاثیر قرار می‌‏دهند. خوش‌‏بینی به واسطه افزایش سطح سلامت روانی، رضایت از زندگی را در پی خواهد داشت. به بیان دیگر خوش بینی با تاثیر بر نوع احساس‌‏ها و هیجان‌‏های فرد، نگرش مثبت و در نتیجه رضایت از زندگی را در پی خواهد داشت.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی