Search
Asset 2

افزایش عوارض التهاب عضلات قلب و اختلال قاعدگی پس از تزریق واکسن کووید۱۹

التهاب مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا روز ۲۳ ژوئن اعلام کرد که بیش از ۱۲۰۰ مورد عارضه «التهاب عضلات قلب»، یا میوکاردیت، در میان ن
(Brendan Smialowski/AFP via Getty Image)

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا روز ۲۳ ژوئن اعلام کرد که بیش از ۱۲۰۰ مورد عارضه «التهاب عضلات قلب»، یا میوکاردیت، در میان نوجوانان و جوانان پس از تزریق واکسن فایزر یا مدرنا به مقامات بهداشتی در ایالات متحده گزارش شده است.

کارگروه ایمنی واکسن کووید۱۹، وابسته به کمیته مشورتی ایمنی‌سازی که بخشی از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری است در گزارش خود نوشته است که «به نظر می‌رسد که بیشتر موارد خفیف هستند و پیگیری آنها ادامه دارد.» سایت خبرهای پزشکی «وب ام‌دی» نیز به نقل از تازه‌ترین گزارش، نوشته است که تاکنون «نسبتاً تعداد اندکی» از موارد میوکاردیت مشاهده شده است.

به گزارش ایندیپندنت در تارنمای بنیاد قلب بریتانیا اعلام شده بیشتر افراد مبتلا بدون هیچ‌گونه عارضه‌ای بهبود می‌یابند، اگرچه در موارد نادر با التهاب شدید ممکن است به قلب آسیب برسد.

از ۱۲۲۶ گزارش میوکاردیت پس از واکسیناسیون، بین ۸۰۰ تا ۸۲۷ مورد پس از تزریق دوز دوم، و ۲۶۷ نفر دیگر پس از دوز اول بوده‌‌‌‌‌‏اند.

بیشتر موارد این عارضه پس از تزریق واکسن فایزر مشاهده شده است و اکثریت موارد ابتلا مربوط به مردان است. همچنین حدود ۴۰ درصد ۲۹ ساله یا جوان‌‌‌‌‌‏تر بودند. در این میان ۳۰۹ مورد نیاز به بستری داشته‌اند و ۹ نفرشان هنوز در بیمارستان بستری هستند. التهاب عضلات قلب معمولاً ظرف ۴ روز پس از واکسیناسیون ظاهر شده است.

دکتر متیو اوستر، متخصص قلب  کودکان در مرکز مراقبت‌های بهداشتی کودکان آتلانتای آمریکا می‌گوید «به نظر می‌رسد که این واکسن‌ها ممکن است یک محرک برای بروز میوکاردیت باشند.» علاوه بر این، دکتر گریس لی، همکار کارگروه ایمنی واکسن کووید۱۹، از احتمال ارتباط میوکاردیت با واکسیناسیون در نوجوانان و بزرگسالان جوان گفت.

نشستی اضطراری در روز ۲۳ ژوئن در این خصوص در کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها برگزاری شد. کارشناسان می‌‌‌‌‌‏گویند که متخصصان این پانل می‌توانند توصیه کنند که جمعیت سن خاصی نباید واکسن‌های مبتنی بر mRNA را دریافت کنند یا جوانان تنها یک دوز را دریافت کنند.

همچنین مواردی از اختلال در قاعدگی در برخی زنان پس از تزریق واکسن گزارش شده است. گلوبال نیوز کانادا نیز در گزارشی به موردی از وقوع قائدگی و خونریزی ماهیانه در یک زن پنجاه ساله که یک سال از زمان یائسگی‌اش گذشته بود، پس از تزریق فایزر پرداخت.

پیش از آن نیز گزارش‌های متعددی از اختلال یا شدت گرفتن چرخه قاعدگی در زنانی که اقدام به تزریق واکسن‌ کووید۱۹ کرده‌اند منتشر شده است.

مطالب دیگر:

بایدن «سرکوب رو به تشدید» تحمیلی از جانب  رژیم چین در هنگ کنگ را محکوم می‌کند

به درخواست دانشمند چینی، داده‌های اولیه دربارۀ پاندمی کووید۱۹ از پایگاه داده وب‌سایت مؤسسه ملی سلامت آمریکا حذف شد

ویدئو: نقشه نفوذ جهانی حزب کمونیست چین با طرح کمربند و جاده

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی