Search
Asset 2

دانشمند هنگ کنگی پنهان‌کاری رژیم کمونیستی چین را درباره ویروس کرونا افشا می‌کند

پنهان‌کاری رژیم کمونیستی چین درباره ویروس کرونا توسط دانشمند هنگ کنگی فاش می‌شود، دولت چین به كارشناسان خارج از كشور، از جمله هنگ كنگ، اجازه تحقیقات نمی‌دهد
خانم لی مِنگ یان، ویروس‌شناس هنگ‌کنگی (epochtimes.com)

 از ۱۱مارس۲۰۲۰ که سازمان بهداشت جهانی پاندمی ویروس کرونا را اعلام کرد، تقریباً چهار ماه می‌گذرد و مدارک بی‌شماری یافت شده‌ است که پنهان‌کاری رژیم کمونیستی چین را درباره شیوع اولیه این ویروس نشان می‌دهند.

ویروس‌شناسی از هنگ کنگ تصمیم گرفت فاش کند که چگونه حزب کمونیست چین (که به‌ اختصار ح‌ک‌چ نوشته می‌شود) مردم چین و جهان را درباره ویروس جدید کرونا گمراه کرده است. او متعاقباً با اقدامات شدید تلافی‌جویانه روبرو شد: والدینش به او التماس کردند که سکوت کند تا هدف رژیم قرار نگیرد و کارفرمایش اطلاعات او را از وب‌سایت سازمان حذف و او را اخراج کرد.

لی‌منگ یان محقق دانشگاه هنگ کنگ است. اگرچه صفحه او در وب‌سایت دانشگاه حذف شده است، اطلاعات آنلاین مانند آنچه در وب‌سایت معتبر کِی‌استون سیمپوسیا منتشر شده و ارائه یان درباره واکسن آنفولانزا در سال ۱۹۹۸، نشان می‌دهد که او دارای مدرک دکترای پزشکی و پی‌اِچ‌دی است. مخصوصاً علاقه تحقیقاتی‌ او بر بیماری‌های عفونی یا التهاب ازطریق مدل‌های حیوانی مختلف متمرکز است.

فاکس نیوز در ۱۰ژوئیه مقاله‌ای را منتشر کرد با عنوان «ویروس‌شناس چینی که پکن را به پنهان‌کاری درباره ویروس کرونا متهم می‌کند، از هنگ کنگ فرار می‌کند: «می‌دانم آنها با افشاگران چگونه برخورد می‌کنند.»» در این مقاله یان اظهار کرده است که دولت چین در اواخر دسامبر۲۰۱۹ از ویروس کرونا اطلاع داشت، اما تصمیم گرفت این اطلاعات را پنهان کند.

آشکارشدن انتقال از انسان به انسان در دسامبر۲۰۱۹

پس از اینکه یان متوجه شد اطلاع‌رسانی درباره پنهان‌کاری رژیم کمونیستی چین در هنگ کنگ، می‌تواند امنیتش را به خطر بیندازد و منجر به زندانی‌شدن یا «مفقودشدنش» شود، در ۲۸آوریل۲۰۲۰ به ایالات متحده گریخت.

او که در آزمایشگاه مرجع سازمان بهداشت جهانی کار می‌کرد، یکی از نخستین دانشمندان در جهان بود که درباره ویروس کرونای جدید مطالعه و تحقیق کرد. سرپرستش، یک متخصص برتر در این زمینه که وابسته به سازمان بهداشت جهانی است، در اواخر دسامبر۲۰۱۹ از او خواست به‌دنبال مواردی مشابه سارس باشد که از سرزمین اصلی چین می‌آیند.

یان در این مصاحبه گفت: «دولت چین به کارشناسان خارج از کشور، از جمله کارشناسان در هنگ کنگ، اجازه تحقیقات در چین را نمی‌دهد، بنابراین به دوستانم متوسل شدم تا اطلاعات بیشتری کسب کنم.»

یان از طریق شبکه گسترده‌ای از متخصصان پزشکی، در ۳۱دسامبر۲۰۱۹ از انتقال این ویروس از انسان به انسان مطلع شد. درحالی‌که این موضوع را به سرپرست خود گزارش داد، سرپرستش فقط به او گفت که به کار خود ادامه دهد، اما مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین تا ۲۱ژانویه۲۰۲۰، سه روز قبل از قرنطینه‌شدن ووهان، مرکز ویروس، انتقال آن را از انسان به انسان اعلام نکرد.

شهادت یان بر اطلاعات به‌دست‌آمده از منابع دیگر مطابقت دارد. آی فِن، مدیر بخش اورژانس بیمارستان مرکزی ووهان، اظهار داشت که آزمایش نمونه‌های حاصل از بیماران در ۳۰دسامبر۲۰۱۹ ویروس کرونا را در بیمارستانش تأیید کرد. او علاوه بر گزارش‌دهی این موضوع به مقام مسئول بهداشت، آن را ازطریق رسانه‌های اجتماعی نیز به اشتراک گذاشت که منجر به اقدامات انضباطی متعدد از سوی مقامات شد. یکی از همکارانش، لی ونلیانگ، نیز مجبور شد سکوت کند و بعداً در ۷فوریه۲۰۲۰ براثرِ ابتلا به این بیماری درگذشت.

پنهان‌کاری رژیم کمونیستی چین

تجربه لی‌منگ یان ماجرای مشابهی را به تصویر کشید. او گفت که اطلاعیه سازمان جهانی بهداشت در تاریخ ۹ژانویه که بر اساس اطلاعاتی از چین بود، انتقال این ویروس را از انسان به انسان انکار می‌کرد. علاوه بر آن، متخصصان پزشکی در چین نیز از بحث درباره این موضوع منع شده بودند. «نمی‌توانیم درباره آن صحبت کنیم، اما باید از ماسک استفاده کنیم.» همه رابط‌هایش با سرزمین اصلی چین اساساً همین موضوع را به او می‌گفتند.

تلاشِ دیگر او برای هشدار درباره این ویروس به سرپرستش در ۱۶ژانویه نیز رد شد. به او گفته شد: «سکوت اختیار کن و مراقب باش.» سرپرستش افزود: «از خط قرمز عبور نکن، [در غیر این صورت] به دردسر می‌افتیم و مفقود می‌شویم.»

او افزود که مالک پِیریس، از رؤسای آزمایشگاه وابسته به سازمان جهانی بهداشت، نیز از این موضوع آگاه بود، اما برای هشداردادن به مردم دست به هیچ اقدامی نزد.

اگرچه یان احساس تعهد می‌کرد که این اطلاعات را با مردم به اشتراک بگذارد، چراکه می‌توانست زندگی‌های بسیاری را نجات دهد، از عواقب احتمالی این کار نیز آگاه بود. او توضیح داد: «می‌دانم که مقامات رژیم کمونیستی چین با افشاگران چگونه برخورد می‌کنند.»

او درحالی‌که درباره این معضل با شوهرش گفتگو می‌کرد، ترسش را تأیید کرد. او به یاد آورد: «شوهرم سرزنشم کرد، سعی داشت اعتمادبه‌نفسم را از بین ببرد… می‌گفت که آنها همه ما را خواهند کشت.» این باعث شد که مصمم شود به آمریکا بیاید و در این خصوص صحبت کند.

اما اقدامات تلافی‌جویانه ادامه یافت. دانشگاه هنگ کنگ صفحه او را حذف و دسترسی‌اش را به ایمیل‌ها و پورتال‌های آنلاین لغو کرد. سخنگویی گفت که یان دیگر کارمند آنجا نیست.

مقامات به زادگاه او در چینگدائو، واقع در استان شاندونگ، نیز رفتند و ضمن تهدید والدینش، آپارتمان او را غارت کردند. والدینش که وحشت کرده بودند، به یان التماس کردند که برگردد و با سکوت اختیارکردن از این مبارزه دست بکشد.

اما یان گفت که با وجود تهدیدهای مداوم از سوی رژیم کمونیستی چین، از صحبت درباره این موضوع دست نخواهد کشید.

خط قرمزی نامرئی، اما پررنگ

لی‌منگ یان نخستین کسی نیست که اطلاعات نادرست ح‌ک‌چ را افشا کرد، اما مانند آی فِن و لی ونلیانگ که در بالا به آنها اشاره شد، تقریباً همه آنهایی که جرئت کردند این کار را انجام دهند، به‌دلیل شجاعت و صداقت‌شان با عواقبی جدی روبرو شدند.

به گفته مدافعان حقوق بشر چینی، یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در واشنگتن دی‌سی، مقامات چینی دست‌کم ۳۲۵ تن از ساکنان را بین ۲۲ تا ۲۸ژانویه۲۰۲۰ دستگیر کردند. آنها به «انتشار شایعات»، «ایجاد وحشت» یا «تلاش برای برهم‌زدن نظم اجتماعی» متهم و ازطریق بازداشت، جریمه یا «آموزش انضباطی» مجازات شدند.

