Search
Asset 2

بایدن: نیروهای آمریکایی در صورت حمله روسیه، آمریکایی‌های درون اوکراین را نجات نخواهند داد

اوکراین مقامات آمریکایی چندین بار اعلام کرده‌اند که روسیه در آستانه حمله به اوکراین است. روسیه نیز حمله به همسایه خود را نامحتمل نشمرده‌است
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا (Win McNamee/Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در مصاحبه‌ای که ۱۰ فوریه منتشر شد از آمریکایی‌های حاضر در اوکراین خواست تا فوراً این کشور را ترک کنند.

بایدن در این مصاحبه که در «اخبار شبانه ان‌بی‌سی» پخش شد گفت: «شهروندان آمریکایی باید همین الان از اوکراین خارج شوند».

مقامات آمریکایی چندین بار اعلام کرده‌اند که روسیه در آستانه حمله به اوکراین است. روسیه نیز حمله به همسایه خود را نامحتمل نشمرده‌است اما آمریکا را به بزرگ‌نمایی جایگاه خودش متهم ساخته‌است. همچنین مقامات اوکراین نیز از موضع آمریکا رضایت ندارند.

بایدن به صورت آشکار بیان کرد که در صورت حمله روسیه، نیروهای آمریکایی را برای تخلیه شهروندان این کشور نخواهد فرستاد.

او گفت: «نه! چگونه می‌خواهید این کار را انجام دهید؟ چگونه اصلا آن‌ها را پیدا می‌کنید؟ زمانی که آمریکایی‌ها و روس‌ها شروع به تیراندازی به سوی هم کنند، یک جنگ جهانی آغاز خواهد شد».

بایدن در سال ۲۰۲۱ مسئول خروج آمریکایی‌ها از افغانستان بود اما آنقدر بر ضرب‌الاجل خروج نیروها پایبند ماند که صدها آمریکایی همچنان در این کشور باقی ماندند.

ایالات متحده در اواخر ماه ژانویه خانواده دیپلمات‌های خود را از اوکراین خارج کرد و به کارکنان فرعی سفارت آمریکا نیز اجازه داد تا از آن کشور خارج شوند. از آن زمان مقامات آمریکایی بارها به اتباع این کشور توصیه کرده‌اند که از اوکراین خارج شوند و در روزهای اخیر نیز به این درخواست خود فوریت بخشیده‌اند.

با این حال سخنگوی پنتاگون در این هفته گفت که «هیچ برنامه مشخصی» برای تخلیه آمریکایی‌های ساکن اوکراین وجود ندارد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه در استرالیا به خبرنگاران گفت: «ما همچنان نشانه‌های نگران‌کننده تنش‌زایی روسیه از جمله فرستادن نیروهای جدید به مرز اوکراین را زیر نظر داریم» و «هر لحظه انتظار داریم این تهاجم آغاز شود».

او گفت: «ما به تخلیه سفارت خود ادامه می‌دهیم و به صراحت بیان می‌کنیم که هر شهروند آمریکایی که در اوکراین باقی مانده‌است باید همین الان این کشور را ترک کند».

به گفته مقامات آمریکایی، روسیه بیش از ۱۰۰ هزار نیرو را در مرز خود با اوکراین مستقر کرده‌است.

بایدن گفت: «ما با یکی از بزرگ‌ترین ارتش‌ها در جهان مواجه هستیم. این موقعیت خاصی است و اوضاع می‌تواند به سرعت به هم بریزد».

در همین حال دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، به خبرنگاران گفت که به نظر می‌رسد در اوایل این هفته یکی از مقامات بریتانیا حاکمیت روسیه بر دو منطقه جنوبی خودش را به رسمیت نشناخته‌است و تاکید کرد که مقامات غربی نسبت به وضعیت روسیه و اوکراین «یک سوبرداشت ذهنی» دارند.

مقامات روسیه می‌گویند نیروهای اعضای ناتو نباید به کشورهای نزدیک اوکراین و روسیه اعزام شوند و روسیه از مدت‌ها پیش از ناتو خواسته‌است تا اوکراین را به عنوان یک عضو در خود نپذیرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، پس از دیدار با نخست وزیر لهستان در ورشو گفت که اگر روسیه می‌خواهد نیروهای کمتری در نزدیکی مرزهایش مستقر شوند، «مسیر کاملاً اشتباهی را برای رسیدن به این خواسته در پیش گرفته‌است».

او افزود: «تهاجم آن‌ها، فاجعه‌ای برای روسیه و فاجعه‌ای برای جهان خواهد بود».

مطالب دیگر:

بلوکه شدن ۸ میلیون دلار از پول‌های جمع‌آوری شده برای کاروان آزادی توسط دادگاه کانادا

اشاره فائوچی به زمان احتمالی پایان تمام محدودیت‌های کووید۱۹ در آمریکا

با ادامه تقاضا برای واکسن و قرص کووید۱۹، فایزر فروش امسال خود را ۵۴ میلیارد دلار پیش‌بینی می‌کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی