Search
Asset 2

انتخابات کانادا: در اولین مناظره انتخاباتی رهبران احزاب کانادا چه گذشت

Debate-Canada

نوشته کوری مورگان

بحث‌‏های انتخاباتی می‌‏تواند باعث موفقیت یا شکست یک کمپین شود. رای دهندگان می‌‏توانند در طی مناظره انتخاباتی رو‌‏در‌‏رویی مستقیم رهبران احزاب را در موضوعات  مختلف ببینند. در حالی که یک مناظره به تنهایی به‌‏ندرت تاثیری بر نتیجه انتخابات می‌‏گذارد، مواردی هم وجود دارد که طی مناظرات، ضربات فنی به رقیب زده می‌‏شود. حتی موارد دیگری نیز وجود دارد که یک سیاستمدار به ضرر خود عمل می‌‏کند. سیاست‌‏مداران قرار است طی مناظرات به دنبال کسب امتیاز باشند ولی در عین حال طرف مقابل را غافلگیر هم بکنند.

برایان مولرونی ، رهبر وقت حزب کانسرواتیو در مناظرات سال ۱۹۸۴، جان ترنر، رهبر حزب لیبرال را با جمله معروف «شما یک گزینه داشتید، جناب!» در مورد پارتی‌‏بازی‌‏های حزب لیبرال حسابی گیر انداخت؛  این تنها عبارت در تاریخ سیاسی کانادا بود که خیلی ناگهانی ورق را از لیبرال‌‏ها به سمت کانسرواتیو‌‏ها چرخاند. پارتی‌‏بازی اشاره به ترودوی پدر داشت که روز‌‏های آخر نخست‌‏وزیری تعداد زیادی سناتور، قاضی و مدیران اجرایی را در دولت به روی کار آورد.

در بحث‌‏های مبارزاتی انتخاباتی آلبرتا در سال ۲۰۱۵، نخست‌‏وزیرآلبرتا، جیم پرنتیس با گفتن یک جمله، تعداد زیادی رای را از دست داد. پرنتیس با جمله «می‌‏دونم فهمش دشواره»، خانم ریچل ناتلی، رهبر حزب نیو دموکراتیک این استان را مورد تحقیر قرار داد و به عنوان تحقیر و توهین به زنان مورد انتقاد قرار گرفت. همین چند کلمه، کمپین نسبتا موفق محافظه‌‏کار‌‏ها را تضعیف کرد و به پیروزی حزب نیو‌‏دموکراتیک در این استان کمک کرد.

در اولین مناظره مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۱، هیچ ضربه فنی و هیچ خطای جدی در کار نبود. رهبران همه آماده بودند و بیانات شفافی داشتند. اعتدال در مراسم خوب حفظ شده بود و بدون مشکل پیش رفت. خیلی از مناظرات بوده‌‏اند که کار به جاهای باریک کشیده شده و با داد و بیداد نامزد‌‏ها بر سر هم تمام شده‌‏اند. در مناظره رو‌‏در‌‏رویی که از تلویزیون تی‌‏وی‌‏ای پخش شد، در عین اینکه نامزد‌‏ها مستقیما همدیگر را خطاب قرار می‌‏دادند، نظم خوبی برقرار بود.

از آنجا که این مناظره به زبان فرانسوی بود، آزمونی هم برای رهبران خارج از کبک برای نشان دادن توانایی خود در صحبت کردن به زبان فرانسه بود. جگمیت سینگ، رهبر حزب نیو دموکراتیک، قبلاً مهارت زبان فرانسه خود را در انتخابات ۲۰۱۹ نشان داده بود. ارین اوتول، رهبر محافظه‌‏کار هم در این مناظره اثبات کرد که در صحبت به زبان فرانسوی روان است. روانی زبان فرانسوی یک نقطه عطف محسوب می‌‏شود چون رای دهندگان کبک به زبان فرانسه حساس هستند و بعید است از رهبران احزابی که نمی‌‏توانند به خوبی به این زبان صحبت کنند، استقبال کنند.

معمولاً در مناظرات نخست‌‏وزیر کنونی بیشتر مورد حمله قرار می‌‏گیرد؛ چون رهبران مخالف امیدوارند به این شکل حمایت‌‏ها را از او دور کنند. این مناظره هم از این قاعده مستثنی نبود، اگرچه همه رهبران نسبتاً مودبانه رفتار کردند. جاستین ترودو به خوبی خونسردی خود را در تمام حملات حفظ کرد، اما توجیه اینکه چرا انتخابات زودهنگام برگزار کرده است برایش راحت نبود و سایر رهبران در این مورد به شدت اعتراض کردند. در حالی که ترودو نتوانست پاسخ روشنی به این سوال بدهد، موضع خود را حفظ کرد و از آن دور پرسش نسبتاً بی‌‏خطر عبور کرد.

ترودو با سوال مکرر از اتول در مورد اینکه آیا از خصوصی‌‏سازی مراقبت‌‏های بهداشتی پشتیبانی می‌‏کند، توانست موقعیت بهتری نسبت به اتول کسب کند. این حمله کمی نامتعارف بود زیرا کانادا در حال حاضر گزینه‌‏هایی برای ارائه خدمات خصوصی در زمینه مراقبت‌‏های بهداشتی دارد. با این حال امتناع اوتول از پاسخ مستقیم منفی به این سوال ممکن است برخی از مردم را بترساند. برخی معتقدند که ادامه حمله به اوتول در مورد این مسئله ممکن است آنطور که لیبرال‌‏ها امیدوارند به نتیجه‌‏ای که می‌‏خواهند نرسد و نتیجه برعکس بدهد.

سینگ باز هم چسبید به خط مشی همیشگی ان‌‏دی‌‏پی که دائماً «افراد خیلی ثروتمند» را محکوم می‌‏کند و سیاست حسادت و حسرت به راه می‌‏اندازد. نقش این حزب این است که به جای اینکه دنبال کسب امتیاز باشد، جایگاه مخالف بودن را حفظ کند تا بتواند محکم باقی بماند.

ایو فرانسوا بلانشه، رهبر حزب بلوک کبکوا در این مناظره موقر و مطمئن ظاهر شد. او می‌‏توانست به موضع «اول کبک» خودش پایبند باشد و به رهبران دیگر اجازه دهد تا در مورد سایر مسائل سیاسی با هم بجنگند. بلانشه با تعهد در مورد آوردن یک کارخانه داروسازی (که قرار است در آینده ساخته شود)، به کبک به جای انتاریو، توانست رقیب‌‏های خود را در این زمینه کنار بزند. در حمایت از لایحه بحث برانگیز کبکBill-21  که پوشیدن نمادهای مذهبی را برای افرادی که در خدمات عمومی کار می‌‏کنند، ممنوع می‌‏کند، بلانشه توانست رهبران دیگر را سر جای خودشان بنشاند. این لایحه در کبک محبوب است؛ اما در بقیه مناطق کانادا محکوم شده است. از آنجا که این حزب فقط در کبک حضور دارد، هر رهبر دیگری به جز بلانشه که از این لایحه طرفداری کند، مطمئناً حمایت خود را در یک یا چند منطقه از دست خواهد داد.

در مجموع این مناظره منسجم و محکم بود و تقریبا هیچ رهبری امتیاز قابل توجهی را در مبارزات انتخاباتی‌‏اش از دست نداد یا به‌‏دست نیاورد. برخی مسائل چالش برانگیز مورد بحث قرار گرفت و مردم فرانسه‌‏زبان کانادا حداقل کمی بیشتر از مواضع رهبران احزاب آگاه شدند.

مراسم اصلی مناظره به زبان انگلیسی در تاریخ ۹ سپتامبر خواهد بود.

نوشته کوری مورگان

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز نیست.

مطالب دیگر:

سازمانی حقوقی: قوانین پاسپورت واکسن در کانادا حقوق برابری را نقض می‌‏کند

دیدگاه: وقتی چین افراد واکسینه‌نشده را بازخواست می‌کند، چه کسی چین را برای کووید۱۹ بازخواست خواهد کرد؟

همه احزاب در انتخابات پیش روی کانادا: درباره موضوعات کارزار هر حزب بدانید

رای‌گیری پستی در کانادا: سیستم کانادا با آمریکا چه تفاوتی دارد؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی