Asset 2

هانسون: استیضاح ترامپ یک «نمایش هنری» و مشابه روش‌های حزب کمونیست چین برای رسواسازی در انظار عمومی است

انظار عمومی هانسون استیضاح ترامپ یک «نمایش هنری» و مشابه روش‌های حزب کمونیست چین برای رسواسازی در انظار عمومی است این اقدام زورگویانه برای
ویکتور دیویس هانسون، عضو ارشد اندیشکده هوور در دانشگاه استنفورد (The Epoch Times)

به گفته تاریخ‌دان ویکتور دیویس هانسون، استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق، چیزی یک «نمایش هنری» نیست و دقیقا مشابه روش‌هاییست که حزب کمونیست چین(ح‌ک‌چ) در دوران انقلاب فرهنگی چین برای رسواسازی مردم در انظار عمومی استفاده می‌کردند.

هانسون، عضو ارشد اندیشکده هوور در دانشگاه استنفورد، در مصاحبه‌ای با برنامه «امریکن تات لیدرز» از رسانه اپک‌تایمز گفت: «تنها ۵۱% آرا کنگره برای استیضاح رئیس جمهور کافیست. بعلاوه، استیضاح رئیس جمهور بسیار ساده‌تر از متهم کردن وی است. پس از تنظیم اتهامات استیضاح، سخنگوی کنگره لایحه را به سنا می‌برد و سپس استیضاح به یک محاکمه تبدیل می‌شود که دقیقا مشابه یک محاکمه مدرن است. محاکمه رئیس جمهور به دو سوم یا ۶۶ رای موافق سنا نیاز دارد و این اتفاق هرگز رخ نداده است. ما هم قرار نیست این کار را انجام دهیم. ژانویه ۲۰۲۰ این کار را نکردیم و فوریه ۲۰۲۱ هم قصد نداریم این کار را انجام دهیم. همه نیز از این امر آگاه هستند. پس همانطور که می‌بینید، این استیضاح چیزی جز یک نمایش هنری نیست و به هیچ وجه یک اقدام جدی برای اخراج دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش یا محرومیت وی از کسب  مناصب دولتی در دوران بازنشستگی نیست.»

هانسون ضمن اشاره به روش‌های حزب کمونیست برای تحقیر قربانیان انقلاب فرهنگی چین نزد انظار عمومی در سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۷ گفت: «این کار دقیقا مشابه زمانیست که حزب کمونیست چین برای رسواسازی عده‌ای در انظار عمومی آن‌ها را مجبور به پوشیدن کلاه‌های قیفی می‌کرد. هدف استیضاح نیز دقیقا همین است.»

روز ۱۳ ژانویه دونالد ترامپ پس از رای موافق نمایندگان دموکرات کنگره همراه با ۱۰ نماینده جمهوری‌خواه و تصویب لایحه استیضاح با اتهام «تشویق به شورش» به اولین رئیس جمهوری بدل گردید که دو بار استیضاح شده است. همچنین دونالد ترامپ با آغاز جلسه محاکمه سنا در ۹ فوریه، به اولین رئیس جمهور سابقی بدل خواهد گردید که محاکمه می‌شود.

دموکرات‌ها رئیس جمهور را متهم می‌کنند وی در مراسم سخنرانی‌اش در نزدیکی کاخ سفید در ۶ ژانویه، مردم را به خشونت در ساختمان کاپیتول تشویق کرده است. ترامپ در سخنرانی‌اش در رابطه با اقدامات تیم حقوقی‌اش در زمینه سلامت انتخابات از عبارت «با تمام توان بجنگید» استفاده نمود. دموکرات‌ها رئیس جمهور را متهم می‌کنند او از این کلمات برای تشویق طرفدارانش به ارتکاب اعمال خشونت‌آمیز استفاده کرده است.

هانسون می‌گوید یکی از اصلی‌ترین دلایل استیضاح ترامپ جلوگیری از شرکت مجدد وی در انتخابات ریاست جمهوری در آینده است.

هانسون در ادامه گفت: «این اقدام زورگویانه برای محرومیت ترامپ از شرکت در انتخابات آینده است زیرا مطابق با قانون اساسی، اگر استیضاح فردی موفقیت‌آمیز باشد وی دیگر صلاحیت شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد. این یکی از دلایل است.

دلیل دوم، سلب اعتبار از طرفداران جنبش «آمریکا را دوباره عالی سازید» و تلفیق هویت ترامپ با اعمالی چون خشونت، اغتشاش، شورش و ناآرامی‌های ششم ژانویه در واشنگتن است.

دلیل سوم پرت کردن حواس مردم از وقایع کنونی است – در حال حاضر شاهد بیشترین فرمان‌های اجرایی آن هم از رادیکال‌ترین نوع ممکن هستیم. و از همه مهم‌تر، از نظر سیاست‌های دو حزب، ببینید هم‌اکنون چقدر زمان صرف تخریب حرفه سیاسی به اتمام رسیده دونالد ترامپ می‌شود.»

وکلای ترامپ دفاعیه خود را در جلسه محاکمه استیضاح سنا ارائه خواهند داد و خواهند گفت که محاکمه یک رئیس جمهور سابق در حیطه اختیارات سنا نیست و اتهامات کنگره علیه ۴۵امین رئیس جمهور آمریکا ناکافی بوده و ترامپ از طی مراحل قانونی محروم و حق آزادی بیان وی توسط لایحه استیضاح نقض شده است.

وکلای ترامپ در گزارش ۷۸ صفحه‌ای محاکمه می‌گویند که استیضاح ترامپ توسط سنا مصداق بارز لایحه افترا است که در قانون اساسی منع شده زیرا با استفاده از آن می‌توان متهم را در غیاب محاکمه در حضور هیئت منصفه محکوم و مجازات نمود. همچنین در دفاعیه گفته شده که اتهام «تشویق» با متن صریح و واضح سخنرانی رئیس جمهور در ششم ژانویه در تناقض است.

در متن گزارش محاکمه که توسط بروس کاستور، دیوید شون و مایکل ون در وین نوشته شده آمده است: «لایحه استیضاح ارائه شده توسط کنگره به دلایل متعددی مغایر با قانون اساسی بوده و هر یک از این دلایل به تنهایی برای رد پرونده کافیست. با بررسی این دلایل می‌توان دید که عطش نمایندگان دموکرات کنگره برای این نمایش سیاسی برای جمهوری دموکراتیک و قوانین ارزشمندمان خطرناک است».

محاکمه استیضاح ابتدا با یک جلسه چهار ساعته در رابطه با رد یا ادامه پرونده آغاز می‌شود.

پس از جلسه روز سه‌شنبه، از ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه هر یک از طرفین برای ارائه مدارک و شواهد خود ۱۶ ساعت زمان خواهند داشت. سپس سناتورها برای پرسش از طرفین ۴ ساعت زمان خواهند داشت. به گفته چاک شومر، رهبر اکثریت سنا (دموکرات، نیویورک)، در صورت احضار شهود یا مدارک ۴ ساعت دیگر در اختیار مسئولین استیضاح و تیم دفاعی ترامپ قرار خواهد گرفت.

مطالب دیگر:

ویدئو: پرواز تا اوج

 انتقاد از تصمیم بایدن برای عضویت مجدد آمریکا در شورای حقوق بشر

گروهبان بازنشسته: رفتار وسواس‌‌‌‌‏گونه رسانه‌‌‌‌‏ها درباره وقایع ۶ ژانویه برای پلیس «به شدت آزار دهنده» است

کارشکنی وزیر سابق دادگستری درخصوص دستورات ترامپ و خوش‌خدمتی او برای فرمان‌های بایدن

اخبار مرتبط