Asset 2

شرکت‌های بزرگ‌ فناوری با قدرت‌های انحصاری خود مشغول سانسور اطلاعات هستند

از چپ به راست، مدیر عامل گوگل سوندار پیچای، مدیر عامل فیس بوک مارک زاکربرگ و مدیر عامل توییتر جک دورسی (U.S. House of Representatives Energy and Commerce Committee/Handout via Reuters)
از چپ به راست، مدیر عامل گوگل سوندار پیچای، مدیر عامل فیس بوک مارک زاکربرگ و مدیر عامل توییتر جک دورسی (U.S. House of Representatives Energy and Commerce Committee/Handout via Reuters)

کریگ پارشال، وکیل قانون اساسی به اپک‌تایمز گفت که شرکت‌های بزرگ فناوری مانند فیس‌بوک و توییتر دارای قدرت‌های انحصاری هستند که باید برای مهار میزان سانسوری که انجام می‌دهند کنترل شود.

بخش ۲۳۰ قانون شایستگی ارتباطات به گروه کوچکی از شرکت‌ها، از جمله گوگل و آمازون کمک کرد تا به سطوح بالایی برسند. این شرکت‌ها که در مجموع به آنها غول‌های فناوری می‌گویند، اکنون قدرت عظیمی دارند. این بخش از قانون، به استثنای معدود موارد، شرکت‌های فناوری را در مقابل بیشتر پرونده‌های قضایی محافظت می‌کند.

پارشال در گفتگو با برنامه «کراس رودز» اپک تایمز افزود که این قانون هدیه‌ای برای ایجاد انگیزه در رقابت بود. اما در عمل آنچه انجام شد یک مجموعه بزرگ نبود، بلکه تعداد انگشت شماری از غول‌های فناوری بود. به گفته این وکیل، فیس بوک، گوگل، توییتر، اپل و آمازون پنج شرکتی هستند که اساساً بر اساس اطلاعات دیجیتال، دیدگاه‌ها و نظرات، بر همه چیز حاکم هستند، از سیاست گرفته تا دین، فرهنگ، هنر و سرگرمی.

او افزود بنابراین شما پنج قدرت انحصاری دارید که در نتیجه کمک کنگره، خارج از دایره دادخواست‌ها هستند.

در سال‌های اخیر، شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می‌دهد شرکت‌های بزرگ فناوری، محافظه‌کاران را به طور بدی هدف قرار داده‌اند، و یا دیدگاه‌های خاصی را در مورد موضوعاتی مانند کووید۱۹، مسیحیت و تراجنسیت‌گرایی، مسدود یا محدود می‌کنند.

پارشال گفت که تسلط بر بازارهایی که فاقد رقابت جدی است، سانسور را بیشتر نگران‌کننده می‌کند. او با اشاره به سانسور نیویورک‌پست توسط توئیتر و فیس بوک افزود که

«من از کلمه سانسور استفاده می‌کنم زیرا انحصار در دست فیس‌بوک و توییتر است. آنها انحصار اطلاعات را در دست دارند، و این انحصار حتی از سایر انحصارها نظیر انحصار در اتومبیل، لباس یا مبلمان بدتر است. این انحصار در جریان اطلاعات است، و جریان اطلاعات برای جمهوریت و دموکراسی ضروری است. این یک مسئله مهم است.»

«اگر هزارتا فیس‌بوک داشتیم، مشکلی نبود. زیرا اگر ۱۰ مورد از آنها تصمیم بگیرند که مقاله نیویورک‌پست را که برای پیروزی بایدن تأثیر سوء داشت، سانسور کنند، این کار محدود کردن جریان آزاد تنوع نظرات نخواهد بود.» او معتقد است که وقتی پنج شرکت وجود دارد، که بر جریان اطلاعات حاکم هستند، مسئله انحصار و تسلط بر بازار، وجود دارد.

مدیرعامل توییتر گفته است که سانسور مقاله نیویورک‌پست، درباره محتوای رایانه‌ای که گمان می‌رود متعلق به هانتر بایدن باشد، اشتباه بوده است. فیس‌بوک نیز انتشار مقاله را قبل از انتخابات سال ۲۰۲۰ مسدود کرد.

بخش ۲۳۰، از قانون شایستگی ارتباطات مصوب سال ۱۹۹۶، تا حد زیادی بسترهای آنلاین را در قبال محتوای ارسال شده توسط کاربرانشان معاف می‌کند، اگرچه می‌توانند به دلیل محتوایی که قانون ضد قاچاق جنسی یا مالکیت معنوی را نقض می‌کند، مسئول باشند.

اعضای کنگره در هر دو حزب، به دنبال تغییر قوانین موجود یا ایجاد قوانین جدید برای اداره شرکت‌های فناوری هستند. قوانین موجودی که تا حد زیادی با اقدامات ضد انحصاری و سایر تلاش‌ها برای محدود کردن قدرت این شرکت‌ها مخالف است. به گفته پارشال، حتی ۱۰ سال پیش که سلطه فعلی شرکت‌های فناوری در شکل اولیه آن دیده شد، هیچ‌کس نتوانست برای مقابله با آن به راه حلی دست پیدا کند.

مطالب دیگر:

شی جین‌پینگ: همه‌گیری کرونا موقعیت مناسبی را در اختیار حزب کمونیست چین قرار داده است

فائوچی: موسسه ملی سلامت، از آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان حمایت مالی نکرده است

جمهوری‌خواهان لیز چینی را از رهبری حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان برکنار کردند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی