Asset 2

 ترامپ: نامزدی‌ام در انتخابات ۲۰۲۴ بستگی به عملکرد جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۲ دارد

انتخابات ترامپ با اشاره به پیروزی‌های جمهوری‌خواهان در مجلس در سال ۲۰۲۰، افزود که حزب جمهوری خواه ۱۴ کرسی در مجلس به دست آورد، و در نتیجه
(Alex Edelman/AFP via Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در مصاحبه‌ای که در تاریخ ۱۶ مارس منتشر شد، گفت که تصمیش برای نامزدی مجدد در انتخابات ۲۰۲۴ به عملکرد جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۲۲ بستگی دارد.

او به فاکس نیوز گفت «بر اساس نظرسنجی‌ها، آنها می‌خواهند من دوباره نامزد شوم، ولی در گام‌ نخست، باید ببینیم که با مجلس چه کار می‌توانیم انجام دهیم. فکر می‌کنم شانس بسیار خوبی برای پس گرفتن مجلس داریم.»

ترامپ افزود «به نظر من، ما فرصتی برای عملکرد بهتر در سنا داریم. ما به داشتن رهبری در سنا احتیاج داریم، که صادقانه بگویم در حال حاضر آن را نداریم. ما فرصت خوبی برای پس گرفتن سنا را داریم و تصمیم خود را صراحتاً پس از آن خواهم گرفت.»

ترامپ پیش از این گفته بود که ممکن است در جریان سخنرانی بازگشت از کنفرانس اقدام سیاسی محافظه‌کاران در اورلاندو، در تاریخ ۲۸ فوریه تصمیم خود برای نامزدی را اعلام کند.

در این مصاحبه، ترامپ با اشاره به پیروزی‌های جمهوری‌خواهان در مجلس در سال ۲۰۲۰، افزود که حزب جمهوری خواه ۱۴ کرسی در مجلس به دست آورد، و در نتیجه اکثریت دموکرات‌ها در مجلس، به کمترین حد خود از سال ۲۰۰۰، یعنی ۲۲۲ کرسی در برابر ۲۱۳ کرسی رسید. او تأکید کرد «ما فرصت بازپس گیری مجلس را داریم.»

رئیس جمهور سابق تاکنون دو نامزد جمهوری‌خواه مجلس را تأیید کرده است، مکس میلر در اوهایو و جولیا لتلو در لوئیزیانا. میلر، که یکی از مقامات سابق کاخ سفید است، قرار است جایگزین یکی از ده جمهوری‌خواهی شود که به استیضاح ترامپ رأی دادند.

جمهوریخواهان برای تصاحب مجدد کنترل مجلس باید فقط پنج کرسی به دست آورند. در حال حاضر سنا ۵۰-۵۰ تقسیم شده است، و چهارده کرسی دموکرات و ۲۰ کرسی جمهوری‌خواه در سال ۲۰۲۲ قابل تصرف است. تعدادی از جمهوری‌خواهان مستقر در سنا به دنبال انتخاب مجدد نیستند، و این دست ترامپ را برای تغییر شکل رهبری حزب در مجلس باز می‌گذارد.

ترامپ خاطرنشان کرد که اگر لایحه انتخابات H.R 1 دموکرات‌ها به قانون تبدیل شود «جمهوری‌خواهان برای انتخاب بسیار مشکل خواهند داشت.»

او گفت «آنچه اتفاق خواهد افتاد این است که دموکرات‌ها قادر خواهند بود آنچه را که در گذشته در انتخابات ۲۰۲۰ انجام دادند – و حتی بدتراز آن را نیز انجام دهند.»

این بستۀ بحث برانگیز اصلاحات انتخابات، به دنبال تحمیل الزامات فرایندهای رأی‌گیری به کل کشور است، و در پی انتقال اختیارات مربوط به نحوه برگزاری انتخابات از ایالت‌ها به دولت فدرال، فرمان ثبت‌نام خودکار رای دهندگان در هر ۵۰ ایالت، و قانونی کردن اخذ آرای غیرحضوری بدون نیاز به ارائه شناسنامه عکس‌دار است.

این لایحه ایالت‌ها را مجبور می‌سازد تا طی حداقل ۱۵ روز از طریق رای پستی یا آنلاین، رای‌گیری اولیه داشته باشند و هیج بهانه‌ای برای عدم شرکت در رای‌گیری غیابی باقی نگذارند.

منتقدان می‌گویند می‌گویند این مسئله، تمهیدات اولیه امنیتی که ایالت‌ها را از میان برمی‌دارد و باعث دخالت در اختیار هر ایالت برای تعیین صلاحیت و شایستگی رای‌دهندگان می‌شود و امکان مشارکت و اظهارنظر آزادانه را در این پروسه سیاسی از رای‌دهندگان می‌گیرد و باعث عدم اطمینان از صحت فهرست نام‌نویسی آن‌ها می‌گردد.

مطالب دیگر:

 ۴۱ سناتور می‌گویند دستور توقف ساخت دیوار مرزی توسط بایدن قانونی نیست

ترامپ: لایحه اصلاح انتخاباتی H.R.1، فاجعه‌ای برای آمریکا خواهد بود

روسیه پس از اظهارات بایدن درباره پوتین، سفیر خود در ایالات متحده را فراخواند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی