logo_eet

احزاب مخالف از دولت آلمان خواستند بازی‌های المپیک زمستانی پکن را تحریم کند

المپیک حضور سیاستمداران برجسته آلمانی در این بازی‌ها پیامی مهلک است. زیرا در این صورت آن‌ها به نفع حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) عمل کرده و
(John Macdougall/AFP via Getty Images)

بوندستاگ به عنوان مهم‌ترین احزاب مخالف دولت آلمان، به دلیل نقض حقوق بشر رژیم چین، اصرار بر این دارند که مجلس، بازی‌های زمستانی المپیک پکن در سال ۲۰۲۲ را تحریم کند. در همین حال، معاون رئیس جمهور سابق اتحادیه اروپا نیز از سیاستمداران سراسر جهان خواستار تحریم المپیک شد.

با توجه به آزار و اذیت اویغورها و سایر موارد نقض حقوق بشر، گاید جنسن (FDP)، رئیس کمیته حقوق بشر و کمک‌های بشردوستانه بوندستاگ، در ۱۸ آوریل به روزنامه آلمانی دی ولت گفت «کسی که در مورد جدی‌ترین موارد نقض حقوق بشر، مانند وقایع شین جیانگ سکوت می‌کند نیز بیانیه‌ای سیاسی ارائه می‌دهد.»

جنسن معتقد است که تحریم سیاسیِ فوری، ضروری است، «حضور سیاستمداران برجسته آلمانی در این بازی‌ها پیامی مهلک است. زیرا در این صورت آن‌ها به نفع حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) عمل کرده و اجازه می‌دهند حضور عمومیشان بخشی از تبلیغات سیاسی ح‌ک‌چ باشد.» او از کنفدراسیون ورزش‌های المپیک آلمان و سایر انجمن‌های ورزشی خواستاز این شد که «به ورزشکاران در مورد وضعیت حقوق بشر در کشور اطلاع داده و آگاهی آن‌ها را در مورد این مساله افزایش دهند که ورزش نمی‌تواند غیرسیاسی باشد.»

مارگارت بوئز عضو حزب سبزها، نماینده مجلس و کارشناس حقوق بشر به دی ولت گفت، «دولت چین سال‌هاست مرتکب جنایات سیستماتیک علیه اویغورها در شین جیانگ و سایر اقلیت‌ها شده است و این نقض قوانین بین المللی است. در هنگ کنگ، قوانین بین المللی در برابر انظار جهانیان، نقض شده و افراد مخالف به حبس‌های خودسرانه محکوم می‌شوند.»

بوئز تأکید کرد که دنیا نباید از این جنایات غافل شود و بازی‌های المپیک زمستانی پکن باید «به دلایل سیاسی کنار گذاشته شود». او گفت، تحریم سیاسی و اقتصادی بسیار مهم است هرچند تلاش ورزشکارانی که برای بازی‌ها سخت تمرین کرده‌‌اند نیز با ارزش است. سیاستمداران با امتناع از حضور در المپیک، پیام روشنی را به پکن ارسال خواهند کرد. کمیته بین المللی المپیک، فدراسیون‌های ورزشی، و شرکت‌ها نیز در این زمینه مسئولیت دارند. وی افزود: «امیدوارم اسپانسرها خود را شریک جنایات رژیم استبدادی علیه حقوق بشر نکنند.»

مطالب دیگر:

تقاضای بایدن برای تصویب «لایحه اصلاح پلیس جرج فلوید» پس از محکومیت درک شووین

دیدگاه: در دفاع از کاپیتالیسم

فرماندار فلوریدا: حزب کمونیست چین باید برای ایجاد همه‌گیری کرونا پاسخگو شناخته شود

اخبار مرتبط