علاوه بر این، مقامات چینی در همه سطوح از لحن رسمی رژیم کمونیستی چین به‌دقت پیروی می‌کردند. در تاریخ ۳۰دسامبر۲۰۱۹ که آی فِن عفونت ویروس کرونا را در بیمارستان خود تأیید کرد، کمیسیون بهداشت ووهان با صدور اطلاعیه‌ای فوری از نمونه‌های بی‌شماری از یک ذات‌الریه ناشناخته خبر داد که مربوط به بازار غذاهای دریایی هوآنان در ووهان بود. این اطلاعیه مراکز پزشکی و افراد مرتبط با آنها را از افشای بدون اجازۀ چنین اطلاعاتی منع کرد.

علاوه بر این، اطلاعات بدست آمده از مینگهویی نشان می‌دهد که کمیسیون سلامت ملی چین در ۳ژانویه۲۰۲۰ سیاستی (سند شماره ۳ سال ۲۰۲۰) را صادر کرد که حاوی این دستورالعمل‌ها بود:

۱) کلیه دولت‌های منطقه‌ای و کمیسیون‌های سلامت باید نمونه‌های ویروس کرونا را که منجر به ذات‌الریه ووهان شد، مطابق مقررات مربوط به «میکروارگانیسم‌های به‌شدت مسری (نوع ۲)» اداره کنند.
۲) هیچ سازمانی حق ندارد نتایج آزمایش‌ها را بدون اجازه در اختیار سازمان‌ها یا افراد دیگر قرار دهد.
۳) کلیه مراکز پزشکی باید بلافاصله هرگونه آزمایش ویروسیِ درحال‌انجام را متوقف کنند.
۴) کلیه مراکز پزشکی باید همه نمونه‌های بیماران را از بین ببرند.
۵) پزشکان خط مقدم در ووهان اجازه ندارند هیچ‌گونه اطلاعاتی را درباره ذات‌الریه ووهان افشا کنند.

مقامات چینی تحت حاکمیت و پنهان‌کاری رژیم کمونیستی چین از روایت‌های حزب به‌دقت پیروی می‌کنند و هرگونه تلاش برای مقابله با دستور ح‌ک‌چ یا عبور از «خط قرمز»، همانطور که یان در بالا به آن اشاره کرد، را ریشه‌کن می‌کنند. نمونه‌‌های بسیار دیگری از این دست نیز در طول آزار و شکنجه فالون گونگ دیده شده است. فالون گونگ یک روش تزکیه ذهن و جسم مبتنی بر اصول حقیقت، نیک‌خواهی و بردباری است.

پس از آنکه چن زیشیو، تمرین‌کننده‌ای از استان شاندونگ، براثرِ شکنجه شدید در بازداشت پلیس درگذشت، یان جانسون ماجرای او را در وال استریت ژورنال گزارش و بعداً در سال ۲۰۰۱ جایزه پولیتزر را بابت این مقاله از آن خود کرد، اما دختر چن سه روز پس از انتشار این مقاله دستگیر شد. او بعداً به «افشای اسرار دولتی» متهم و چهار سال زندانی شد.

نمونه دیگر وِی شینگ‌یان، دانشجوی فارغ‌التحصیل دانشگاه چونگ‌چینگ، است که به‌دلیل حفظ باورش به فالون گونگ دستگیر شد. مأمور پلیسی در مه۲۰۰۳ مقابل دو زندانی زن در بازداشتگاه بایهلین به او تجاوز کرد. پس از اینکه مینگهویی ماجرای او را گزارش کرد، اداره ۶۱۰ چونگ‌چینگ دست به اقداماتی افراطی برای سرکوب‌کردن این ماجرا زد و بیش از ۴۰ نفر را به جرم افشای این رویداد دستگیر کرد. دست‌کم ده نفر، با دوره حبس بین ۵ تا ۱۴ سال، به زندان محکوم شدند. همه آنها به «افشای اسرار دولتی» متهم شدند.

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

هشدار وزیر کشور آلمان نسبت به تهدید چین برای دنیا

نفوذ رو به رشد چین در کشور‌‏های دیگر: آفریقا در چنگال چین

جنایات هیتلر و استالین در مقایسه با حزب کمونیست چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی