Search
Asset 2

یک افسر پزشک در ارتش آمریکا از افزایش شدید بیماری‌های غیرعفونی در بخش نظامی خبر داد 

افسر پزشک در ارتش آمریکا شاهد افزایش در بیماری‌های مختلف بود که با گزارشات عوارض جانبی واکسن‌های کووید۱۹ مصادف شده بود. او می‌گوید ارتش ای
(Jon Cherry/Getty Images)

یک افسر پزشک در ارتش آمریکا شاهد افزایش در بیماری‌های مختلف بود که با گزارشات عوارض جانبی واکسن‌های کووید۱۹ مصادف شده بود. او می‌گوید ارتش این افزایش در بیماری‌ها را رد کرده و آنها را ناشی از وجود اشکال در داده‌ها می‌داند.

در ژانویه سال ۲۰۲۲ بود که ستوان‌یکم مارک باشاو که یکی از افسران پزشکی مسئول برای پیشگیری از بیماری‌ها در ارتش بود، کم‌کم به «علائم هشداردهنده‌ای» در پایگاه داده بیماری‌های واگیردار در بخش دفاع اشاره کرد.

 پایگاه داده پزشکی مربوط به بیماری‌های واگیردار در بخش دفاع (DMED) که بیماری‌ها و صدمات وارده به ۳/۱ میلیون نفر عضو فعال در بخش نظامی را دنبال می‌کند، حاکی از آن است که در زمان همه‌گیری، بیماری‌هایی همچون سرطان، التهاب عضله قلب و التهاب برون‌شامه قلب هم افزایش یافته است. باشاو می‌گوید که بیماری‌های دیگری از جمله ناباروری مردان، بیماری‌های ریه به واسطه لخته‌شدن خون و HIV نیز افزایش یافته است.

باشاو در یکی از مصاحبه‌های خود در تاریخ ۱ آگوست به اپک‌تایمز گفت که در مستندات سازمان غذا و داروی آمریکا از برخی از این بیماری‌ها به عنوان واکنش‌های بالقوه نامطلوب مرتبط با واکسن‌های کووید۱۹ یاد شده است.

با توجه به این‌که شیوع این بیماری‌ها در برخی موارد بالا و بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بوده است، باشاو تصمیم گرفت تا یک گزارش ثبت تخلف تهیه کرده و دغدغه‌های خود در خصوص این یافته‌ها را گزارش کند.

باشاو در گزارش افشای خود که آن را به سناتور رون جانسون (R-Wis) ارائه کرد، می‌گوید که افزایش این مشکلات که در DMED قابل مشاهده است، «بسیار نگران‌کننده» است. سناتور رون جانسون (R-Wis) اطلاعات حاصل از تحقیقات اولیه بر روی محصولات کووید۱۹ را در اختیار کنگره قرار می‌دهد.

باشاو در گزارش خود، به ویژه اشاره می‌کند که تعداد موارد سرطان در میان اعضای فعال در بخش نظامی در سال ۲۰۲۱ نسبت به میانگین موارد سرطان در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ سه برابر شده است.

باشاو در حوزه حشره‌شناسی تخصص دارد و به عنوان افسر پزشکی پیشگیری وظیفه دارد تا «به دنبال شواهد و بررسی آن‌ها بوده و خطرات بالقوه بیماری‌های ناشی از حشرات که سلامت کارکنان وزارت دفاع (DoD) را تهدید می‌کند و همچنین، سایر صدمات و جراحت‌های ناشی از عواملی به غیر از جنگ را مشخص سازد.»

اشکال در پایگاه داده پزشکی مربوط به بیماری‌های واگیردار در بخش دفاع

باشاو می‌گوید که یک هفته پس از انتشار اطلاعات با عنوان «کووید۱۹: نقطه‌نظرات دوم» که در یک میزگرد توسط جانسون ارائه شد، داده‌های موجود در پایگاه داده DMED عوض شد. داده‌های جدید حاکی از آن بود که «به نظر افزایش در بیماری‌ها و صدمات وارده از بین رفته بود و آمارها با اعداد و ارقام سال‌های پیش همسان شده بود.»

جالب این‌جا بود که داده‌ها از سال ۲۰۲۱ مشکلی نداشتند و دست نخورده بودند. باشاو می‌گوید که بر اساس داده‌های اصلاح‌شده، اطلاعات مربوط به سال‌های قبلی افزایش داشتند. همین مسأله باعث شده بود تا داده‌های سال ۲۰۲۱ عادی به‌نظر برسند و با میانگین جاری همسو باشند.

