logo_eet

خبرنگاری در حین پوشش زنده اخبار المپیک زمستانی پکن مورد تهاجم نیروهای امنیتی قرار گرفت

المپیک زمستانی پکن شروع ناخوشایندی داشت؛ یکی از نیروهای امنیتی محلی که بازوبندی قرمز بسته بود با خبرنگاری هلندی که می‌خواست از این رویداد
(Manan Vatsyayana/AFP via Getty Images)

همان‌گونه که انتظار می‌رفت، بازی‌های المپیک زمستانی پکن شروع ناخوشایندی داشت؛ یکی از نیروهای امنیتی محلی که بازوبندی قرمز بسته بود با خبرنگاری هلندی که می‌خواست از این رویداد گزارش تهیه کند، برخورد کرد و او را عقب راند.

این اتفاق جدیدترین نمونه از عدم تحمل رژیم کمونیستی نسبت به مطبوعات آزاد است. برخی آن را نمونه کوچکی از سرکوب رسمی و رویه‌های توهین‌آمیزی می‌دانند که بازی‌های المپیک زمستانی پکن را جنجال‌برانگیز کرده و برخی سازمان‌ها را به تحریم این رویداد واداشته است.

شرکت پخش هلندی، اِن‌اواس، این ویدیو را در توییتر پخش کرد که به‌سرعت هزاران بار دیده شد و مجدداً به اشتراک گذاشته شد. در این ویدیو، گزارشگر این شبکه، شورد دن‌داس، دیده می‌شود که در مقابل یک خیابان شلوغ و روگذر ایستاده است و در میکروفون گزارش می‌کند. نیروی امنیتی بدون هیچ اخطاری به سمتش حرکت می‌کند و در حالی که فریاد می‌زند، با خشونت هلش می‌دهد.

دن‌داس سعی می‌کند مأمور امنیتی چین را نادیده بگیرد و به گزارشش ادامه دهد، نگاهش بین دوربین و مأمور که حرکاتش هرلحظه تهدیدآمیزتر می‌شود، در نوسان است تا آن‌که تصویر قطع می‌شود.

در توییت ان‌اواس به این نکته اشاره شده است که دن‌داس توانست چند دقیقه بعد از برخورد نیروی امنیتی، گزارش زنده خود را از سر بگیرد اما این حادثه به‌سرعت توجه‌های بین‌المللی را به خود جلب کرد و بسیاری از رسانه‌های غربی برای گزارش آن هجوم آوردند.

از ماه‌ها قبل، بحث‌های بین‌المللی داغی در مورد بازی‌های المپیک زمستانی در جریان بود. سال گذشته، ایالات متحده و تعدادی از متحدان غربی آن در اعتراض به جنایات رژیم چین علیه مسلمانان اویغور در شین‌جیانگ و سایر سواستفاده‌های این رژیم در جاهای دیگر، این بازی‌ها را تحریم کردند.

برخی از ناظران، این موضع‌گیری را ستودند اما برخی دیگر معتقد بودند تحریم سیاسی این بازی‌ها بیش از اندازه نمادین است زیرا ورزشکاران، تبلیغ‌کنندگان، رسانه‌ها و بازدیدکنندگان بسیاری از کشورها هم‌چنان در این رویداد حضور خواهند داشت.

برخی از کارشناسان نیز معتقدند این تحریم کارآمد نبوده است زیرا مانند تحریم بازی‌های المپیک مسکو در سال ۱۹۸۰، نتوانست کشورهای بسیاری را به خود جلب کند. آن تحریم در اعتراض به حمله اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان سازمان‌دهی شده بود.

علاوه بر نقض حقوق بشر، پکن به‌خاطر برخوردی که با پنگ شوآی داشت، زیر ذره‌بین است. این ستاره تنیس پس از ادعای تجاوز جنسی توسط یک مقام ارشد سابق چینی، برای چند هفته در ماه نوامبر ناپدید شد. با وجود آن‌که اکنون بازگشته است اما نگرانی‌ها در مورد امنیت و سلامتیش هم‌چنان ادامه دارد.

در ماه دسامبر، انجمن تنیس زنان در پاسخ به این جنجال اعلام کرد تمام مسابقات در سرزمین اصلی چین و هنگ‌کنگ را به حالت تعلیق در می‌آورد که تحسین چهره‌های مشهوری مانند بیلی‌جین کینگ، بنیانگذار انجمن تنیس زنان، ستاره بازنشسته مارتینا ناوراتیلوا، و سناتور مارشا بلکبرن از ایالت تنسی را به همراه داشت.

مطالب دیگر:

مصاحبه اختصاصی اپک تایمز با دونالد ترامپ

ترامپ در مصاحبه اختصاصی‌اش با  اپک تایمز: «درباره تحقیقات دورهام چیزهای زیادی در راه است.»

سند تأیید واکسن مدرنا توسط سازمان غذا و دارو از وب‌سایت این نهاد برداشته شد

اخبار مرتبط