Search
Asset 2

بایدن: اگر لایحه دموکرات‌ها تصویب نشود، انتخابات میان دوره‌ای منصفانه نخواهد بود

انتخابات جمهوری خواهان به سرعت از بایدن که این قوانین را «دارای تبعیض نژادی» توصیف کرده و تردیدهایی نسبت به انتخابات پیش رو مطرح کرد، انتقاد
جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Jim Watson/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه تردیدهایی درباره قانونی بودن انتخابات میان دوره‌ای پیش رو مطرح کرد.

خبرنگاران از بایدن که نزدیک به یک سال است از حزب دموکرات به کاخ سفید راه یافته، پرسیدند اگر لایحه دموکرات‌ها برای اعمال مقررات فدرال در برگزاری انتخابات تصویب نشود، آیا انتخابات پیش رو منصفانه، و نتایج آن قانونی خواهد بود یا خیر.

بایدن گفت: «بستگی به این دارد که بتوانیم مردم آمریکا را متوجه این موضوع کنیم که بعضی از این مقررات برای تغییر نتیجه انتخابات وضع شده­‌اند یا خیر.»

بایدن اشاره کرد که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بسیاری از رای دهندگان مجبور شدند برای رای دادن، به ایالت­‌های دیگری بروند و همچنین مدعی شد بعضی از ایالت­‌ها تلاش کردند رای دادن را برای اقلیت­‌ها دشوار سازند.

بایدن گفت «تصور می‌کنم هر قدر رای دادن را برای اقلیت‌ها سخت کنند، باز هم شاهد خواهیم بود که آنها در صف می‌ایستند و با تلاشی که برای ممانعت از رای دادن آنها می‌شود، مبارزه می‌کنند. مردم فداکاری لازم را انجام می‌دهند تا قوانین را به نحوی که باید باشد، تغییر دهند.»

او افزود «اما کار دشواری پیش روست. صادقانه می‌گویم که قرار نیست کار راحتی باشد و ما هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم. هنوز سایر گزینه‌های پیش رویمان تمام نشده است و باید منتظر باشیم و ببینیم کار به کجا می‌رسد.»

نمایندگان حزب دموکرات در کنگره تلاش کرده‌اند لایحه‌ای تصویب کنند که نظارت بر بعضی از انتخابات‌ها را به دولت فدرال واگذار می‌کند. مجلس نمایندگان در هفته پایانی، این لایحه را تصویب کرد، اما رای کافی ۵۰-۵۰ در مجلس سنا وجود ندارد زیرا علاوه بر همه جمهوری­خواهان، بعضی از اعضای حزب دموکرات نیز با این لایحه مخالفند.

سناتور جو مانچین (دموکرات غرب ویرجینیا) یکی از مخالفان این طرح است که این هفته به خبرنگاران گفت، در حال حاضر قوانین فدرال از حقوق رای‌دهندگان حفاظت می‌کند و دولت اطمینان خواهد یافت رای‌دهندگان، حق رای دارند.

از زمان برگزاری آخرین انتخابات، بعضی ایالت‌ها قوانینی برای رای دادن تصویب کرده‌اند. این قوانین ابتدا به منظور اطمینان از این موضوع تصویب شده‌اند که رای‌دهندگان در شرایط قانونی رای می‌دهند اما منتقدان می‌گویند این قوانین، موانعی بر سر راه انتخابات اضافه می‌کنند.

مثلا در لایحه انتخابات ایالت جورجیا لازم است یک خط تلفن ویژه تعیین شود تا ساکنین بتوانند فعالیت‌های مشکوک انتخاباتی و سرکوب رای‌دهندگان را گزارش دهند و در عین حال، تضمین امنیت صندوق‌های رای نیز در داخل ساختمان‌ها اجباری شود.

جمهوری خواهان به سرعت از بایدن که این قوانین را «دارای تبعیض نژادی» توصیف کرده و تردیدهایی نسبت به انتخابات پیش رو مطرح کرد، انتقاد کردند.

سناتور جاش هاولی (جمهوری‌خواه میسوری) در توئیتر گفت «جو بایدن به شکل خطرناکی ادعا می‌کند اگر کنگره، تلاش او برای اعمال قدرت بر انتخابات را تصویب نکند، نتایج انتخابات ۲۰۲۲ غیرقانونی است.»

جودی هایس جمهوری خواه (جمهوری‌خواه جورجیا) نیز اضافه کرد «رییس جمهور به بیان ادعاهای بی‌اساس خود درباره توطئه‌هایی برای «سرکوب رای‌دهندگان» ادامه می‌دهد. اما واقعیت، ادعاهای او را تایید نمی‌کند! میزان مشارکت در انتخابات شهردار آتلانتا در سال ۲۰۲۱ پس از تصویب قوانین جدید جورجیا، در مقایسه با سال ۲۰۱۷ به میزان ۱۷ درصد افزایش یافت.»

مطالب دیگر:

دکتر دیکس ادامه واکسیناسیون مردم را «اتلاف وقت» می‌داند

بر اساس برخی اسناد مالی افشاشده، فائوچی در شرکت‌های چینی سرمایه‌گذاری کرده است

مدیرعامل فایزر پیش‌بینی می‌کند وضعیت تا بهار به حالت عادی بازگردد اما کووید۱۹ سال‌ها ادامه داشته باشد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی