logo_eet

حزب کمونیست چین می‌خواهد از انزوای کنونی روسیه به نفع پکن استفاده کند

به گفته یک کارشناس، حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) امیدوار است با وابستگی بیشتر روسیه به پکن، از انزوای کنونی روسیه سود ببرد.

دیوید گلدمن، معاون سردبیر آسیا تایمز در مصاحبه اخیر با «چین در فوکوس»، برنامه‌ای از NTD وابسته به اپک تایمز گفت: «این طور نیست که چین مایل به کمک به روسیه نباشد. چین نمی‌خواهد به گونه‌ای به روسیه کمک کند که در این مرحله خشم غرب را به خود جلب کرده و شرایط خود را دشوارتر کند.»

«چین هیچ اقدام آشکاری برای کمک به روسیه برای دور زدن تحریم‌ها انجام نخواهد داد، مگر به روش‌های بی‌صدا و غیرقابل شناسایی. چین به روسیه در فروش نفت، فروش صادرات خود و غیره کمک خواهد کرد.»

اظهارات گلدمن به این سوال فزاینده اشاره می‌کند که ح‌ک‌چ تا چه حد ممکن است مایل باشد تا روسیه را از تحریم‌های غرب در پی جنگ ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه علیه اوکراین، رهایی بخشد.

شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین، از پوتین برای حضور در المپیک پکن در اوایل فوریه استقبال کرد، جایی که این دو اعلام کردند که بین کشورهای متبوع خود شراکتی دارند که «هیچ محدودیتی» نمی‌شناسد.

همانطور که مشخص است، «بدون محدودیت» ممکن است یک عبارت بسیار قوی باشد، و به نظر می‌رسد نشانه‌های اولیه فشار بین این دو شروع به نشان دادن کرده است. نکته قابل توجه در میان آنها: کوتاهی چین در ارائه هرگونه حمایت آشکار از روسیه است.

کشورهای غربی در هفته گذشته جامع‌ترین تحریم‌های هماهنگ شده تاریخ را علیه روسیه در تلاش برای مجازات این رژیم به دلیل جنگ تجاوزکارانه‌اش در شرق اروپا اجرا کردند. اینکه چین تا چه حد برای کاهش اثرات این تحریم‌ها بر شریک خود پیش خواهد رفت، یک سوال باز است.

تحلیلگران خاطرنشان می‌کنند که با توجه به اینکه روسیه اکنون در پی ادعاهایی مبنی بر ارتکاب جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت در اوکراین، از جمله بمباران مدارس و بیمارستان‌ها، با تحقیقات بین المللی مواجه است، بعید است که چین به‌راحتی بخواهد به خاطر کمک خود به روسیه، توجه بین‌المللی را جلب کند.

با این وجود، ح‌ک‌چ از زدن برچسب «تهاجم» در رابطه با روسیه  به‌خاطر حمله به اوکراین خودداری می‌کند و در داخل سرزمین اصلی چین به‌طور فعال پوشش اخبار جنگی را که  همراه با انتقادی از این درگیری و پوتین است، سانسور می‌کند.

اگرچه حزب کمونیست چین در حال حاضر حمایت آشکاری از روسیه نمی‌کند، اما با امتناع از مشارکت در تحریم‌های غرب، سطحی از حمایت را ابراز می‌کند. سرتیپ بازنشسته نیروی هوایی رابرت اسپالدینگ خاطرنشان کرد که جنگ روسیه به «تأیید ضمنی» ح‌ک‌چ بستگی داشته است.

در واقع، همین ماه گذشته، رژیم چین یک قرارداد انرژی با روسیه برای ساخت یک خط لوله جدید امضا کرد که هر سال ۱.۸ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی را از روسیه به چین تحویل می‌دهد.

در آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، رژیم چین تحریم‌های واردات گندم از روسیه را لغو کرد که به مسکو با افزایش جریان نقدینگی کمک کرده و به پکن یک محصول حیاتی را در میان کمبود مواد غذایی ارائه می‌کند.

از آن زمان، تنظیم کننده مالی حزب کمونیست چین اعلام کرد که به هیچ یک از تحریم‌های مالی غرب علیه روسیه نخواهد پیوست و ادعا کرد که این تحریم‌ها فاقد شایستگی قانونی است.

گوئو شوچینگ، رئیس کمیسیون تنظیم مقررات بانکی و بیمه چین در ۲ مارس گفت: «ما به چنین تحریم‌هایی نخواهیم پیوست.»

گلدمن گفت که تعمیق شراکت چین و روسیه یک تهدید استراتژیک «مهم» برای غرب خواهد بود. با این حال، علیرغم آنچه روسیه ممکن است فکر کند، رژیم کمونیستی چین نیت تسلط کامل بر این شراکت را دارد و از تحریم‌های غرب برای این کار استفاده می‌کند.

گلدمن گفت: «اگر رسانه‌های پکن را بخوانید، باور آنها این است که نتیجه این خواهد بود که پوتین به سمت شرق چرخیده و روسیه به تجارت با چین وابسته می‌شود درغیراینصورت غرق خواهد شد.» چین خریدار اصلی نفت و مواد خام و تامین کننده اصلی محصولات با تکنولوژی بالا خواهد شد.

«تحریم‌های غرب دسترسی روسیه را به بسیاری از محصولات با فناوری پیشرفته، از جمله تراشه‌های رایانه‌ای که اجزای سازنده اقتصاد مدرن هستند، قطع کرد. چین مطمئناً می‌تواند منبع جایگزینی برای او باشد.»

به عنوان بخشی از این تلاش، گلدمن هشدار داد که ح‌ک‌چ می‌تواند تلاش کند تا ممنوعیت غرب برای مشارکت روسیه در سوئیفت، سیستم پیام‌رسان جهانی که تراکنش‌های بانکی را امکان‌پذیر می‌سازد، خنثی کند.

او گفت که برای دستیابی به این هدف، حزب کمونیست چین می‌تواند از سیستم‌های خود به عنوان جایگزینی برای سوئیفت استفاده کند که براساس ارزهای محلی به جای دلار است.

گلدمن گفت: «در تئوری، سیستم پرداخت بین‌المللی چین می‌تواند به عنوان جایگزینی برای سوئیفت استفاده شود و در واقع، تراکنش‌های مالی تجارت بین‌المللی می‌تواند به جای دلار با [سیستم پولی جمهوری خلق چین] تامین مالی شود، با این فرض که بانک‌های چینی مایل به انجام این تامین مالی باشند.»

«این یک مسئله فنی نیست… یک موضوع سیاسی است. هنگامی که تمام غرب مصمم به مجازات روسیه است، چین خیلی تمایلی ندارد که به عنوان یاور روسیه ظاهر شود. چین به وضوح می‌ترسد که اگر بانک‌های چینی وارد عمل شوند و به روسیه برای فرار از تحریم ‌ای غرب کمک کنند، ممکن است تحریم هایی علیه آنها اعمال شود.»

مطالب دیگر:

زلنسکی: روسیه با ۸ موشک کروز به فرودگاه حمله کرد

نماینده گرگ مورفی: آمریکا جنگ روسیه در اوکراین را با ادامه واردات نفت روسیه تامین مالی می‌کند

زلنسکی از قانونگذاران آمریکایی خواست تا نفت روسیه را تحریم کنند و جت‌های جنگنده در اختیار اوکراین قرار دهند

اخبار مرتبط