Asset 2

پژوهش: نوع جدید ویروس کرونا در انگلستان، بیش از ۵۰ درصد سریع‌‌تر پخش می‌‌شود

(Daniel Leal-Olivas/AFP via Getty Images)
(Daniel Leal-Olivas/AFP via Getty Images)

برای اساس یک پژوهش مقدماتی، گونه جدید ویروس حزب کمونیست چین (همان کووید-۱۹) که در انگلستان پیدا شده است، بیش از ۵۰ درصد سریع‌‌تر پخش می‌‌شود و می‌‌تواند تا اواسط ژانویه، ۹ نفر از ۱۰ مبتلا در جنوب‌‌شرقی انگلستان را به خود اختصاص دهد.

دانشکده بهداشت و پزشکی مناطق گرمسیری لندن در این مقاله (پی‌‌دی‌‌اف) از مدل‌‌سازی ریاضی برای پیش‌‌بینی شیوع این گونه جدید در جنوب‌‌شرقی انگلستان استفاده کرده است، جایی که هم‌‌اکنون نیز این ویروس در حال شیوع است.

نویسنده این مقاله دکتر نیک دیویس خاطرنشان کرد: «ما تخمین می‌‌زنیم که نرخ انتقال این گونه ۵۰ تا ۷۴ درصد بیشتر از گونه‌‌های موجود این ویروس باشد.»

در بازتاب نظرات دانشمندان دولت، وی افزود که در این پژوهش «هیچ مدرکی دال بر اینکه این گونه موجب افزایش نرخ بستری‌‌ها و فوت می‌‌شود، یافت نشد.»

بااین‌‌حال، در این مقاله نتیجه‌‌گیری شد که نرخ انتقال بالا در نهایت تعداد موارد ابتلا را افزایش داده و تعداد بستری‌‌ها و فوتی‌‌ها از سال ۲۰۲۰ فراتر خواهد رفت.

دیویس در توئیتر خود نوشت: «بدون سیاست‌‌های کنترلی مؤثر، موج‌‌های سریعی پیش‌‌بینی می‌‌شود و این معضل در شش ماه اول ۲۰۲۱ بزرگ‌‌تر از چیزی خواهد بود که در ۲۰۲۰ مشاهده شد.»

این مقاله که هنوز به دقت بازنگری نشده است، داده‌‌های مربوط به این گونه ویروس جدید در لندن، جنوب‌‌شرقی و شرق انگلیس را تحلیل کرد.

«اگر روند کنونی ادامه یابد، این گونه جدید تا اواسط ژانویه می‌‌تواند ۹۰ درصد مبتلایان را در برگیرد.»

بسیاری از دانشمندان در اوایل این هفته تأکید کردند که هیچ مدرکی یافت نشده است که نشان دهد واکسن‌‌ها روی این گونه جدید اثربخش نیستند.

«تغییرات اندکی در نحوه شیوع ویروس رخ داده است»

دکتر جاناتان استوی از مؤسسه فرانسیس کریک بیان کرد: «پاسخ به گونه جدید واکنش بیشتری را نسبت به گزارش قبلی از جهش D614G ایجاد کرد. جهش پیشین چندین ماه پیش رخ داد و نشان داد که نرخ رشد ویروس افزایش یافته است.»

«شاید این بار، این پاسخ شدید بازتاب رشد اضطراب ناشی از افزایش شیوع ویروس باشد. در واقعیت، تغییرات اندکی در نحوه انتقال ویروس در بین افراد رخ داده است.»

پدیدار شدن این گونه جدید در انگلستان منجر به درخواست از دولت برای تغییر رویه انتشار واکسن شده است و از دولت خواسته شده است تا تنها یکی از دو دوز توصیه‌‌شده به ازای هر فرد را بدهد. منطق این کار این است که اگرچه محافظت فردی در برابر ویروس کاهش می‌‌یابد، اما این کار به تحت کنترل درآوردن شیوع ویروس کمک می‌‌کند.

روز پیش، دولت انگلستان اعلام کرد که دو مورد مبتلا از یک گونه دیگر در آفریقای جنوبی شناسایی شده‌‌اند و اعلام داشت که پروازها ممنوع شده‌‌اند و مسافران جدید اکنون بایستی قرنطینه شوند.

بااینکه اطلاعات محدودی در مورد گونه ویروس انگلستان در دست است، اما دانشمندان می‌‌گویند که می‌‌تواند موجب افزایش مبتلایان در آفریقای جنوبی شود که احتمال آن می‌رود که بزرگ‌‌تر از موج اول باشد.

دکتر اندرو پرستون از دانشگاه بث خاطرنشان کرد که گونه‌‌های آفریقای جنوبی و انگلیسی این ویروس به شکل غیرعادی حاوی تعداد جهش بیشتری از دیگر ویروس‌‌های سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-2) هستند.

«برخی از این جهش‌‌ها پروتئین S را تغییر می‌‌دهند که جای نگرانی دارد. هردوی این گونه‌‌ها حاوی جهش N501Y هستند، اما به نظر نمی‌‌رسد که همانند گونه‌‌های دیگر انتقال آن‌‌ها افزایش یافته باشد، بنابراین قضیه پیچیده است.»

انگلستان در شناسایی گونه‌‌های جدید این ویروس در سطح جهانی پیشتاز است که باعث گمانه‌‌زنی در مورد ناشناخته ماندن دیگر گونه‌‌ها با انتقال‌‌پذیری بیشتر که در دیگر مکان‌‌ها شیوع می‌‌یابند، شده است.

پرستون خاطر نشان کرد: «انگلستان از علوم ژنوم‌‌شناسی در دوران همه‌‌گیری استفاده کرده است و در نتیجه در شناسایی گونه‌‌های جدید در اوایل ظهورشان از موقعیت خوبی برخوردار بود». «در دیگر کشورها که از این ظرفیت برخوردار نیستند، ممکن است که این گونه‌‌ها در چرخه‌‌ی تکثیر باشند، اما تاکنون شناسایی نشده باشند. به نظر می‌‌رسد که داریم وارد فاز خطرناکی از این پاندمی (همه‌‌گیری) می‌‌شویم که باعث می‌‌شود تا زمان انتشار مؤثر واکسن‌‌ها به امری حیاتی تبدیل شود.»

روز پیش، دولت انگلستان اعلام کرد که از روز باکسینگ (روز تعطیل بعد عید کریسمس) مناطق بیشتری تحت شدیدترین محدودیت‌‌ها قرار خواهند گرفت که به این معناست که ۲۴ میلیون نفر در جنوب‌شرقی انگلیس در قرنطینه قرار خواهند گرفت و تمامی فروشگاه‌‌ها (به جز فروشگاه‌های اقلام ضروری)، باشگاه‌ها، آرایشگاه‌ها و میخانه‌ها تعطیل خواهند شد.

مطالب دیگر:

شباهت‌هایی در تاریخ: ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ و چین در سال ۱۹۴۹

دیوان عالی در رابطه با درخواست ستاد ترامپ برای تسریع در روند رسیدگی پرونده دادگاه پنسیلوانیا، اقدامی نکرد

دستور چین به تست شهروندان در پی افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹

ترامپ توئیت طنز خود درباره موجودات فضایی را دوباره منتشر کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی