Search
Asset 2

الکل می‌‏تواند موجب ابتلا به هفت نوع سرطان شود

(Shutterstock*)
(Shutterstock*)

 

تازه‌‏ترین تحقیقات پژوهشگران از سرطان‌‏زا بودن مشروبات الکلی حکایت دارد.

این خبر اگرچه برای بسیاری از مردم دنیا که کم یا زیاد عادت به نوشیدن مشروبات الکلی دارند، خوشایند نیست؛ اما می‌‏تواند انگیزه خوبی برای کاهش این نوع نوشیدنی‌‏ از زندگی روزمره باشد.

به نوشته سایت خبری تِک‌‏تایمز، محققان می‌‏گویند الکل می‌‏تواند سبب ابتلا به هفت نوع سرطان شود، حتی اگر مصرف آن کم باشد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه اوتاگو در نیوزلند، با بررسی مجموعه‌‏ای از مطالعات صندوق جهانی تحقیقات سرطان، موسسه آمریکایی تحقیقات سرطان و آژانس بین‌‏المللی تحقیقات سرطان که طی مدت ده سال انجام شده بود، پی بردند که مصرف مداوم الکل با بروز سرطان در سر، گردن، مری، کبد، روده بزرگ، راست روده و پستان، مرتبط است.

«جنی کانر»، سرپرست گروه گفت: «شواهدی قوی وجود دارد که الکل می‌‏تواند سبب ابتلا به سرطان در حداقل هفت ناحیه بدن شود.»

اما این «شواهد قوی» چه هستند؟

به گفته کانر، در این گزارش‌‏ها هنوز همه چیز به نگارش درنیامده، اما مکانیسم‌‏هایی هستند که الکل می‎‌‏تواند در اثر این مکانیسم‌‏ها باعث بروز سرطان در ارگان خاصی ‌‏شود. برای مثال، وقتی الکل می‌‏نوشید، عوارض ناشی از متابولیسم الکل در بدن و تبدیل آن به استالدئید، موجب آسیب به DNA شده و احتمال ابتلا به سرطان‌‏های سر و گردن، مری و کبد را افزایش می‌‏دهد. همچنین در مورد سرطان پستان در زنان، الکل با افزایش دادن سطح هورمون‌‏های تولید مثل، همچون استروژن، باعث تکثیر غیرعادی سلول‌‏ها در پستان  شده و در نتیجه خطر ابتلا به سرطان پستان را بالا می‌‏برد.

همچنین، نوشیدن الکل به‌‏خصوص درمورد افرادی که سیگار یا دیگر دخانیات هم مصرف می‌‏کنند، به احتمال بیشتری فرد را به سرطان‌‏های دهان و گلو مبتلا می‌‏کند.

این مطالعه که در مجله اعتیاد منتشر شده می‌‏گوید، حتی مصرف کم الکل هم می‌‏تواند به همین میزان زیانبار باشد؛ به‌‏طوری‌‏که مصرف مقادیر کمی از الکل در زنان می‌‏تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

کانر افزوده: «تداوم این تحقیقات این مکانیزم‌‏ها را روشن‌‏تر تشریح خواهد کرد و اطمینان به این علوم بیشتر خواهد شد. درعین حال تلاش‌‏های برخی افراد همچون تولیدکنندگان مشروبات الکلی، برای بی‌‏اعتبار کردن دستاوردهای محققان و گیج کردن مردم همچنان وجود خواهد داشت. »

البته مهم‌‏تر از تحقیقات، خود مردم هستند. مطمئنا، الکل ‌‏می‌‏تواند باعث سرطان شود و دانستن این موضوع می‌‏تواند مردم را به کاهش مصرف الکل تشویق کند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی