Asset 2

سازمان بهداشت جهانی توضیح می‌دهد که چرا هنگام نام‌گذاری سویه جدید کووید۱۹ اومیکرون، از حرف «شی» صرفنظر کرد

اومیکرون سناتور تد کروز (جمهوری‌خواه تگزاس) در توییتر سازمان بهداشت جهانی را به «ترس از حزب کمونیست چین» متهم کرد گمانه‌زنی‌ها درباره انگیزه
تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، در یک کنفرانس مطبوعاتی در مقر WHO در ژنو، در 3 ژوئیه 2020 شرکت می‌کند. (Fabrice Coffrini/Pool/AFP via Getty Images)

سازمان بهداشت جهانی توضیح داده است که چرا از حروف یونانی NU (نیو)  و Xi (شی) در نامگذاری نوع جدید کووید۱۹ اومیکرون صرفنظر کرده است.

سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای در ۲۷ نوامبر به اپک تایمز گفت: «دو حرف نادیده گرفته شد NU (نیو)  و Xi (شی) – زیرا نیو به راحتی با کلمه (New) «جدید» اشتباه گرفته می‌شود و شی استفاده نمی‌شود زیرا یک نام خانوادگی رایج است و  سازمان بهداشت جهانی برای نام گذاری بیماری‌های جدید بیشترین تلاش خود را می‌کند تا از «توهین به هر کسی» اجتناب کند.

کارگروه بهترین روش‌های سازمان بهداشت جهانی برای نام‌گذاری بیماری‌های جدید با همکاری سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد و سازمان جهانی بهداشت حیوانات در سال ۲۰۱۵ ایجاد شد.

پروفسور جاناتان تورلی، وکیل جنایی و استاد دانشگاه جورج واشنگتن، حدس می‌زند که سازمان بهداشت جهانی با نادیده گرفتن حرف «شی» و نامگذاری آن به نام اومیکرون، «دوباره از هر گونه ایجاد ناراحتی برای دولت چین اجتناب می‌کند.»

او در توییتر نوشت: «انتظار می‌رفت که نام سویه جدید «نیو»، و هر گونه سویه اضافی پس از آن «شی» باشد که اتفاقاً نام رهبر چین است.»

«مشخص نیست که آیا دلیل دیگری برای تصمیم به رد شدن نام‌های نیو و شی وجود دارد یا خیر، اما سابقه سازمان بهداشت جهانی با تحقیق در مورد منشأ همه‌گیری گمانه‌زنی‌ها درباره انگیزه سیاسی را دامن زده است. این نشانی از مشکلات مداوم در خصوص اعتبار این سازمان پس از تحقیق اولیه آن است. حتی هیئت جدید به دلیل عدم تعادل و سابقه اعضای آن مورد انتقاد قرار گرفته است.»

سناتور تد کروز (جمهوری‌خواه تگزاس) در توییتر سازمان بهداشت جهانی را به «ترس از حزب کمونیست چین» متهم کرد. در همین حال، سناتور تام کاتن (جمهوری‌خواه آرکانزاس) سازمان بهداشت جهانی را متهم کرد که «بیشتر نگران احساسات حزب کمونیست چین است تا سلامت عمومی.»

مطالب دیگر:

تعطیلی ناگهانی بیمارستان‌های بزرگ شانگهای پس از تایید تنها سه مورد از ابتلا به کرونا

ترامپ ضمن رد اظهارات مارک میلی گفت هرگز به جنگ با چین فکر نکرده است

سویه جدید کووید۱۹ از آفریقای جنوبی: آن‌چه تاکنون درباره آن می‌دانیم

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی