logo_eet

کارشناس دفاعی آمریکا: برتری نظامی چین بر آمریکا در اقیانوس هند و آرام «هشداردهنده» است

اقیانوس هند و آرام جولانگاهی برای قدرت نمایی نظامی حزب کمونیست چین شده و ایالات متحده برای دستیابی به برتری در این منطقه باید خیلی تلاش کند
(Christof Stache/AFP via Getty Images)

 به گفته یک کارشناس دفاعی، ارتش چین در مقایسه با ایالات‌متحده، برتری قابل توجهی در اقیانوس هند و آرام دارد.

داکوتا وود، محقق ارشد بنیاد هریتیج می‌گوید ارتش ایالات‌متحده در برابر ارتش چین کوتوله است و در تعارضات، ارتش چین از سیستم‌های مستقر بر زمین بسیاری برخوردار خواهد بود.

او ۱۸ام اکتبر در مصاحبه‌ای با تلویزیون ان‌تی‌دی که رسانه خواهر اپک‌تایمز محسوب می‌شود، گفت: «از لحاظ عددی، بسیار نگران‌کننده است. به‌عنوان مثال، در نیروی دریایی ایالات متحده کمتر از ۳۰۰ کشتی داریم که روزانه ۱۰۰ فروند از آن‌ها در دریا هستند. از این ۱۰۰ فروند، حدود ۶۰ فروند در غرب اقیانوس آرام هستند. نیروی دریایی چین به تنهایی ۳۶۰ کشتی دارد. بنابراین، حتی اگر کشتی‌های ما به مراتب بهتر از کشتی‌های آن‌ها باشند، از نظر عددی باز هم یک نقطه ضعف ۶ به ۱ محسوب می‌شود.»

او این اظهارات را پس از آن بیان کرد که نشریه شاخص قدرت نظامی ایالات‌متحده در سال ۲۰۲۳ برای اولین بار به قدرت کلی ارتش ایالات‌متحده نمره «ضعیف» داد. این امتیاز از «بسیار ضعیف» تا «بسیار قوی» متغیر است و امتیاز «ضعیف» دومین امتیاز از پایین محسوب می‌شود.

در این گزارش (pdf) که سالانه توسط اندیشکده محافظه‌کار بنیاد هریتیج منتشر می‌شود، آمده است که مجموعه کمبود بودجه، تجهیزات قدیمی، نبود آموزش و انتظارات امیدوارانه غیرواقعی در مورد روابط بین‌الملل در این ارزیابی نقش داشته است.

در این گزارش آمده است: «همان‌طور که در حال حاضر مطرح است، ارتش ایالات‌متحده در معرض خطر فزاینده ناتوانی در برآورده ساختن نیازهای دفاع از منافع ملی حیاتی آمریکا قرار دارد.»

«[نیروی نظامی ایالات‌متحده] در مقایسه با نیرویی که برای دفاع از منافع ملی در صحنه جهانی در برابر چالش‌های واقعی جهان نیاز داریم، ضعیف ارزیابی می‌شود، نه آن‌طور که امید داریم.»

چین در منطقه اقیانوس هند و آرام، از برتری نظامی برخوردار است

در این گزارش، چین «جامع‌ترین تهدید» ایالات‌متحده توصیف شده است. این گزارش نشان می‌دهد چگونه حزب کمونیست چین در حال مدرن‌سازی ارتش خود است تا بتواند در جنگ علیه ایالات‌متحده پیروز شود.

در این گزارش آمده است: «چین روی زرادخانه موشک‌هایی سرمایه‌گذاری کرده است که برای هدف قرار دادن کشتی‌های جنگی ایالات متحده طراحی شده‌اند، ناوگان جت‌های جنگنده خود را ارتقا داده و تجهیزات پیشرفته‌ای را در اختیار دارد که از نظر کیفیت با تجهیزات ارتش آمریکا رقابت می‌کنند.»

«کارشناسان اطلاعاتی ایالات‌متحده ارزیابی می‌کنند که چین در موشک‌های مافوق صوت، سیستم‌های فضایی و کشتی‌سازی دریایی از ایالات متحده پیشی گرفته است. این کشور شروع به افزایش گسترده توانمندی‌های هسته‌ای خود کرده است.»

 وود که ویراستاری این گزارش را بر عهده داشته است، گفت در وضعیت‌های محتمل درگیری، مانند حمله به تایوان، چین نسبت به ایالات‌متحده از برتری جغرافیایی برخوردار خواهد بود.

وود گفت: «آن‌ها در حدود ۱۰۰ مایلی خط ساحلی خود عملیات انجام می‌دهند. پسران و دختران ما ۶۰۰۰ مایل از خانه فاصله دارند.»

«آن‌ها منابع مستقر بر زمینی دارند که می‌توانند در جنگ دریایی از آن‌ها بهره بگیرند. ما قابلیت‌های مشابهی [در منطقه] نداریم.»

وود معتقد است معمولاً پاسخ به چنین وضعیتی افزایش بودجه برای برتری آموزشی و تجهیزاتی است. با این حال، با وجود افزایش تهدید درگیری، سهم جنگنده‌های آمریکایی از این دو کمتر از سال‌های گذشته نیز بوده است.

وود گفت: «در جنگ سرد، خلبانان ما بیش از ۳۰۰ ساعت در سال پرواز می‌کردند. امروزه، میانگین پرواز خلبان نیروی هوایی کمتر از ۱۲۰ ساعت است.»

« مسئله این است که بودجه‌ای نداریم که تجهیزات را در هوا نگه داریم، کشتی‌ها را در دریا برانیم، تکرار و تمرین کنیم و شلیک‌های زیربرد توپخانه‌ای انجام دهیم. این جنبه آموزشی است که می‌تواند جنبه‌های اعداد و جغرافیا را خنثی کند که به نفع چین هستند، [اما] واقعاً در ایالات متحده، در بخش آموزش و آمادگی کمبود داریم.»

مشکلات نظامی ایالات‌متحده

وود توضیح داد که یک عامل کلیدی که در وضعیت ایالات‌متحده سهم دارد، کمبود بودجه کافی برای نوسازی نظامی است. علی‌رغم افزایش بودجه از نظر ارقام دلاری، ارزش واقعی پولی که برای ارتش ایالات‌متحده خرج می‌شود با دهه‌های گذشته برابری نمی‌کند.

برای مثال، در سال ۲۰۲۰، بودجه دفاعی ایالات‌متحده ۷۷۸.۲۳ میلیارد دلار بود که تنها ۳.۷۴ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) را تشکیل می‌داد. در حالی‌که، بودجه دفاعی سال ۱۹۹۰ این کشور ۳۲۵.۱۳ میلیارد دلار و معادل ۵.۶۱ درصد تولید ناخالص داخلی بود. در سال ۱۹۶۰ نیز بودجه دفاعی ۴۷.۳۵ میلیارد دلار بود که ۸.۹۹ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌داد.

بنابراین، سهم هزینه‌های دفاعی ایالات‌متحده از رشد کلی این کشور، در پایین‌ترین حد تاریخی خود قرار دارد. تأثیرات تورم افسارگسیخته سال گذشته را نیز به آن اضافه کنید که قدرت خرید واقعی ارتش را به شدت کاهش داده است.

وود که در مراسم رونمایی از این گزارش صحبت می‌کرد، گفت همه این‌ها در کنار هم شرایطی را ایجاد می‌کنند که ارتش ایالات‌متحده قادر به پرداخت هزینه‌های آن نوع مدرن‌سازی سریعی نباشد که چین روی آن سرمایه‌گذاری کرده است.

وود گفت: «این هشدار دهنده است.»

مطالب دیگر:

مدیر عامل اپلیکیشن گتر: اطلاعات رژیم چین دربارۀ شما بیشتر از خودتان است

ویژه برنامه انتخابات میان دوره‌ای آمریکا و تاثیر آن بر تحولات ایران (قسمت سوم)

مک کارتی پیروزی حزب جمهوری‌خواه را در مجلس نمایندگان اعلام کرد؛ پلوسی هنوز شکست را قبول نکرده است

اخبار مرتبط