Search
Asset 2

دیدگاه: هر چیزی که منجر به ضعف آمریکا شود منفعت رژیم چین را به دنبال دارد (بخش دوم)

اقتصادی رژیم کمونیست چین از ناپایداری ایالات متحده در نتیجه فشار بر مالیات پردازان، شرایط اقتصادی، و افزایش مرگ و میر مرتبط با قاچاق فن
(Wang Zhao/AFP/Getty Images)

بخش اول را اینجا بخوانید

امنیت اقتصادی

توانایی اقتصادی ایالات متحده یک دستاورد بزرگ در دولت ترامپ محسوب می‌‌‌‏شد. سیاست‌‌‌‏های اقتصادی ترامپ منجر به رشد اقتصادی پایدار و کاهش مالیات، نظارت‌‌‌‏ها، و تورم شده بود و تمامی طبقات اجتماعی از این شرایط بهره می‌‌‌‏بردند.

پیش از شروع همه گیری نرخ بیکاری سیاهپوستان، لاتین تباران، آسیایی‌‌‌‏ها، سرخپوستان، سربازان بازنشسته، افراد دارای معلولیت، و افراد دارای مدرک دیپلم دبیرستان به کمترین میزان خود رسیده بود.

طرح حمایتی ۳.۲ تریلیون دلاری کلیدی ترامپ منجر به تغییرات تاریخی در کاهش مالیات و اصلاح قانون مالیاتی شد. او همچنین بخش قابل توجهی از تمرکز خود را صرف کاهش قوانین دست و پا گیر و افزایش کارآیی کسب و کارها کرد؛ تا جایی که به ازای هر یک قانون جدید هشت قانون قدیمی کنار گذاشته می‌‌‌‏شدند.

دولت ترامپ با توافق بر سر معاملات تجاری تاریخی برای دفاع از طبقه کارگر آمریکا – شامل توافق نامه  ایالات متحده، مکزیک، و کانادا (USMCA) و اعمال تعرفه گمرکی برای کالاهای چینی به ارزش صدها میلیارد دلار – بر تجارت منصفانه و دوجانبه تمرکز کرد.

سیاست‌‌‌‏های اقتصادی دولت بایدن در نقطه مخالف سیاست‌‌‌‏های ترامپ قرار دارند: افزایش شدید مالیات و مخارج، افزایش شدید تعداد قوانین جدید در رابطه با اولویت‌‌‌‏های نیودیل (توافق جدید) سبز، پایان دادن به بیشتر قوانین گمرکی ترامپ، و بازگشت به معاهده اقلیمی پاریس.

سیاست‌‌‌‏های بایدن منجر به افزایش تورم تا بالاترین سطح در ۴۰ سال گذشته شده، و این امر توانایی خرید سالمندان و آمریکایی‌‌‌‏های کم درآمد را کاهش داده و منجر به اختلالات عمده در زنجیره تامین بیشتر نهاد‌‌‌‏های اقتصادی شده است. حزب کمونیست چین دقیقا به دنبال تورم و رکود اقتصادی به وجود آمده از این شرایط است.

امنیت مرزی

امنیت مرزی یکی از بخش‌‌‌‏های کلیدی امنیت ملی است. معیارهای سختگیرانه کنترل مهاجرت در بلند مدت منجر به تعادل و پایداری شرایط شده و جلوی ورود مجرمان، تروریست‌‌‌‏ها، قاچاقچیان مواد مخدر (وارد کنندگان فنتانیل چین)، و افراد بیمار را به کشور می‌‌‌‏گیرد.

دولت ترامپ با تقویت معیارهای امنیتی فیزیکی در مرزها، ساخت یک دیوار مرزی، و استفاده از فناوری برای اعمال معیارهای امنیتی تمرکز خود را بر وارونه کردن سیاست مرزهای باز دولت اوباما گذاشته بود. در دوره ترامپ اخراج مهاجران غیرقانونی افزایش پیدا کرد و ورود آنها به ایالات متحده به طور قابل توجهی کاهش یافت.

بایدن از روز اول با اقداماتی چون انتقال بودجه دیوار مرزی به سایر بخش‌‌‌‏ها، لغو کردن هدفمند قوانین مهاجرت به ایالات متحده، و فسخ محدودیت‌‌‌‏های مهاجرتی در سند ۴۲ سیاست باز گذاشتن مرزها را در پیش گرفت. این اقدامات موج عظیمی از مهاجران غیرقانونی را از مرزهای جنوبی کشور به دنبال خواهند داشت.

رژیم کمونیست چین از ناپایداری ایالات متحده در نتیجه فشار بر مالیات پردازان، شرایط اقتصادی، و افزایش مرگ و میر مرتبط با قاچاق فنتانیل سود خواهد برد.

فرهنگ

رونالد ریگان، رئیس جمهور سابق ایالات متحده گفته بود که «اشتغال بهترین برنامه اجتماعی است». اشتغال به نفع خانواده بوده و «فراهم بودن مشاغل برای افرادی که توانایی کار کردن را دارند» برای چندین دهه سیاست کلیدی و نیروی محرکه فرهنگ آمریکایی بوده است.

 سیاست‌‌‌‏های ترامپ شغل‌‌‌‏های فراوانی را در اختیار افراد قرار داد و منجر به کاهش تاریخی نرخ بی‌‌‌‏کاری میان اقلیت‌‌‌‏ها و زنان شد. دولت ترامپ با اصلاح شرایط زندان‌‌‌‏ها (که تاثیر قابل توجهی بر اقلیت‌‌‌‏ها داشت)، حذف موانع برای افراد و کسب و کارها، و ارائه فرصت برای تمام مردم آمریکا از افزایش حداکثری آزادی‌‌‌‏های فردی و اقتصادی حمایت می‌‌‌‏کرد.

از سوی دیگر سیاست‌‌‌‏های بایدن – چه به صورت عمدی یا غیر عمد – فرهنگ آمریکا را تضعیف کرده است. این سیاست‌‌‌‏ها شامل حمایت از قانونی کردن استعمال ماریجوانا، تحمیل مارکسیسم فرهنگی و نظریه انتقادی نژادی بر جامعه (که با نام‌‌‌‏های تنوع قومی، همه پذیری، و برابری نیز شناخته می‌‌‌‏شود)، رواج نسبیت اخلاقی در قانون (مانند نامزدی کتانجی براون جکسن)، جرم انگاری نافرمانی سیاسی (مانند دستگیری‌‌‌‏های روز ۶ ژانویه)، و حمایت از جراحی برای تغییر جنسیت کودکان هستند.

دموکرات‌‌‌‏ها با نابود کردن کانون خانواده تلاش‌‌‌‏های خود را متوقف نکردند، و دولت بایدن قصد دارد تا با قانونی کردن جراحی تغییر جنسیت برای افراد تراجنسیتی معصومیت کودکان را از آنها بگیرد. بسیاری از سیاست‌‌‌‏های داخلی بایدن منجر به تفرقه و هرج و مرج شده، که تنها به نفع دشمنانی مانند رژیم چین خواهد بود.

جمع بندی

مقایسه سیاست‌‌‌‏های ترامپ و بایدن در دادن اولویت اول و آخر به آمریکا در برابر با رژیم کمونیست چین شوکه کننده و شگفت آور است. بایدن تقریبا تمام سیاست‌‌‌‏های «سختگیرانه علیه چین» ترامپ را معکوس کرده است.

اما با اینکه نتیجه این سیاست‌‌‌‏ها فقط به نفع پکن – و نه مردم عادی آمریکا – است، چرا بایدن به این کار ادامه می‌‌‌‏دهد؟

اخیرا گزارش‌‌‌‏های زیادی از فساد خانواده بایدن یا حتی عملا خریده شدن آنها از سوی رژیم کمونیست چین منتشر شده است. اکنون اطلاعات افشا شده و رسیدهای به دست آمده از لپ‌تاپ هانتر بایدن این گزارشات را تایید می‌‌‌‏کنند. حتی روزنامه‌‌‌‏های نیویورک تایمز و واشنگتن پست نیز ادعای «دروغ پراکنی روسیه» را کنار گذاشته و «حقیقی» بودن این لپ‌تاپ را تایید کرده‌‌‌‏اند.

بیایید به بایدن یک فرصت دیگر داده و فرض کنیم که او صرفا برای مدت کوتاهی تحت تاثیر فساد مرتبط با رژیم چین قرار گرفته است. با توجه به مقایسه سیاست‌‌‌‏های بایدن و ترامپ در این مطلب و شرایط کلی، آیا بایدن به سوگند خود وفادار بوده است؟ تصمیم گیرنده شما هستید.

نویسنده: استو جورک پس از ۳۰ سال خدمت در نیروی دریایی ایالات متحده و تجربه عملیاتی قابل توجه در خاورمیانه و غرب اقیانوس آرام، به عنوان کاپیتان بازنشسته شد.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز  نیست.

مطالب دیگر:

دیدگاه: نورنبرگ، ۱۹۴۷

روسیه تعلیق شد، اما چین شورای حقوق بشر را همچنان بی‌اعتبار کرده است 

دیدگاه: آیا چین و روسیه در حال مهندسی یک قحطی جهانی هستند؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی