Search
Asset 2

تشکیل  مجدد کمیسیون ۱۷۷۶ ترامپ به منظور مقابله با تدریس نظریه مارکسیستی انتقادی نژاد

انتقادی نژاد بنا به گزارشات، اعضای کمیسیون ۱۷۷۶ که توسط پرزیدنت جو بایدن در اولین روز ریاست جمهوری‌اش منحل گردید، قرار است با هدف تقابل با
(Olivier Douliery/Getty Images)

بنا به گزارشات، اعضای کمیسیون ۱۷۷۶ که توسط پرزیدنت جو بایدن در اولین روز ریاست جمهوری‌اش منحل گردید، قرار است با هدف تقابل با طرح تلفیق نظریه مارکسیستی انتقادی نژاد در تدریس تاریخ ایالات متحده مجدداً با یکدیگر دیدار کنند.

دولت ترامپ این کمیسیون مشاوره‌ای را در نوامبر ۲۰۲۰ و با هدف گرامیداشت و ترویج اصول مکتوب در قوانین بنیادین کشور تاسیس نمود. از نظر بسیاری این کمیسیون واکنشی به پروژه بحث‌برانگیز ۱۶۱۹ نیویورک تایمز است که مدعیست ایالات متحده از ابتدا به عنوان یک کشور نژادپرست بنیانگذاری شده و این مسئله همچنان نیز صادق است.

تقریباً چهار ماه پس از انحلال این کمیسیون در پی انتقاد یکی از رهبران آن از طرح دولت بایدن مبنی بر اولویت‌دهی به برنامه‌های آموزشی ترویج‌دهنده پروژه ۱۶۱۹ و نظریه انتقادی نژاد، کمیسیون مذبور مجدداً توجه همگان را به خود جلب کرد. نظریه انتقادی نژاد با نظریه مارکسیستی تضاد طبقاتی ریشه‌ای مشترک دارد با این تفاوت که به جای طبقه، از نژاد بهره می‌برد و می‌خواهد تمامی موسسات جامعه آمریکا را که ابزاری بر سرکوب نژادی قلمداد می‌کند منحل سازد.

متیو اسپالدینگ، رئیس کل کمیسیون ۱۷۷۶ در نامه‌ای مکتوب به وزارت آموزش و پرورش نوشت: «طرح پیشنهادی این قانون باید به کلی برداشته شود و ایالت‌ها که در زمینه تصمیم‌گیری درباره سیستم آموزشی مدارس اختیار تام دارند، حتی در صورت تلاش دولت فدرال برای تحمیل طرح تدریس مبتنی بر نژاد در برنامه‌های آموزشی ایالات، باید با این قانون مخالفت کنند».

اسپالدینگ در ادامه گفت: «اینجانب به نمایندگی از اعضای کمیسیون، از شما تقاضا دارم به پیوست ۳ گزارش ۱۷۷۶ توجه کنید». این پیوست علت «ناسازگاری اساسی» روایت‌های متمرکز بر نژاد مانند پروژه ۱۶۱۹ و نظریه انتقادی نژاد را با اصول اعلامیه استقلال که همگی آمریکایی‌های آزادی‌دوست را صرف نظر از نژادشان با یکدیگر متحد می‌سازد توضیح می‌دهد.

در ادامه این نامه آمده است: «حامیان سیاست‌های هویتی می‌خواهند آمریکایی‌ها را بر اساس هویت‌های گروهی دسته‌بندی کنند، آن‌ها را به ترتیب میزان سرکوبی که از سمت فرهنگ اکثریت بر آن‌ها تحمیل شده رتبه‌بندی کرده و سپس آن‌ها را از یکدیگر تفکیک نمایند. این طریقت نو سلسله مراتب جدیدی را پدید خواهد آورد که شاید به اندازه سلسله مراتب‌های پیشین ظالمانه و غیرانسانی نباشند اما درست مانند دوران آنتبلوم جنوب آمریکا ستمکارانه خواهند بود و با معیارهایی دائم‌التغییر از امتیازات ویژه که بر اساس هویت‌های نژادی و جنسی به افراد تعلق می‌گیرد، برابری و مساوات را به سخره خواهند گرفت».

اسپالدینگ در مصاحبه با وبسایت واشنگتن اگزَمینر گفت اعضای کمیسیون ۱۷۷۶ هفته آینده در کالج هیلزدیل در واشنگتن گرد هم جمع خواهند شد. یکی از موضوعات مورد بحث آنان نظریه انتقادی نژاد خواهد بود که نژادپرستی را به تمام جنبه‌های زندگی آمریکایی تعمیم می‌دهد.

اسپالدینگ گفت: «زمانی که مردم را بر اساس گروه، هویت‌های اجتماعی و علی‌الخصوص هویت‌های نژادی تفکیک کنیم میان آن‌ها تفرقه خواهیم انداخت و همه مردم آمریکا باید از این بابت نگران باشند. این حرکت ما را از بنیان تاریخی حقوق مدنی در آمریکا که می‌گوید همه ما با هم برابر هستیم، دور می‌سازد».

اولین و آخرین گزارش این کمیسیون که معمولاً از آن با نام گزارش ۱۷۷۶ یاد می‌شود، پس از مراسم تحلیف بایدن کنار گذاشته شد. این گزارش همچنان در آرشیو همگانی وبسایت کاخ سفید ترامپ و کالج هیلزدیل موجود است.

مطالب دیگر:

هشدار پزشکان درباره جنایات رژیم چین در برداشت اعضای بدن انسان‌های زنده برای پیوند عضو

رای قاضی ایالت جورجیا به بررسی مجدد آرای غیابی شهرستان فولتون

چرا سیاست‌های اقلیمی تا این اندازه برای سیاست‌مداران چپ‌گرا مهم است؟ (بخش ۲)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی