logo_eet

چین پس از مذاکرات فشرده با آمریکا، هیچ نشانه‌ای از پایان حمایت از روسیه نشان نمی‌دهد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده (Saul Loeb/AFP via Getty Images)
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده (Saul Loeb/AFP via Getty Images)

پس از هفت ساعت گفتگوی «فشرده» میان جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده و یانگ جیچی، دیپلمات چینی در رم در روز ۱۴ مارس، رسانه‌های دولتی چین نشان می‌دهند که پکن به همراهی با روسیه بر سر جنگ در اوکراین ادامه خواهد داد.

دو طرف درباره تعدادی از موضوعات از جمله تایوان و کره شمالی و همچنین در مورد تهاجم روسیه به اوکراین گفتگو کردند.

مقامات دولت آمریکا همچنین اشاره کردند که سالیوان به همتای چینی خود در مورد اتحاد در حال ظهور چین و روسیه ابراز نگرانی کرده است.

این مقام ارشد دولت گفت: «ما در حال حاضر نگرانی عمیقی در مورد همسویی چین با روسیه داریم و مشاور امنیت ملی در مورد این نگرانی‌ها و پیامدهای احتمالی و پیامدهای اقدامات خاص مستقیماً صحبت کرد.»

کمی پیش از این نشست، رویترز و فایننشال تایمز به نقل از مقامات آمریکایی که نامشان فاش نشده گزارش دادند که روسیه برای جنگ خود از چین درخواست کمک نظامی و کمک مالی کرده است و رژیم چین نیز تمایل خود را برای انجام این درخواست اعلام کرده است.

هنگامی که از این مقام ارشد آمریکا در مورد گزارش‌ها پرسیده شد، از اظهار نظر خودداری کرد. چین و روسیه هر دو این اتهامات را رد کرده‌اند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه طی یک نشست جداگانه گفت که چین در صورت کمک به روسیه در جنگ با اوکراین با «عواقب قابل توجهی» روبرو خواهد شد.

ساکی گفت: «قصد ندارم وارد جزئیات این عواقب خاص شوم. فکر می‌کنم آنچه که ما ابلاغ کرده‌ایم و مشاور امنیت ملی کشورمان در این دیدار اعلام کرد این است که اگر ]مقامات چین[ کمک‌های نظامی یا غیره که البته ناقض تحریم‌ها باشد یا از تلاش‌های جنگی حمایت کنند، ارائه کنند، عواقب قابل توجهی در پی خواهد داشت.»

گزارش چینی‌ها از نشست رم به نگرانی‌های ایالات متحده در مورد کمک چین به همسایه شمالی خود اشاره‌ای نکرد. با این حال، یانگ به ایالات متحده هشدار داد که از طریق «اطلاعات نادرست» موضع چین در قبال اوکراین را تحریف و بی‌اعتبار نکند.

هشدار یانگ به بخشی از سرمقاله منتشر شده توسط رسانه دولتی جنگ طلب چین، گلوبال تایمز در ۱۵ مارس تبدیل شده است که نشان دهنده بی‌میلی چین برای همکاری با واشنگتن بر سر بحران اوکراین است.

گفته می‌شود که یانگ به سالیوان گفته است که چین از «حرف‌ها و اقدامات اشتباه اخیر طرف ایالات متحده در مورد مسائل مربوط به تایوان» ناراحت است.

بر اساس این گزارش، چین از طرف آمریکایی می‌خواهد که حساسیت بالای مسئله تایوان را به رسمیت بشناسد و از «اصل چین واحد» تبعیت کند.

سالیوان در این جلسه به درخواست چین توجه نکرد.

حزب کمونیست چین، تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند، اگرچه این جزیره یک سرزمین مستقل بالفعل با دولت لیبرال دمکراتیک خود است.

حمله روسیه به اوکراین این گمانه زنی را افزایش داده است که شی جین پینگ، رهبر چین ممکن است راه ولادیمیر پوتین، همتای روس خود را دنبال کند و به تایوان حمله کند. این دو رهبر در ۴ فوریه شراکت «بدون محدودیت» خود را اعلام کردند و پوتین از ادعای چین در مورد تایوان حمایت کرد و شی نیز مخالفت مسکو با گسترش ناتو را پذیرفت.

نوشته: فرانک فانگ یک روزنامه نگار ساکن تایوان است. او اخبار مربوط به چین و تایوان را پوشش می دهد. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته علم مواد از دانشگاه تسینگهوا در تایوان است.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز  نیست.

مطالب دیگر:

مدیر عامل فایزر: تزریق دوز چهارم واکسن کووید۱۹ ضروری است

ترامپ: تهاجم روسیه به اوکراین «جنایت علیه بشریت» است، و باید به زودی پایان یابد

دکتر پیتر مک‌کالو: یافته‌های مطالعات اولیه واکسن کووید۱۹ می‌توانند هشداردهنده باشند

اخبار مرتبط