logo_eet

درخواست دولت بایدن از دادگاه برای عدم انتشار «گزارش سری» درباره دستگاه‌های رای‌گیری دومینیون

آراء ناظر انتخابات به صورت ویدیویی نشان می‌دهد که چگونه نرم‌افزار دومینیون، امکان تغییر و افزایش آراء را ایجاد می‌کند جورجیا، یک ایالت کلیدی
یکی از کارکنان شهرستان فالتون، دستگاه رأی‌گیری را به محل آماده‌سازی انتخاباتی شهرستان فالتون در آتلانتا، جورجیا، انتقال می‌دهد. تاریخ: ۴ نوامبر ۲۰۲۰ (Jessica McGowan/Getty Images)

 مقامات ارشد یکی از ادارات امنیت سایبری دولت آمریکا در حال فشار به یک قاضی برای عدم صدور مجوز انتشار گزارشی‌اند که تجهیزات سیستم رای‌گیری شرکت دومینیون را در ایالت جورجیا بررسی می‌کند. به ادعای این مقامات، انتشار این گزارش به هکرها کمک می‌کند تا «امنیت انتخابات را تضعیف کنند».

اخیرا اداره امنیت سایبری و امنیت زیرساختی (CISA) یک نسخه دست‌نخورده از این گزارش را دریافت کرده‌است که توسط جی الکس هالدرمن، رئیس دانشگاه مرکز امنیت و جامعه سایبری میشیگان، تهیه شده‌است.

به گفته دولت آمریکا، این گزارش درباره «نقاط ضعف احتمالی در دستگاه چاپ رای ImageCast X از شرکت دومینیون» یا دستگاه‌های رای‌گیری الکترونیکی است.

وکلای دولت آمریکا در درخواستی در ۱۰ فوریه گفتند در حالی که اداره امنیت سایبری و امنیت زیرساختی از افشای عمومی هرگونه آسیب‌پذیری و اقدامات اصلاحی مربوطه در زمینه تجهیزات انتخاباتی استقبال می‌کند، انتشار این گزارش در این مقطع زمانی باعث می‌شود «افراد خرابکار بتوانند از نقاط ضعف این سیستم سواستفاده کنند و امنیت انتخابات را تهدید کنند».

این پرونده در سال ۲۰۱۷ توسط گروه‌های حامی حکم‌رانی خوب و رای‌دهندگانی مطرح شد که می‌گویند عدم استفاده از رای‌های کاغذی باعث تعضیف روند انتخابات می‌شود.

اداره امنیت سایبری و امنیت زیرساختی از امی توتنبرگ، قاضی محلی آمریکا که توسط اوباما برای نظارت بر این پرونده منصوب شده بود، خواسته‌است تا تلاش‌ها برای انتشار نسخه سانسورنشده گزارش هالدرمن را فعلا نادیده بگیرد.

مقامات این اداره می‌خواهند اطلاعات درون این گزارش بازبینی شود تا شرکت دومینیون بتواند پیش از انتشار آن، نقاط ضعف شناسایی‌شده را برطرف کند. آن‌ها می‌گویند نمی‌توانند تاریخی را برای اتمام این کارشان تعیین کنند.

برد رافنسپرگر، وزیر خارجه ایالت جورجیا که جمهوری‌خواه و یکی از شاکیان پرونده است، در اواخر ماه ژانویه از دادگاه خواست تا این گزارش فورا منشتر شود. با این حال قاضی پرونده مجبور است به درخواست اداره امنیت سایبری توجه بیشتری کند.

جان پولوس، رئیس و مدیرعامل شرکت دومینیون، در بیانیه‌ای که توسط دفتر رافنسپرگر منشر شد گفت که گزارش هالدرمن فاقد یک «رویکرد جامع» است و شرکت دومینیون «از تمام تلاش‌ها برای ارائه حقایق و شواهد واقعی برای دفاع از کارایی دستگاه‌های ما و اعتبار انتخابات ایالت جورجیا حمایت می‌کند».

مدعیان پرونده از جمله ائتلاف برای حکم‌رانی خوب، خواهان انتشار این گزارش‌اند. دیوید کراس، یکی از وکلای آن‌ها، در گفتگو با اپک‌تایمز این موضوع را تایید کرد.

پیش از آنکه یک نسخه از گزارش به اداره امنیت سایبری فرستاده شود، شاکیان در یک جلسه تشکیل پرونده گفتند که یک نسخه از این گزارش باید به اداره امنیت سایبری فرستاده شود تا ارزیابی خود را آغاز کند اما این ارزیابی «نباید انتشار عمومی گزارش را بی‌جهت به تاخیر بیندازد. این گزارش باید فورا به ایالت جورجیا و به دست مقامات انتخابات محلی برسد و در فهرست عمومی دسته‌بندی شود تا مقامات دولتی بتوانند از سلامت انتخابات اولیه در ماه می محافظت کنند».

آن‌ها از توتنبرگ، قاضی پرونده، خواستند تا دستور دهد که پیش از ۴ مارس یک نسخه ویرایش‌نشده از گزارش در فهرست عمومی قرار داده شود تا دسترسی عمومی به آن امکان‌پذیر گردد.

مطالب دیگر:

مقامات پزشک کاشف اومیکرون را تحت فشار قرارداده‌ بودند تا یکسری اطلاعات را فاش نکند

بایدن: نیروهای آمریکایی در صورت حمله روسیه، آمریکایی‌های درون اوکراین را نجات نخواهند داد

بلوکه شدن ۸ میلیون دلار از پول‌های جمع‌آوری شده برای کاروان آزادی توسط دادگاه کانادا

اخبار مرتبط