Search
Asset 2

انتقاد شدید از پکن، به خاطر به خطر انداختن آزادی و استقلال هنگ‌کنگ

شمع‌افروزی حامیان دموکراسی در هنگ‌کنگ. ۱۵ می ۲۰۲۰. (Anthony Wallace/AFP via Getty Images)
شمع‌افروزی حامیان دموکراسی در هنگ‌کنگ. ۱۵ می ۲۰۲۰. (Anthony Wallace/AFP via Getty Images)

دولت‌های مختلف در سراسر جهان قانون پیشنهادی رژیم چین در مورد هنگ کنگ را مورد انتقاد قرار داده‌اند و آن را اقدامی دانسته‌اند که به استقلال این شهر ضربۀ بزرگی خواهد زد.

انگلیس، استرالیا و کانادا در بیانیه مشترکی روز جمعه نسبت به این طرح، ابراز نگرانی عمیق خود را اعلام کردند.

طبق طرحی که قرار است توسط چین و با دور زدن قوه مقننه هنگ کنگ به تصویب برسد، «جدایی هنگ کنگ، فتنه‌انگیزی، و براندازی» منع شده است. از طریق این قانون همچنین چین می‌تواند نیروهای امنیتی خود را در هنگ کنگ مستقر کند.

دولت‌ها در انتقاد از این طرح چین گفتند «ایجاد چنین قانونی به نمایندگی از هنگ کنگ و بدون مشارکت مستقیم مردم این شهر، قوه مقننه یا دستگاه قضایی، به وضوح اصل «یک کشور، دو نظام» که تضمین کننده استقلال هنگ‌کنگ است را نقض می‌کند.»

اصل «یک کشور دو نظام»، در نتیجه توافق سال ۱۹۸۴ انگلیس و چین برقرار شد و طی آن، وعده خودمختاری و استقلال با درجه بالا به هنگ‌کنگ داده و تا ۵۰ سال غیر قابل تغییر در نظر گرفته شد.

وزیر خارجه آمریکا در این باره گفت «این طرح فاجعه‌بار ناقوس مرگ خودگردانی هنگ کنگ» خواهد بود و دولت آمریکا در کنار مردم هنگ کنگ خواهد ایستاد.

وی افزود «ایالات متحده قویاً از پکن می‌خواهد که در طرح فاجعه‌بار خود تجدید نظر کند، به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشد و به استقلال هنگ‌کنگ، نهادهای دموکراتیک و آزادی‌های مدنی احترام بگذارد. چیزهایی که حفاظت از آنها برای ایالات متحده، طبق قانون مهم و کلیدی است.»

دولت آمریکا سال گذشته در راستای حمایت از مردم معترض و خواهان دموکراسی هنگ‌کنگ، لایحه «حقوق بشر و دموکراسی هنگ‌کنگ» را به تصویب رساند. چراکه چین سال گذشته تلاش کرد قانونی را برای استرداد مجرمین از هنگ‌کنگ تصویب کند که با اعتراضات گسترده‌ مردم هنگ‌کنگ روبرو شد.

قانون «حقوق بشر و دموکراسی هنگ‌کنگ»، وزارت امور خارجه آمریکا را ملزم می‌کند، حداقل سالانه تصدیق کند که هنگ کنگ استقلال کافی را برای شرایط تجاری مطلوب که مورد نیاز یک مرکز مالی جهانی است، دارا باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که انتشار گزارش را به تاخیر انداخته است تا بتواند در آن نتیجه جلسه مجلس صوری چین را که پایان هفته آینده تشکیل می‌شود، لحاظ کند.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی ترامپ، روز پنجشنبه به فاکس نیوز گفت که واشنگتن ابزارهای زیادی برای ابراز نارضایتی خود در اختیار دارد.

وی افزود «امتیازاتی وجود دارد که به هنگ کنگ تعلق دارد. زیرا هنگ‌کنگ یک نظام آزاد محسوب می‌‏شود. ما باید بررسی کنیم که آیا این امتیازات می‌توانند همچنان تداوم داشته باشند یا خیر.»

به گفته وی اگر چین در خصوص این قانون جدید امنیت ملی خود دست به اقدام بزند، آمریکا و متحدین و دوستان آمریکا به این اقدام پاسخ خواهند داد.

مطالب دیگر:

گزارش از سازمان عفو بین‌الملل کانادا: حزب کمونیست چین به آزار و اذیت تمرین‌کنندگان فالون گونگ در خارج از این کشور ادامه می‌دهد

داستان‌هایی از شکیبایی و بخشش در دوران باستان

هزاران ربات‌ چینی در توئیتر، تبلیغات دروغ حزب کمونیست را پخش می‌کنند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی