Search
Asset 2

افسانه‌های باستانی درباره خدایان بلایا

افسانه‌های باستانی درباره خدایان بلایا مردم به خدایان مختلفی باور داشتند، مانند خدایان رودخانه، خدایان کوهستان، خدایان طوفان، خدایان زمین و و خدایان بلایا
«طاعون در رم»، ژولز الی دلاونی، 1869. (Public domain)

در فرهنگ سنتی چین و افسانه‌های باستانی، مردم به خدایان مختلفی باور داشتند، مانند خدایان رودخانه، خدایان کوهستان، خدایان طوفان، خدایان زمین و خدایان بلایا غیره.

مردم باور داشتند که خدایان مسئول تمام چیزها در آسمان و روی زمین هستند و داستان‌های افسانه‌ای درباره آنها وجود دارد که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده‌اند. همچنین بسیاری از افراد در رؤیاهای‌شان یا در زندگی واقعی وجود خدایان را دیده‌اند.

امپراطور ون از سوئی با خدایان بلایا مواجه شد

گزارشاتی که مردم درباره خدایان بلایا دادند در سلسله سوئی (۵۸۱ الی ۶۱۹ میلادی) در چین آغاز شد. براساس کتاب «سان کیائو یوان لیو سو شن دو چوان» _یک کتاب دائوئیستی که گفته شده است در سلسله مینگ نوشته شده و مجموعه‌ای از افسانه‌هایی درباره قدیسان و خدایان در آئین کنفوسیونیسم، بودیسم و دائوئیسم است و مراجع ارزشمندی درباره مطالعات مربوط به الهیات و خدایانِ مردم در چین باستان ارائه کرده است_ در ششمین ماه از حکومت امپراطور ون از سوئی، پنج موجود غول‌پیکر در هوا ظاهر شدند که برخی از آنها ۱۰ تا ۱۵ متر بالای زمین قرار داشتند. آنها رداهایی در پنج رنگ پوشیده بودند و هرکدام در دستان‌شان یک یا دو شیء نگاه داشته بودند مانند یک ملاقه و یک کوزه، یک کیف چرمی و یک شمشیر، یک بادبزن، یک چکش و یک آتش‌دان.

امپراطور که حیرت‌زده شده بود از ژانگ جورِن، دفتردار اعظم خود، پرسید: «این خدایان چه کسانی هستند؟! اینجا چه‌کار می‌کنند؟»

ژانگ جورن پاسخ داد: «آنها پنج خدایی هستند که امپراطور یشم آسمان شناسانده است و آنها مسئول بلایا در فصل‌های مختلف هستند. ما اکنون در معرض بلایی اجتناب‌ناپذیر قرار داریم.»

درواقع بعداً در آن سال بلایی مخرب زمین را ویران کرد و درنتیجه مردم بسیاری هلاک شدند.

امپراطور ون از سوئی در خود تعمق کرد و اشتباهاتی را که در حکمرانی‌اش کرده بود اصلاح کرد. او همچنین به خدمتکارانش دستور داد که معبدی برای عبادت بسازند و قربانیانی به آن پنج خدای بلایا پیشنهاد دهند.

این سنت در سلسله‌های تانگ و سونگ ادامه یافت و مردم باور داشتند که پنج خدای بلایا توسط امپراطور آسمان برای گسترش بلایا در دنیای بشری به‌عنوان مجازاتی برای کارهای اشتباه انسان‌ها فرستاده می‌شوند.

خانواده گوان شیرن از بلا در امان ماندند

گوان شیرن (۱۰۴۵-۱۱۰۹ میلادی)، یک مقام رسمی ارشد در دادگاه در دوره سونگ شمالی بود. او نیز وقتی دانش‌آموز بود با خدایان بلایا مواجه شد. آنها به او گفتند که در روز سال نوی چینی بلایی را گسترش خواهند داد اما خانواده‌اش از آن درامان خواهند بود.

خدایان بلایا همچنین به او توضیح دادند که چرا خانواده‌اش ایمن خواهند ماند: «سه نسل خانواده گوان کارهای خوب بسیاری انجام داده‌اند و تقوای بسیاری جمع کرده‌اند. آنها همیشه سعی می‌کردند سایرین را از انجام کارهای بد بازدارند و کسانی را که اعمال خوب انجام می‌دادند تحسین می‌کردند. درنتیجه آنها در این بلا در امان خواهند ماند.»

درواقع خانواده گوان در تمام مدتی که بلا آمده بود، ایمن و سلامت ماندند.

بلایا چشم‌ دارند

فرهنگ سنتی چینی باور دارد که وقتی اخلاقیات بشر تا حد مشخصی فاسد شده باشد، آسمان مردم را با فجایعی به‌عنوان هشداری برای توقف مردم از لغزش بیشتر مجازات خواهد کرد.

گزارش‌های باستانی از بلایا نشان دادند که مردم مهربان با اخلاقیات والا معمولاً ایمن و شاد می‌ماندند، درحالی‌که کسانی که فاقد وجدان بودند و اخلاقیات‌شان فاسد بود متعاقباً با مجازات روبرو می‌شدند. دقیقاً براساس چنین مصیبت‌هایی است که گاهی مردم می‌گویند: «بلا چشم‌هایی دارد.»

یک ضرب‌المثل باستانی می‌گوید: «مردمی که کارهای خوب انجام می‌دهند، از سوی آسمان مورد برکت قرار خواهند گرفت، درحالی‌که کسانی که کارهای بد انجام می‌دهند از مجازات ناشی از آن رنج خواهند برد.»

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

فالون دافا، تمرینی معجزه‌‏آسا برای سلامتی جسم و ذهن

داستانی از چین باستان: ژنرال وفادار یوئه فِی

داستانی از چین باستان: دو زن به نام لوتوس

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی