Asset 2

افزایش نگران کننده مهاجران غیر قانونی در مرز آمریکا و مکزیک

(LOREN ELLIOTT/AFP/Getty Images)
(LOREN ELLIOTT/AFP/Getty Images)
(LOREN ELLIOTT/AFP/Getty Images)

مقامات مرزی ایالات متحده می‌گویند در طول ماه می، بیش از ۱۳۲ هزار نفر که سعی داشتند به طور غیر قانونی از مرزهای جنوبی این کشور وارد آمریکا شوند را بازداشت کردند. دولت آمریکا روز پنج ژوئن اعلام کرد تعداد مهاجران غیرقانونی نسبت به ماه قبل افزایش یافته است و به بیشترین میزان خود در یک دهه گذشته رسیده است، به طوری که در حال رسیدن به مرحله‌ای بحرانی است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مکزیک را تهدید کرد که در صورت انجام ندادن اقدام جدی برای ریشه کن کردن جریان مهاجرت به آمریکا از سوی این کشور، تعرفه‌های سراسری علیه این کشور اعمال خواهد شد.

رندی هاو، از مقامات مرزی آمریکا می‌گوید «کشور ما با یک بحران بی‌سابقه مرزی و یک بحران انسانی در مرزهای جنوب غربی، روبرو است. از این لحاظ در حال در هم شکستن هستیم. این چیزی غیر قابل تحمل است.»

طبق آمار رسمی منتشر شده، در ماه می، ۱۳۲ هزار و ۸۸۷ نفر در مرز جنوب غربی توقیف شده‌اند که نشان دهنده افزایش ۳۴ درصدی نسبت به ماه قبل است. بری هاستینگز، رئیس گشت مرزی ایالات متحده، می‌گوید اگر این روند طی چند ماه آینده ادامه یابد، تا پایان سپتامبر به بیشترین میزان در ۱۳ سال گذشته می‌رسد.

بیش از ۶۳ درصد از دستگیرشدگان، کودکان و یا خانوار بوده‌اند.

این افراد، هم شامل کسانی هستند که برای طی شدن روال قانونی خود را به مقامات مرزی معرفی می‌کنند و رد می‌شوند، و هم شامل پناهجویانی هستند که به دلیل مشکلاتی در کشور خود مثل ترس از معرض آزار و اذیت قرار گرفتن درخواست پناهندگی می‌کنند.

به دلیل محدود بودن زمان نگهداری کودکان در شرایط توقیف، اکثر این افراد آزاد شده و به دادگاه‌های مهاجرت معرفی می‌شوند. روند رسیدگی به درخواست این افراد در دادگاه‌ها، به دلیل ازدحام زیاد موارد، می‌تواند سال‌ها طول بکشد، و نتیجه نیز در اکثر موارد منفی است.

مقامات آمریکا می‌گوید امکانات کافی برای طی کردن مراحل لازم مربوط به این تعداد خانواده و کودک را ندارند. اخیراً یک ناظر دولتی در گزارشی از وضعیت « خطرناک » ازدحام افراد در یکی از ناحیه‌های مرزی در تگزاس خبر داد.

مطالب دیگر:

محکومیت نقض حقوق بشر در چین در سالگرد کشتار دانشجویان

صدای آمبولانس که بلند شد، برای قربانی دعا کردم؛ اما نمی دانستم که برای خودم دعا می کردم

اخبار مرتبط