پیتر گریوز، سخنگوی سازمان بهداشت وزارت دفاع در واکنش به ادعای مطرح‌شده در گزارش ثبت تخلف یادشده به اپک‌تایمز گفت که داده‌های موجود در DMED مربوط به «سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ صحیح نبوده‌اند.» به همین دلیل، سیستم آفلاین و از دسترس خارج شده تا علّت ریشه‌ای برای مشکلات داده که البته بر روی داده‌های سال ۲۰۲۱ اثری نداشته است، کشف شود.

پس از برگزاری میزگرد، جانسون سه نامه برای وزارت دفاع (DoD) ارسال کرد و از آنها خواست تا در مورد افزایش در تعداد معاینات پزشکی و تغییر در داده‌های DMED توضیحات لازم را ارائه کنند.

جانسون در یکی از نامه‌های خود به این نکته اشاره می‌کند که «مسأله آن است که این افزایش می‌تواند مرتبط با واکسن‌های کووید۱۹ باشد که مردان و زنان نظامی ما مجبور شده‌اند تا از آن‌ها استفاده کنند.»

سناتور جانسون همچنین نامه‌ای را برای شرکت فنی مسئول DMED ارسال کرد و از آنها خواست تا مسائل مرتبط با صحّت داده‌های موجود در پایگاه داده و مشکل پیش‌آمده را توضیح دهند.

باشاو می‌گوید، هر چند که پاسخی از شرکت فنی مسئول DMED دریافت شد، اما هم‌چنان یک «توضیح قطعی و منطقی» برای مشکلی که در این پایگاه داده رخ داده بود، ارائه نشد و مشخص نشد که مشکل چه بوده است.

پس از این مشکل، باشاو داده‌های مورد نظر خود در خصوص صدمات ناشی از واکسن‌ها را از سیستم گزارش‌دهی اتفاقات نامطلوب واکسن‌ها (VAERS) استخراج کرد تا این اطلاعات را با آن‌چه در پایگاه داده DMED بود، مقایسه کند. او میانگین مقادیر مربوط به ۲۴ سال گذشته را با داده‌های مربوط به سال ۲۰۲۱ مقایسه کرد و به این نتیجه رسید که تعداد اتفاقات نامطلوب گزارش‌شده برای سال ۲۰۲۱ یازده برابر بوده است.

باشاو می‌گوید: «من میانگین مقادیر ۲۴ سال گذشته را مقایسه کردم و به این نتیجه رسیدم که ۱۱۰۰ درصد افزایش در سال ۲۰۲۱ رخ داده است. تنها تفاوتی که در سال ۲۰۲۱ وجود داشت، همان استفاده اضطراری از واکسن‌های کووید۱۹ بود.»

باشاو، همچنین می‌گوید که نسبت به صحّت داده‌ها نیز نگران است، زیرا رهبری سازمان از همین اطلاعات در تصمیم‌گیری‌های استراتژیک خود استفاده می‌کند. او، همچنین توضیح می‌دهد که اگر داده‌های موجود در پایگاه داده به شکلی دستکاری شوند یا اگر اشکالاتی در داده‌ها وجود داشته باشد، در این صورت رهبران ارشد سازمان بر اساس «چیزهایی تصمیم می‌گیرند که صحیح نیستند.» او به ویژه اشاره می‌کند که اگر بخش خصوصی، اطلاعات پزشکی افراد نظامی را مدیریت کند و این اطلاعات مشکل داشته باشند، «نشانه‌ای جدی و دغدغه‌ای اساسی» وجود خواهد داشت که باید به آن توجه شود.

«و به همین دلیل، وجود داده‌های قطعی و منابع قابل اعتماد بسیار مهم و حیاتی است.»

باشاو می‌گوید که قصد دارد تا این دغدغه‌ها را به اطلاع رهبران برساند تا بتواند به سوگندی که نسبت به قانون اساسی ایالات متحده یاد کرده، وفادار بماند.

باشاو می‌گوید «من قطعاً هر کاری که از دستم بر بیاید، انجام می‌دهم تا برادران و خواهران خود که در لباس نظامی هستند را آگاه سازم. کار من به عنوان یک افسر نظامی این است که خطرات و آسیب‌های بالقوه را به اطلاع دیگران برسانم. این وظیفه من است.»

مطالب دیگر:

مجمع جهانی اقتصاد خواستار سانسور جهانی با استفاده از هوش مصنوعی و هوش انسانی شده است

افشاگر جدید مدعی شد که مدیران اف‌بی‌‌آی تحقیقات درباره هانتر بایدن را به تاخیر انداخته‌اند

کتاب جدیدی که واکسن‌ کووید۱۹ را به چالش می‌کشد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی