Search
Asset 2

انتقاد سنگین به عضویت چین در پانل شورای حقوق بشر سازمان ملل

Epoch_Times510A5555-700x420-1-590x354
(Fabrice Coffrini/AFP via Getty Images)

 

با وجود سابقه طولانی رژیم چین در نقض شدید حقوق گروه‌های مذهبی، دگراندیشان و اقلیت‌های قومی در چین، این رژیم به عضویت در یک هیأت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد منصوب شده است که به انتخاب بازرسان این شورا کمک می‌کند.

جیانگ دوان، سفیر چین در سازمان ملل در ژنو، در تاریخ ۱ آوریل به عنوان نماینده آسیا و اقیانوسیه از گروه مشورتی ۵ نفری این شورا منصوب شد.

وظیفه این گروه انتخاب نامزدهایی است که نقش بازرسی و گزارش وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف یا موضوعاتی مانند آزادی مذهبی یا آزادی بیان را دارند.

عضویت چین در این پنل توسط گروه دیده بان سازمان ملل متحد، یک گروه مدافع حقوق بشر مستقر در ژنو، یک عمل « پوچ و غیراخلاقی » اعلام شد.

هیل نویر، مدیر اجرایی دیده‌بان سازمان ملل متحد، روز ۲ آوریل به خبرنگاران گفت « اجازه دادن به رژیم سرکوبگر و غیر انسانی چین در انتخاب بازرسان جهانی آزادی بیان، بازداشت و ربودن خودسرانه، مانند این است که یک فرد آتش‌افروز را به ریاست آتش‌نشانی یک شهر منصوب کرد. »

 حزب کمونیست چین سال‌ها است که توسط کشورهای مختلف و نهادهای حقوق بشری به عنوان یکی از عاملان جدی نقض حقوق بشر و آزادی‌‏های مذهبی نام برده می‌شود.

این حزب علاوه بر آزار و اذیت مکرر گروه‌هایی مانند تمرین کنندگان روش معنوی فالون گونگ و معتقدان مذهبی مانند اقلیت مسلمان اویغور، مسیحیان و بوداییان تبت، کسانی که منتقد حزب کمونیست هستند یا در مورد موضوعاتی که توسط رژیم حساس هستند صحبت می‌کنند را نیز سرکوب می کند.

در مراحل اولیه شیوع بیماری در ووهان ، مقامات چینی پزشکانی را که سعی داشتند به مردم درباره شیوع ویروس هشدار دهندُ مجبور به سکوت کردند و آنها را به دلیل « گسترش شایعات » مورد توبیخ قرار دادند.

هیل نویر افزود « از آنجایی که جهان از اپیدمی ویروس کشنده کرونا رنج می‌برد، چیزی که مانند یک آتش‌سوزی مهیب از ووهان شروع شد، رژیم چین پزشکان، روزنامه نگاران و شهروندانی را که سعی داشتند هشدار دهند را ساکت کرد. حال چه منطقی می‌تواند حق رژیم پکن در انتخاب بازرسان جهانی حقوق بشر را توجیه کند؟ »

۴۷ کشور از نقاط مختلف دنیا عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هستند. ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از عضویت در این شورا خارج شد. سفیر وقت این کشور در سازمان ملل، در آن زمان این شورا را سیاسی و محافظ متجاوزان حقوق بشر نامید.

وزیر امور خارجه آمریکا نیز در آن زمان  این شورا را به « ریاکاری بی‌شرمانه » متهم کرد و گفت در این نهاد بدترین نمایندگان حقوق بشر دنیا عضویت دارند. وی گفت این شورا بسیاری از بدترین نقض‌های حقوق بشر در جهان را نادیده گرفته و برخی از جدی‌ترین مجرمان جهان در این شورا نشسته‌اند.

وی به چین، کوبا و ونزوئلا به عنوان برخی از بدترین ناقضان حقوق بشر که در این شورا نشسته‌اند اشاره کرد.

مطالب دیگر:

سخنگوی وزارت بهداشت ایران : آمار چینی‌ها درباره کرونا یک شوخی تلخ با تمام دنیا است

حجم سوزاندن اجساد و تحویل خاکستر مردگان، فراتر از آمار رسمی مرگ و میر ویروس در چین

کاهش ناگهانی ۲۱ میلیون کاربر تلفن همراه در چین ! تعداد واقعی مرگ و میر چند نفر است؟

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما : فصل ۱۱ : هتک حرمت هنر

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی