logo_eet

  عامل انفجار متروی سنت پترزبورگ شناسایی شد

انفجار متروی سنت پترزبورگ
A man leaves a candle in memory of victims of a blast in St.Petersburg metro, at Tekhnologicheskiy institut metro station in St. Petersburg, Russia, April 4, 2017. REUTERS/Grigory Dukor

به گزارش رویترز دولت روسیه اعلام کرد، عامل انفجار روز دوشنبه در متروی سنت‌پترزبوگ یک شهروند روسی متولد قرقیزستان است.

خبرگزاری اینترفاکس به نقل از یک مقام دولتی اعلام کرد که احتمالا این انفجار انتحاری و توسط فردی وابسته به گروه‌های اسلام‌گرا صورت گرفته است. یک سخنگوی سرویس امنیتی قرقیزستان گفت که به فردی به نام «اکبرجان جلیلوف»، متولد سال ۱۹۹۵ در شهر اوش مظنون هستند. وی جزییات بیشتری در این خصوص ارائه نکرد.

مظنون اکبرجان جلیلوف  (۵th Channel Russia/via Reuters)

طی این انفجار که روز دوشنبه در واگن‌های متروی سنت پترزبورگ رخ داد، دست کم ۱۱ نفر کشته و ۴۵ نفر زخمی شدند.

در پی این حادثه تمام ایستگاه‌های مترو سنت‌پترزبورگ بسته و در این شهر و مسکو وضعیت فوق العاده اعلام شد. گروه دولت اسلامی موسوم به داعش طی هفته‌های اخیر تهدیدات خود علیه روسیه را افزایش داده است.

قرقیزستان از جمهوری‌های شوروی سابق، یکی از متحدین سیاسی دولت مسکو و میزبان یکی از پایگاه‌های هوایی نظامی روسیه است.

ساعاتی پس از وقوع این انفجار، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از محل وقوع انفجار بازدید کرد. در اثر انفجار سوراخ بزرگی در بدنه واگن قطار ایجاد و تکه‌های فلزی در کف سالن پخش شده بود.

مسافران پس از اینکه قطار در ساعت ۲:۴۰ دقیقه خود را به ایستگاه «سنیا پلاشت» رساند، مسافران با چکش پنجره‌ها را شکسته و بیرون آمدند.

تلوزیون روسیه گفت که بسیاری در اثر خورده‌های شیشه و فلزات ناشی از انفجار دچار آسیب دیدگی شدند.

تلوزیون سنت پترزبورگ با نشان دادن تصاویری از جسد مردی با محاسن بلند گفت که وی عامل این انفجار بوده است. رسانه‌های روسیه می‌گویند که این مرد شبیه چهره فردی است که توسط دوربین‌های مدار بسته گرفته شده است.

مقامات روسیه می‌گویند که این انفجار، اقدامی تروریستی است، ولی هیچ تایید رسمی مبنی بر ارتباط این انفجار با تندروهای اسلامی اعلام نشده است.

کمیته ملی ضد تروریست روسیه نیز اعلام کرد که بمبی منفجر نشده در یکی از ایستگاه‌ها کشف و خنثی شده است.

این انفجار تهدیدات امنیتی در خارج از مرزهای روسیه نیز مطرح شد. فرانسه که خود چندین بار متحمل حملات تروریستی شده، تدابیر امنیتی خود را افزایش داد.

اخبار مرتبط