Search
Asset 2

همه نگاه‌ها به کنگره است، وعده قانونگذاران به مخالفت با آرای الکترال

انتخاب‌کنندگان نمایندگان وعده داده‌اند انتخاب‌کنندگان هفت ایالت را به تقلب و سورفتار انتخاباتی متهم کنند شش ایالت از هفت ایالت فوق در حال پیگری
نمای ساختمان مجلس ایالت متحده از سمت دیوان عالی کشور (Stefani Reynolds/Getty Images)

انتظار می‌رود تلاش رئیس جمهور دونالد ترامپ برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات که در سطوح مختلف انجام می‌شود در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به اوج خود برسد، یعنی زمانی که شمارش آرا کالج انتخاباتی مطمئناً توسط گروهی از قانون‌گذاران جمهوری خواه به چالش کشیده می‌شود. این نمایندگان وعده داده‌اند انتخاب‌کنندگان هفت ایالت را به تقلب و سورفتار انتخاباتی متهم کنند.

رای‌دهندگان جمهوریخواه در پنسیلوانیا، جورجیا، میشیگان، ویسکانسین، نوادا، آریزونا و نیومکزیکو روز ۱۴ دسامبر رأی خود را به ترامپ دادند و برای اولین بار از سال ۱۹۶۰ در کنگره، تابلوهای انتخابی دوئل ایجاد شده است. امسال دموکرات‌ها فقط در هفت ایالت، دارای گواهی تأیید مقامات ایالتی هستند که در وبسایت آرشیو ملی به نمایش گذاشته شده است.

رئیس جمهور و چندین شخص ثالث در شش ایالت از هفت ایالت فوق در حال پیگیری چندین پرونده در دیوان عالی ایالات متحده هستند. در این پرونده‌های قضایی ادعا می‌شود که میلیون‌ها رای، که برای تغییر در نتیجه رقابت‌های ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ کافی است، به طور غیرقانونی اخذ، پردازش یا شمارش شده است. اقدامات دادگاه‌ها در هر یک از پرونده‌ها طی دو هفته آینده بر نحوه شمارش انتخاب‌کنندگان از ایالت‌های مورد اختلاف در جلسه مشترک کنگره تأثیر می‌گذارد.

بروکز، اولین نماینده‌ای که اعلام کرد نتایج را در جلسه کنگره به چالش می‌کشد، در گفتگو با اپک تایمز گفت که دادگاه‌ها نمی‌توانند نحوه رأی دادن اعضای کنگره را تعیین کنند، و این به عهده هر شهروند است که از نمایندگان خود بخواهد موضع بگیرد و از چالش‌ها حمایت کند.

وی افزود «تنها چیزی که نمایندگان کنگره و سناتورها را وادار به انجام عملی صحیح برای کشور در این زمینه تقلب در انتخابات و سرقت انتخابات می‌کند، مشارکت فعالانه شهروندان آمریکایی است که خواهان انتخابات صادقانه و دقیق هستند. حال، آیا شهروندان آمریکایی می توانند به طور فعال شرکت کنند؟ خیلی ساده، آنها باید با نمایندگان کنگره و سناتورهای‌شان تماس بگیرند و از آنها بخواهند که از این تلاش برای محافظت از سیستم انتخاباتی‌مان در برابر تقلب و رفتارهای غیرقانونی حمایت کنند.»

این نماینده روز ۲۱ دسامبر در گفتگو با اپک تایمز افزود «روشی که نمایندگان کنگره و سناتورهای ما این کار را انجام می‌دهند رد آرای کالج انتخاباتی ایالاتی است که دارای سیستم انتخاباتی ناقص هستند که نتایج انتخابات را غیرقابل اعتماد و نادرست می‌کنند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از طرفداران خود برای تجمع اعتراضی در ۶ ژانویه در واشنگتن دعوت کرده است.

رهبر اکثریت سنا، میچ مک کانل در میان چالش‌های قانونی ایجاد شده توسط دونالد ترامپ، در مورد نتایج انتخابات در هفت ایالت، جو بایدن را به عنوان رئیس جمهور منتخب تأیید کرد.

مک کانل همچنین با استدلال به اینکه این چالش‌ها باعث ایجاد نتایج مضر برای حزب می‌شود، از سناتورهای جمهوری خواه خواسته است تا در این چالش شرکت نکنند. از نظر قانون‌گذارانی که قصد دارند ایستادگی کنند، عکس این قضیه صادق است.

باری مور، نماینده منتخب به اپک تایمز گفت «به نظر من این برای حزب بد است که در این مقطع زمانی گام پیش نگذاریم. دونالد ترامپ حزب جمهوری‌خواه را متحول کرده است، و اکنون او به ما احتیاج دارد و وقت آن است که قدم برداریم. باید اطمینان حاصل کنیم که ۷۵ میلیون آمریکایی احساس نمی کنند که دیگر رای آنها شمرده نمی شود.»

بروکز نیز گفت «آنچه مهم است نحوه رای‌گیری در ایالات متحده آمریکا است. موضوع بسیار ساده خواهد بود. آیا اعضای مجلس نمایندگان ایالات متحده و سنای آمریکا قصد دارند از تقلب و سرقت انتخابات حمایت کنند و رضایت دهند، یا با توجه به اینکه سیستم انتخاباتی ما بر پایه و اساس جمهوری ما است، می خواهند با آن تقلب مبارزه کنند؟ اگر شما یک سیستم انتخاب صادقانه و دقیق ندارید، جمهوری ندارید.»

چندین جمهوری خواه از مجلس‌نمایندگان در به چالش کشیدن نتایج به بروکز ملحق شده‌اند. از جمله نماینده مت گیتز  و چهار نماینده منتخب که دوره‌های خود را در ۳ ژانویه ۲۰۲۱ آغاز می‌کنند یعنی مور، باب گود، مدیسون کاسورن و مارجوری تیلور گرین.

یک عضو مجلس نمایندگان و یک عضو سنا برای طرح چالش لازم است. هیچ سناتوری متعهد به پیوستن به این چالش نشده است. پنج سناتور، از جمله سناتور رند پاول و سناتور منتخب تامی توبرویل، اظهار داشتند که آنها برای پیوستن به این چالش آماده هستند.

بروکز گفت «مسئله این نیست که آیا سناتوری وجود خواهد داشت که از طرف سنا به این تلاش بپیوندد. مسئله این است که چه تعداد قرار است به ما بپیوندند.»

تیلور گرین روز دوشنبه پس از شرکت در جلسه کاخ سفید در مورد رای گیری در انتخابات، در توئیتر نوشت «ما یک گروه از اعضای مجلس و سناتورها به سرعت در حال رشد هستیم و چالش ششم ژانویه در جریان است.»

کالج الکترال

نامزدهای ریاست جمهوری در ایالات متحده با کسب بیشترین آرای انتخاباتی پیروز می شوند. سیستم کالج انتخاباتی تعداد مشخصی آرا را به هر ایالت تخصیص می‌دهد. وقتی رأی دهندگان در یک ایالت به نامزد یک حزب رأی می‌دهند، آنها در واقع به تابلوی انتخاب‌کنندگان آن حزب رأی داده‌اند.

آن آرای انتخاباتی توسط کنگره شمارش می شود. اگر یک نامزد ۲۷۰ یا بیشتر کسب کند، مقام ریاست جمهوری را کسب می‌کنند.

انتخاب‌کنندگان دوئل

انتخاب‌کنندگان دوئل بسیار غیرمعمول هستند، اما در تاریخ ایالات متحده اتفاق افتاده است. آخرین بار در سال ۱۹۶۰ بود، زمانی که فرماندار هاوایی به انتخاب‌کنندگان جمهوری خواه، با نامزدی ریچارد نیکسون صلاحیت داد. رای‌دهندگان دموکرات رای خود را به جان اف کندی دموکرات دادند.

با بازشماری بعدی مشخص شد که کندی در واقع برنده این ایالت است و وی در جلسه مشترک در سال ۱۹۶۱ برنده اعلام شد.

جان ایستمن، استاد حقوق دانشکده حقوق دانشگاه چاپمن، وقتی این بار در مورد هفت ایالت دارای انتخاب‌کننده دوئل صحبت می‌کند، به سناریوی کندی – نیکسون اشاره کرد. ایستمن وکیل ترامپ در دادخواست تجدیدنظر دادگاه عالی درباره انتخابات در پنسیلوانیا است.

وی در گفتگو با ان‌تی‌دی افزود «ما در اینجا یک سابقه تاریخی داریم و در هر یک از این ایالت‌ها، دادرسی در انتظار رسیدگی به نتایج انتخابات است. اگر این دادخواست موفقیت آمیز باشد، انتخاب‌کنندگان ترامپ، رأی داده و آن آرا می‌تواند تأیید شود و در جلسه مشترک کنگره در ۶ ژانویه شمرده شوند.»

در سه ایالت از هفت ایالت مورد بحث، یعنی میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین، جمهوری خواهان در حال حاضر مجلس قانونگذاری ایالت را کنترل می‌کنند در حالی که دموکرات‌ها فرمانداری‌ها را در دست دارند. در نیومکزیکو و نوادا، دموکرات‌ها کنترل هر دو را در دست دارند. در جورجیا و آریزونا، جمهوری خواهان هردو را کنترل می‌کنند.

جمهوری خواهان نتوانسته‌اند حمایت کافی برای تأیید صلاحیت توسط مقام عالی انتخابات، که معمولاً وزیر امور داخلی ایالت است را به دست آورند، و قانونگذاران ایالتی نیز از حقوق  اساسی خود استفاده نکردند.

جلسه مشترک

پس از جلسه کالج الکترال ۱۴ دسامبر، اکنون توجه به جلسه مشترک ماه آینده کنگره معطوف است، که فقط سه روز پس از ادای سوگند اعضای تازه انتخاب شده کنگره برگزار می شود.

اگر اعتراضی مطابق با شرایط باشد، جلسه مشترک به حالت تعلیق در می‌آید و هر اتاق برای دیدار و بحث در مورد اعتراض از جلسه مشترک خارج می‌شود و در مورد تأیید یا رد جلسه می‌گذارند. تا زمانی که هر دو اتاق اکثریت رأی مخالف را صادر نکنند، اعترض بی‌نتیجه می‌ماند. در صورت تصویب، آرای الکترال ایالت باطل می‌شود و این می‌تواند منجر به پذیرش آرای انتخاب‌کنندگان جایگزین شود.

برخی از کارشناسان موفقیت یک اعتراض را عملاً غیرممکن می‌دانند.

گرگ گفت «این از حوزه امکان خیلی خارج است. احتمال توافق سناتورهای جمهوری خواه ، یک مشکل است. سپس برای توافق مجلس سنا و مجلس؟ در این مرحله… این اتفاق نخواهد افتاد.»

آلن درشوویتس، استاد حقوق به تلویزیون ان‌تی‌دی از طریق ایمیل گفت «هر دو اتاق اعتراض را تأیید نمی‌کنند.» دیگران نیز خیلی مطمئن نیستند.

ایستمن گفت «من فکر می‌کنم وقتی به جلسه مشترک کنگره می‌رسید، بر اساس شواهد و تخلفات قانونی ارائه شده در آن زمان درگیری در مورد اینکه کدام یک از تابلوهای انتخاب‌کنندگان باید شمارش شود وجود دارد.»

از زمان شمارش آرای تأیید شده فعلی، بایدن ۳۰۶ رأی انتخاباتی در مقابل ۲۳۲ رأی ترامپ دارد. ترامپ نتایج را قبول نکرده است و تا زمانی که همه چالش‌های حقوقی حل نشوند اپک تایمز برنده را اعلام نمی‌کند.

مطالب دیگر:

تاخیر مقامات اطلاعاتی در گزارش به مدیر اطلاعات ملی درباره دخالت در انتخابات موجب خشم شده است

روزنامه‌نگار باتجربه و قدیمی فرانسوی: ترامپ باتلاقی را پاکسازی ‌می‌کند که آن باتلاق نسل‌های آینده را به خطر ‌می‌اندازد

ناوارو، مشاور کاخ سفید: ۳۷۹هزار برگه رأی احتمالاً غیرقانونی در میشیگان ریخته شده است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی