Asset 2

ترامپ: بایدن باید نیروهای نظامی را قبل از ۱۱ سپتامبر از افغانستان بیرون بیاورد

افغانستان ترامپ: بایدن باید نیروهای نظامی را قبل از ۱۱ سپتامبر از افغانستان بیرون بیاورد ادبود برای گرامیداشت آن کشته‌شدگان بزرگی باشد که
(AP Photo; Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا، روز یکشنبه گفت که تصمیم جو بایدن برای نگه داشتن سربازان آمریکایی در افغانستان، بیشتر از مهلت مقرر شده دولت ترامپ، اشتباه است.

ترامپ در بیانیه صادر شده توسط دفتر خود گفت «بهتر بود جو بایدن از ۱۱ سپتامبر به عنوان تاریخ خارج کردن نیروهای ما از افغانستان استفاده نمی‌کرد.» «باید زودتر بیرون برویم. نوزده سال کافی است، در واقع خیلی زیاد و خیلی طولانی است.»

ترامپ گفت که با بیرون آوردن بیشتر تجهیزات آمریکا و کاهش حضور نظامی ایالات متحده از ۱۶۰۰۰ سرباز به زیر ۲۰۰۰ سرباز، امکان خروج زودهنگام را فراهم کرده است.

او افزود «یازده سپتامبر یک رویداد و دوره بسیار غم انگیز برای کشور ما است و باید یک روز تأمل و یادبود برای گرامیداشت آن کشته‌شدگان بزرگی باشد که از دست داده‌ایم.» «خارج شدن از افغانستان کار شگفت انگیز و مثبتی است. من قصد داشتم از اول ماه می عقب نشینی کنم‌، و ما باید تا آنجا که ممکن است به آن برنامه نزدیک باشیم.»

بایدن هفته گذشته اعلام کرد که تمام نیروهای آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر افغانستان را ترک خواهند کرد، اگرچه دولت او از گفتن اینکه آیا این شامل نیروهای عملیات ویژه است یا خیر، خودداری کرد.

بایدن خاطرنشان کرد که او تعهد خود را مبنی بر خروج همه سربازان آمریکایی از افغانستان تا اول ماه می را از دولت قبل به ارث برده است.

بایدن در سخنانی در کاخ سفید گفت: «شاید این چیزی نباشد که من خودم مذاکره کرده‌ام، اما این توافقی بود که توسط دولت ایالات متحده انجام شده و این معنی خاصی دارد. بنابراین، مطابق با این توافق نامه و با توجه به منافع ملی ما، ایالات متحده خروج نهایی را در اول ماه می سال جاری آغاز می‌کند.»

«ما عجله‌ای برای خروج انجام نمی‌دهیم. ما این کار را با مسئولیت پذیری، و ایمنی انجام خواهیم داد، و ما این کار را با هماهنگی کامل با متحدان و شرکای خود، که اکنون نیروهای بیشتری در افغانستان دارند، انجام خواهیم داد، و طالبان باید بدانند که اگر هنگام خروج به ما حمله کنند، ما با همه ابزارهایی که در اختیار داریم از خود و شرکای خود دفاع خواهیم کرد.»

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، جن پساکی، روز ۱۴ آوریل گفت که بایدن پس از مشورت دقیق با مقامات عالی و در نظر گرفتن عوامل مختلف، برای خروج از افغانستان تصمیم خود را گرفته است و به جدول زمانی برای خروج متعهد است.

مطالب دیگر:

توافق چین و آمریکا در رابطه با تغییرات اقلیمی

اخبار دروغین؛ از تلاش برای ساختن رسوایی‌های جعلی، تا پنهان کردن رسوایی‌های واقعی

 شخصی در تگزاس با وجود واکسینه شدن به کرونا مبتلا شد و درگذشت

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی