Search
Asset 2

سخنگوی پوتین: اقتصاد روسیه در شوک است

سلاح‌های هسته‌ای تهدیدی است که اخیرا از سوی پوتین و مقامات ارشد روسیه علیه اوکراین و متحدانش مکررا شنیده شده است کاخ سفید به مسکو هشدار جدی
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه (جلو) و دیمیتری پسکوف در جلسه شورای سران کشورهای مشترک المنافع (CIS) در سوچی در 11 اکتبر 2017 (Maxim Shemetov /AFP/Getty Images)

مقامات دولت روسیه روز پنجشنبه گفتند اقتصاد این کشور پس از تحریم‌های سنگین و پس از خروج تعدادی از شرکت‌های غربی از کشور در روزهای اخیر پس از درگیری اوکراین، در شوک قرار گرفته است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ارشد کرملین روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: «اقتصاد ما در حال حاضر با یک ضربه شوک‌آور مواجه است و پیامدهای منفی دارد.»

«این کاملا بی سابقه است. جنگ اقتصادی که علیه کشور ما شروع شده است، قبلاً اتفاق نیفتاده است. بنابراین پیش‌بینی هر چیزی بسیار سخت است.»

پسکوف که خود با تحریم‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده مواجه است، بار دیگر گفت که در حالی که اوضاع آشفته است، مسکو می‌تواند اقداماتی را برای ثبات اقتصاد کشور انجام دهد. او توضیح بیشتری نداد.

روز سه‌شنبه، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده تمام واردات نفت روسیه را ممنوع می‌کند و این امر احتمال افزایش شدید قیمت گاز در داخل کشور را به دلیل جنگ اوکراین افزایش می‌دهد. و روز چهارشنبه، اتحادیه اروپا اعلام کرد که تحریم‌های خود را علیه روسیه و بلاروس گسترش خواهد داد.

با این حال، متحدان اروپایی واشنگتن بیشتر به نفت و گاز روسیه وابسته هستند و از تحریم آن خودداری کرده‌اند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، گفت که بیش از ۱۶۰ روس، از جمله الیگارش‌ها و سیاستمداران، و همچنین بخش بانکی بلاروس، توسط اتحادیه اروپا تحریم شده‌اند.

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، به پارلمان اروپا گفت که بسته جدید شامل ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی‌های حدود ۱۰۰ روس در سطوح مختلف دولتی است.

چندین شرکت چند ملیتی نیز گفته‌اند که در روزهای اخیر از روسیه خارج خواهند شد. روز چهارشنبه، پلی استیشن سونی و نینتندو اعلام کردند که روابط خود را قطع خواهند کرد.

قبل از آن، مک‌دونالدز، استارباکس، کوکاکولا و جنرال الکتریک گفته‌اند که از روسیه – حداقل به‌طور موقت خارج خواهند شد.

مطالب دیگر:

در بحبوحه جنگ اوکراین، روسیه و چین به دنبال ایجاد «نظم نوین جهانی» هستند

وزارت دفاع انگلیس: روسیه استفاده از «بمب‌های خلاء» در حمله به اوکراین را تایید کرده است

دیدگاه: یک دهه تأثیر دموکرات‌های آمریکا در بی‌ثبات کردن اوکراین و تضعیف رابطه آمریکا و روسیه

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی