Search
Asset 2

زاکربرگ چگونه با ثروت خود به چپگراها کمک کرد تا با مسئولان انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا همکاری کنند

انتخابات نوامبر زاکربرگ چگونه با ثروت خود به چپگراها کمک کرد تا با مسئولان انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا همکاری کنند انتخابات ریاست جمهوری دزدیده شد
مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیس بوک، در جلسه دادرسی در واشنگتن، در تاریخ 28 اکتبر 2020، از راه دور شهادت می‌دهد. (Greg Nash/POOL/AFP via Getty Images)

مسئولان انتخاباتی شهرهای بزرگ و شهرستان‌ها در ماه‌های منتهی به انتخابات نوامبر با گروهی ترقی‌خواه به پشتوانه مالی مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک و شرکایش در طراحی برگه‌های رای، هدف قرار دادن مهندسی‌شده رای‌دهندگان و تهیه نامه‌های «توجیحی» در شرایطی که آرای پستی در آستانه ریخته شدن بودند، همکاری کرده بودند.

مرکز تکنولوژی و زندگی مدنی نیز میلیون‌ها دلار از ۳۵۰ میلیون دلار اهدایی مارک زاکربرگ و همسرش، پریسیلا چان به این سازمان را به انتخابات نوامبر اهدا کرده بود. این سازمان همچنین مبالغ مختلفی را به «تیم مقابله با کووید-۱۹» ۲۵۰۰ شهر در ۴۹ ایالت آمریکا اهدا کرده است.

حوزه‌های انتخاباتی نیز در قبال دریافت این مبالغ موافقت کرده بودند پروسه انتخابات حوزه خود را مطابق با شرایط تعیین‌شده توسط مرکز تکنولوژی و زندگی مدنی انجام دهند؛ سازمانی که توسط اعضای سابق موسسه سازماندهی جدید، مرکزی آموزشی برای گروه‌های ترقی‌خواه و کمپین‌های دموکرات، مدیریت می‌شود.

مرکز طراحی مدنی، یکی از شرکای مرکز تکنولوژی و زندگی مدنی، که به طراحی فرم‌های آرای غیابی کمک کرده و وظیفه طراحی نامه ثبت‌نام رای‌دهندگان دارای سوپیشینه و آزمایش سیستم‌های ثبت‌نام خودکار چندین ایالت را بر عهده داشته است، در انتخالات ۲۰۲۰ با گروه‌های فعال ترقی‌خواه در ایالت میشیگان و مقامات انتخابات ایالت‌های جورجیا و یوتا به طور مستقیم همکاری کرده بود.

گروه‌های ترقی‌خواه دیگری از جمله اتحاد خیابان مین، گروه انتخابات و موسسه ملی رای در خانه نیز در کمک به برخی از ادارات انتخابات ۲۰۲۰ نقش داشته‌اند.

فیسبوک و مرکز تکنولوژی و زندگی مدنی نیز در اقدامات مذبور نقش داشته و طی وبیناری برای مسئولان انتخابات، آنان را درباره نحوه برخورد با رای‌دهندگان راهنمایی کرده بودند. علاوه بر این، در وبینار مذکور به مسئولان دستور داده شده بود «تداخل رای‌دهندگان» را به مسئولان فیسبوک گزارش دهند. این شرکت همچنین کارمندان خود را برای پاسخگویی به پرسش‌ها به شش منطقه ایالات متحده اعزام کرده بود. در مجموع، گروه‌های یادشده به نحوی مهندسی‌شده، رای‌دهندگان را هدف قرار داده و کارزاری برای کمک به رای‌دهندگان اقلیتی و کم‌درآمد که معمولاً از شرکت در انتخابات دوری می‌کنند، راه‌اندازی کرده بودند تا به پیروزی نامزدهای دموکرات در مناطق مهم سراسر ایالات متحده کمک کنند.

نقش اندک بررسی‌شده سازمان تکنولوژی و زندگی مدنی و سایر گروه‌های مشابه آن، در ایمیل‌ها و سوابقی که به دست وبسایت تحقیقات شفاف واقعی رسیده و همچنین مدارک عمومی که دادخواهان و گروه‌های محافظه‌کار از جمله بنیاد مسئولیت‌پذیری دولت به دست آورده‌‌اند، فاش شده است؛ بنیاد مسئولیت‌پذیری دولت تا کنون بیش از ۸۰۰ درخواست برای دریافت سوابق عمومی به ادارات انتخاباتی که مبالغ اهدایی مذبور را دریافت نموده‌اند ارائه کرده است.

پیش از این، رسانه‌ها از اقدامات با پشتوانه مالی زاکربرگ با لحنی مثبت تعریف می‌کردند، که از این حیث می‌توان به گزارش ماه دسامبر رادیوی ملی عمومی درباره این‌که «چگونه ثروت مدیرعامل فیسبوک» در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا، تردیدهای پرزیدنت ترامپ پیرامون سلامت انتخابات و «غفلت کنگره»، «انتخابات ۲۰۲۰ را نجات داد» اشاره کرد.

اما محافظه‌کاران نسبت به این اقدامات دیدگاهی انتقادی‌تر دارند. هِیدن دوبلوی، پژوهشگر بنیاد مسئولیت‌پذیری دولت گفت: «چنین کمک‌های مالی شخصی در گذشته هرگز اتفاق نیفتاده است. قبلاً درباره پول سیاه و تبلیغات شرکت‌ها شنیده بودیم، اما هرگز ندیده‌ایم صدها میلیون دلار سرمایه شخصی برای انتخابات خرج شود. و در قانون ایالت‌ها نیز هیچ راهی برای توقف آن وجود ندارد».

بسیاری از طرفداران ترامپ مدعی‌اند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ دستکاری یا دزدیده شده است اما تا کنون مدارک مستدل برای اثبات این ادعا در دادگاه‌ها پذیرفته نشده است. فعالیت‌های هرچند به ظاهر قانونی گروه‌های خصوصی ترقی‌خواه نیز به برطرف ساختن شبهات آنان هیچ کمکی نمی‌کند.

اقدامات مذبور تنها برخی از موارد قابل توجه در پشیبانی مالی از دولت و امور دولتی با هدف مقاصد سیاسی است. شبکه رادیویی آرسی‌آی در سال ۲۰۱۸ در گزارشی عنوان کرد دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک در یکی از طرح‌های خود به پشتوانه مالی میلیارد معروف، مایکل بلومبرگ، وکلای حامی محیط زیست را در دفاتر دادستانی کل ایالت‌های دموکرات گمارده است تا سیاست‌های ترامپ را به چالش بکشند. از بنیادهای خیریه راست‌گرای کوچ گرفته تا برنامه‌های نژادگرایانه اخیر چپ‌ها با هدف تاکید بر دیرینگی و محوریت نژادپرستی سفیدپوستان در جامعه، مثال‌هایی از این قبیل درباره تلاش افراد و شرکت‌های خصوصی برای جهت‌دهی به موسسات آموزشی عمومی محروم بسیارند.

مطالب دیگر:

دیدگاه: تحلیلی بر دروغ‌پراکنی‌ها پیرامون منشأ ویروس کرونا

استاد سابق دانشگاه هاروارد: موج جدید سانسور «خطرناک» در ایالات متحده به اوج خود می‌رسد

عقب‌نشینی مقامات آمریکا از کاهش بودجه پلیس پس از وقوع موج جرایم

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی