Asset 2

بایدن ضمن دفاع از خروج نیروها گفت القاعده ممکن است «برگردد»

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر از تصمیم خود مبنی بر خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان دفاع کرد اما اعلام داشت که در پی تصاحب قدرت طالبان، گروه تروریستی القاعده ممکن است سعی کند بدنه خود را در این کشور بازسازی کند.
جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Kevin Dietsch/Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر از تصمیم خود مبنی بر خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان دفاع کرد اما اعلام داشت که در پی تصاحب قدرت طالبان، گروه تروریستی القاعده ممکن است سعی کند بدنه خود را در این کشور بازسازی کند.

پرزیدنت جو بایدن که با بازدید از هر سه محل برخورد هواپیماهای ربوده شده سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را گرامی داشت، به خبرنگاران گفت که باور دارد این گروه تروریستی ممکن است «برگردد».

بایدن در شهر شنکسویل، پنسیلوانیا که در آن یکی از هواپیماها به دنبال درگیری مسافران با ربایندگان سقوط کرد، به خبرنگاران گفت: «آیا القاعده ممکن است برگردد؟ بله. اما چه فکری می‌کنید؟ القاعده در حال حاضر در جاهای دیگری نیز برگشته است. استراتژی چیست؟  قرار است به هر جایی که القاعده وجود دارد حمله کنیم و نیروهایمان را مستقر کنیم؟».

مراتب تخلیه نیروی دولت بایدن در روز ۳۰ آگوست با آخرین پرواز ایالات متحده از فرودگاه بین‌المللی کابل ظرف تنها چند ساعت مانده به پایان مهلت اعلام‌شده ۳۱ آگوست رئیس‌ جمهور به پایان رسید. این خروج به دو دهه حضور ایالات متحده در این کشور در پی حملات تروریستی مرگباری که به مرگ ۳،۰۰۰ نفر و زخمی ‌شدن هزاران تن دیگر انجامید، خاتمه داد.

پیش از حمله و سرنگونی طالبان به دست ایالات متحده در پی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، طالبان بین سالهای ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ به القاعده اجازه داد در افغانستان فعالیت کنند. القاعده در طول دو دهه گذشته به دنبال کشته شدن رهبر پیشین خود، اسامه بن لادن به طور گسترده‌ای محو شده بود اما تصاحب قدرت طالبان این پرسش را ایجاد کرده است که آیا این گروه باری دگر به اوج برخواهد گشت یا خیر.

بایدن در ادامه افزود: «بیایید نگاهی واقع‌بینانه به این مسئله داشته باشیم. در این برهه که القاعده از میان رفته، چه منفعت دیگری درافغانستان داریم؟ ما فقط و فقط با هدف از میان برداشتن القاعده در افغانستان و گرفتن اسامه بن لادن به افغانستان رفتیم. و به هدفمان رسیدیم … رفتیم و ماموریت را به سرانجام رساندیم. شما مدت مدیدست که موضع من را می‌دانید. وقت آن است که این جنگ را تمام کنیم».

پیش از بیانات رئیس جمهور، دبیر مطبوعاتی وزارت دفاع جان کربی در روز ۲۰ آگوست به رسانه‌ها گفته بود هرچند این گروه تروریستی همچنان در کشور حضور دارد اما تعداد رزمندگان فعلی آنان مشخص نیست.

کربی گفت: «می‌دانیم که در افغانستان القاعده هم درست مانند داعش حضور دارد و مدتی است که درباره آن صحبت کرده‌ایم. به عقیده ما حضور آنان چندان چشمگیر نیست اما آمار دقیقی برای شما نداریم».

مطالب دیگر:

سرمایه‌گذاری هنگفت چین در بنادر استراتژیک سراسر دنیا به منظور گسترش نفوذ جهانی

ترامپ در سالگرد ۱۱سپتامبر به‌طور ناگهانی از اداره پلیس و آتش‌نشانی نیویورک بازدید کرد

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا تعریف خود از واکسن را تغییر می‌دهد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی