logo_eet

 افشای حضور اعضای حزب کمونیست در سازمان‌های مختلف انگلیس و آمریکا

انگلیس اطلاعات یک پایگاه داده که به تازگی درز کرده نشان می‌‌‌‏دهد که ۱.۹۵ میلیون عضو حزب کمونیست چین در دانشگاه‌ها، شرکت‌های بزرگ و کنسولگری
(Kevin Frayer/Getty Images)

اطلاعات یک پایگاه داده که به تازگی درز کرده نشان می‌‌‌‏دهد که ۱.۹۵ میلیون عضو حزب کمونیست چین در دانشگاه‌ها، شرکت‌های بزرگ و کنسولگری‌های انگلیس در سراسر جهان استخدام شده‌اند. برخی از اعضای حزب کارکنان شرکت هوافضای بوئینگ و سازنده دارویی فایزر بوده‌اند.

بر اساس گزارش ۱۲ دسامبر روزنامه انگلیسی میل، اتحاد بین پارلمانی در مورد چین (IPAC)، که ائتلافی جهانی از قانون گذاران است، این پایگاه داده را از یک مخالف چینی ناشناس بدست آورده و سپس مطالب را با چهار سازمان رسانه‌ای به اشتراک گذاشت.

این ائتلاف در بیانیه‌ای در ۱۳ نوامبر گفت که یکی از نمایندگان آن پایگاه داده را از یک «منبع غیردولتی» دریافت کرده و متخصصان این ائتلاف این لیست را تأیید کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است که این ائتلاف دولت‌ها و شرکت‌ها را برای پاسخگویی تحت فشار قرار می‌دهد تا مشخص کنند که آنها چگونه از ارزش‌‌‌‏های خود در برابر نفوذ محافظت می‌کنند.

طبق این پایگاه، داده‌ها حاوی اسامی، تاریخ تولد و قومیت بوده، و برخی از آنها دارای آدرس و شماره تلفن نیز بودند. این پایگاه داده در سال ۲۰۱۶ توسط افرادی که مخالف حکومت چین بودند، از سرور شانگهای استخراج شد و برای اولین بار در برنامه پیام رسان تلگرام به بیرون درز کرد.

بیشتر اعضای حزب موجود در این پایگاه داده از شانگهای هستند.

روزنامه میل دریافت که شرکت‌های بزرگ هوافضای ایرباس، رولزرویس و بوئینگ صدها نفر از اعضای حزب کمونیست  را استخدام کرده‌اند. علاوه بر این، شرکت فایزر و داروسازی بزرگ آسترازنکا، در مجموع ۱۲۳ عضو حزب را استخدام کردند. خودروساز انگلیسی جگوار لند رور میز از اعضای حزب استفاده کرده است.

این پایگاه همچنین نشان داد که بیش از ۶۰۰ عضو حزب در ۱۹ شعبه دو بانک مهم انگلیسی استخدام شده‌اند. محققان چینی عضو حزب همچنین در دانشگاه‌های انگلیس فعال هستند، جایی که آنها در تحقیقات حساس از جمله مهندسی هوافضا و شیمی شرکت داشته‌اند.

برخی از اعضای حزب کمونیست در کنسولگری‌های انگلیس کار می‌کنند. در کنسولگری انگلیس در شانگهای، یکی از اعضای حزب یک مقام ارشد بود که وظیفه وی پشتیبانی از سفرهای مقامات انگلیسی به چین بود. به گزارش میل، یکی دیگر از اعضای حزب «در نزدیکی تیمی از افسران MI6 که تحت پوشش دیپلماتیک فعالیت می‌کردند، کار می‌کرد.» MI6 نام سرویس اطلاعاتی انگلیس است.

میل به این نتیجه رسید که «هیچ مدرکی وجود ندارد که کسی در لیست اعضای حزب برای چین جاسوسی کرده باشد.» با این حال، این رسانه اظهار داشت که گروهی شامل حدود ۳۰ نماینده مجلس گفتند که یک سوال فوری درباره پایگاه داده در مجلس عوام ارائه می‌دهند.

این منبع می‌افزاید «دولت انگلیس اکنون باید برای اخراج و حذف اعضای حزب کمونیست از کنسول‌های ما در سراسر چین اقدام کند. آنها می‌توانند یا به انگلستان یا حزب کمونیست چین خدمت کنند. آنها نمی‌‌‌‏توانند هر دو را انجام دهند.»

مأمور سابق سازمان سیا  و تحلیل‌گر اطلاعات کاخ سفید که نامش فاش نشده است به رسانه گفت که نباید به حزب کمونیست چین اعتماد کرد.

وی گفت آنها همیشه به دنبال فرصتی هستند که بتوانند از روابط، دوستی‌ها و هر چیز دیگری برای پیشبرد منافع حزب کمونیست استفاده کنند.

اعضای حزب کمونیست لازم است وفاداری خود را به حزب تعهد کنند. برای عضو شدن، مردم باید ابتدا مشت گره کرده و سوگند یاد کنند که «باید تصمیم حزب را اجرا کنند، نظم حزب را دقیق رعایت کنند… به حزب وفادار باشند … و هرگز به حزب خیانت نکنند.»

طبق رسانه دولتی چینی شینهوا، بر اساس گزارش اداره سازمان رژیم چین، تا پایان سال ۲۰۱۹ بیش از ۹۱ میلیون عضو حزب کمونیست چین وجود داشت. اکثر اعضا کارگران و دهقانان بودند که ۳۴.۸ درصد را تشکیل می‌دهند. در حال حاضر چین حدود ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت دارد.

صدها میلیون نفر در مدارس ابتدایی و متوسطه، پیشگامان جوان و لیگ جوانان کمونیست نیز به سازمان‌‌‌‏های جوانان حزب پیوسته‌اند.

مطالب دیگر:

آرای کالج الکترال نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تعیین نمی‌کند

دادستان تگزاس: دادگاه عالی حداقل باید حرف ما را بشنود

درباره ادعای تقلب گسترده در انتخابات

بیش از ۹۰۰ قانونگذار در ۳۵ کشور و منطقه بیانیه مشترکی را امضا کردند که خواستار توقف آزار و شکنجه فالون گونگ است

اخبار مرتبط