Asset 2

ناتو برای مقابله با نفوذ چین در  منطقه آسیا و اقیانوسیه با شرکای خود همکاری خواهد کرد

(Evelyn Hockstein/Pool/AFP via Getty Images)
(Evelyn Hockstein/Pool/AFP via Getty Images)

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرده است که با توجه به نفوذ فزاینده پکن و عدم تمایل این کشور به محکوم کردن تهاجم روسیه به اوکراین، تعامل عملی و سیاسی در منطقه آسیا و اقیانوسیه را آغاز خواهد کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در سخنانی پس از نشست وزیران امور خارجه ناتو در ۷ آوریل گفت که پیامدهای جهانی درگیری اوکراین این سازمان را بر آن داشته تا تعامل خود را با شرکای آسیا-اقیانوسیه برای اولین بار افزایش دهد.

استولتنبرگ گفت: «ما دیدیم که چین تمایلی به محکوم کردن تجاوز روسیه ندارد و پکن به مسکو پیوسته است تا حق ملت‌ها برای انتخاب مسیر خود را زیر سوال ببرد. این یک چالش جدی برای همه ما است. و این امر را مهم‌تر می‌سازد که ما در کنار هم باشیم تا از ارزش‌های خود محافظت کنیم.»

ناتو و شرکای آسیا-اقیانوسیه آن – استرالیا، ژاپن، نیوزلند و جمهوری کره – در بروکسل گرد هم آمدند تا در مورد حمایت بین المللی از اوکراین گفتگو کنند.

استولتنبرگ گفت: «ناتو و شرکای آسیا-اقیانوسیه ما اکنون توافق کرده‌اند که همکاری عملی و سیاسی خود را در چندین زمینه از جمله سایبری، فناوری‌های جدید و مقابله با اطلاعات نادرست افزایش دهند…ما همچنین در زمینه‌های دیگر مانند امنیت دریایی، تغییرات آب و هوایی و تاب‌آوری بیشتر با هم کار خواهیم کرد. زیرا چالش‌های جهانی راه حل‌های جهانی می‌طلبد.»

خبر تعامل در اقیانوس آرام در حالی منتشر می شود که ماریس پین، وزیر خارجه استرالیا اعلام کرد که استرالیا با ناتو همکاری خواهد کرد تا به این سازمان کمک کند تا با تهدیدات ترکیبی و اطلاعات نادرست بهتر مقابله کند و حمایت استرالیا از ناتو را تقویت کند.

پین در ۷ آوریل گفت که استرالیا با مرکز تعالی ارتباطات استراتژیک ناتو (SCCE) برای تعمیق بینش استرالیا در زمینه ارتباطات استراتژیک و چالش‌های امنیتی پیش روی ناتو، متحدان ناتو و شرکایش همکاری خواهد کرد.

مرکز تعالی ارتباطات استراتژیک ناتو (SCCE) که در ریگا، لتونی واقع شده است، یک سازمان نظامی بین المللی است که توسط ناتو تایید شده است اما از ساختار فرماندهی ناتو جدا است. تمرکز آن کمک به ارتقای قابلیت‌های ارتباطات راهبردی بین کشورهای عضو ائتلاف ناتو و سایر کشورهای متحد است.

به گفته پین، این همکاری با اعزام یک مقام استرالیایی به SCCE آغاز خواهد شد، که از آنجا استرالیا برای مبارزه با اطلاعات نادرست و سایر تهدیدات ترکیبی کار خواهد کرد.

مطالب دیگر:

یافته‌های یک تحقیق: جراحان چینی جلادان و قاتلان رژیم کمونیستی هستند

دموکرات‌ها احضاریه هانتر بایدن برای شهادت در مقابل کنگره را مسدود کردند

زلنسکی می‌گوید وضعیت در شهر بورودیانکا اوکراین «وحشتناک‌تر» از بوچا است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی