واکسن زیرسوال رفتن جدول زمانی شیوع کرونا در چین پس از ادعای یک مقام رسمی درباره واکسینه شدن در مارس ۲۰۲۰ مدرک جدیدی که پنهان‌‌‏کاری حزب کم
یک نمای هوایی آزمایشگاه P4 را در مؤسسه ویروس شناسی ووهان واقع در ووهان در استان هوبئی مرکزی چین در 17 آوریل 2020 نشان می‌دهد.(Hector Retamal/AFP/Getty Images)

چین کمونیست باید به‌خاطر کووید۱۹ غرامت بپردازد

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۲۶

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۲۶

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

همانطور که جهان به آرامی از گیر و دار کووید۱۹ رهایی می‌یابد و طبقه حاکم آمریکا به نظریه انتشار از آزمایشگاه ووهان، که قبلاً رد شده بود، علاقه‌مند می‌شوند، وقت آن است که به جایی که لازم است، تمرکز کنیم: مجازات حزب کمونیست سرکش چین به خاطر ضربه‌ای که به جهانی بی‌خبر از همه چیز وارد کرد.

برای بسیاری از ما، از همان ابتدا آشکار بود که کووید۱۹ «چرنوبیل چینی» است. صرف نظر از اینکه منشأ ویروس انتقال از حیوان به انسان در بازار غذاهای دریایی است یا «نشت» از موسسه ویروس شناسی ووهان – و صرف‌نظر از احتمال کم اما غیرقابل اغماض توسعه عمدی این ویروس و تولید آن به‌عنوان سلاحی بیولوژیکی – سهل انگاری، بی‌تدبیری و سوء‌نیت فاحش حزب کمونیست چین، همگی به ایجاد ویروسی ابتدا محلی و سپس جهانی منجر شده است.

در حال حاضر، این داستانی کاملاً آشنا است: حزب کمونیست چین با دستگیری و خفه کردن صدای دانشمندان، سرکوب تحقیقات رسانه‌ای و انتشار اطلاعات نادرست به سازمان بهداشت جهانی و سایر نهادهای بین‌المللی، به شیوع اولیه ووهان واکنش نشان داد. همانطور که مطالعه‌ای از دانشگاه ساوتهمپتون انگلیس بیش از یک سال پیش نتیجه گرفت، اگر دولت چین در ابتدای شیوع ویروس به‌درستی به این واقعه رسیدگی می‌کرد، احتمالاً انتشار نهایی آن را تا ۹۵ درصد کاهش می‌داد.

اگر تحقیقات تحت رهبری آمریکا به طور قابل اعتمادی به این نتیجه برسند که ویروس به طور عمدی به عنوان سلاح بیولوژیکی چینی تولید و تسلیح شده است، پس حتی صلح‌طلبترین سیاستمداران نیز مجبور خواهند شد به این نتیجه برسند که باید اعلام رسمی جنگ در نظر گرفته شود. طبق اطلاعات دانشگاه جان هاپکینز، تعداد تلفات کرونایی ایالات متحده در حال نزدیک شدن به ۶۰۰ هزار نفر است. این بسیار بیشتر از تعداد کشته‌شدگان پرل هاربر (۲،۴۰۳) است که باعث ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم شد.

جنگ با کشوری قدرتمند مثل چین طبیعتاً چشم اندازی وحشتناک است: دیوید پی گلدمن سال گذشته در کلیر بوک ریویو نوشت: «یک مطالعه دانشگاه سیدنی در سال ۲۰۱۹ هشدار داد که نیروی موشکی چین می‌تواند اکثر نیرو‌های مستقر در اقیانوس آرام غربی آمریکا را ظرف چند ساعت پس از جنگ نابود کند.» اکنون شواهد موجود در مورد نظریه «سلاح بیولوژیکی» ناچیز است.

بنابراین سوال مهم این است که در صورت تأیید هر یک از دو نظریه مبدا ویروس، ایالات متحده و بقیه جهان آزاد چه کاری باید انجام دهند.

مهم است که زمینه جغرافی-سیاسی گسترده‌تری در نظر گرفته شود. حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) رژیمی استبدادی، ظالمانه و سرکش را اداره می‌کند. طبق تعریف پذیرفته‌شده بین‌المللی برای اصطلاح نسل‌کشی، ح‌ک‌چ در استان شین جیانگ به‌طور فعال در حال انجام نسل‌کشی است. مانند کتاب «۱۹۸۴» جورج اورول همه چیز را تحت نظر دارد، ارز خود را دستکاری می‌کند، مالکیت معنوی را می‌دزدد، ناقض پیاپی حقوق بشر است، در عمل ادیان غیر سنتی چینی را به‌طرز وحشتناکی سرکوب می‌کند، و با سیاست‌های غیرانسانی تک فرزندی و دو فرزندی زنان را به زور عقیم می‌کند. با نگاهی به گذشته، روشن است که وارد کردن چین در موسسات اقتصادی و مالی نظم نئولیبرال در نیم قرن گذشته اشتباه بزرگی بوده است. در واقع تلاش برای آزادسازی اقتصادی منجر به آزادسازی سیاسی نشده است.

پیامدهای کووید۱۹ بهترین فرصت برای ایالات متحده است تا عهده‌دار مجازات بین‌المللی چین شده و اشتباه بزرگ قرن گذشته را اصلاح کند. ایالات متحده باید ائتلافی از ملت‌های همفکر خود را برای وضع تعرفه‌های مجازات و تحریم‌های فلج‌کننده علیه حزب کمونیست چین و بسیاری از مأموران آن، رهبری کند. در صورت لزوم، ایالات متحده باید با استفاده از قدرت دولتی از تجارت شرکت‌های خود در چین جلوگیری کند. این احتمالاً می‌تواند از طرف قوه مجریه باشد، اگرچه کنگره نیز برای اعمال مجازاتی معنی‌دار باید پا به میان بگذارد.

یک احتمال جذاب دیگر – مناسب فرضیه سلاح بیولوژیکی – برچسب زدن رسمی به چین به عنوان کشوری حامی تروریسم بر اساس قوانین موجود است، که این امر می‌تواند باعث توقف حضور شرکت‌های آمریکایی در چین شود. ایالات متحده همچنین باید تلاش کند نشستی بین‌المللی برگزار کند که از این طریق بتواند خسارت وارده‌ به دلیل  سوءمدیریت حزب کمونیست چین در مقابله با این پاندمی را برآورد کند و خسارات را به خانواده‌های قربانیان و دولت‌ها بپردازد. و اگر چین تعهد ندهد، ایالات متحده می تواند ائتلافی چند ملیتی برای به دست گرفتن دارایی‌های چینی شکل دهد.

تهدیدهای تحمیلی از سوی جمهوری خلق چین بزرگترین چالش قرن حاضر برای ایالات متحده و غرب است. پاسخگویی صحیح به این چالش مستلزم الزام چین به پرداخت هزینه‌های ناشی از خسارات کووید۱۹ است.

نوشته: جاش هامر، یک وکیل قانون اساسی، سردبیر نظری در نیوزویک، نویسنده پادکست BlazeTV ، مشاور در موسسه فرست لیبرتی و ستون‌نویس روزنامه است.

نظرات بیان‌شده در این مقاله، نظرات نویسنده بوده و لزوما منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

دیدگاه: بهترین کاری که آمریکایی‌ها می‌توانند برای بازپس‌گیری آمریکا انجام دهند

هشدار فعال حقوق بشر: پکن در تلاش برای پشت پازدن به سیستم حقوق بشر سازمان ملل است

ناتو مواضع خود را نسبت به رژیم چین سخت‌تر می‌کند