Asset 2

ایالت تگزاس از دیوان عالی کشور خواسته که انتخابات را در چهار ایالت کلیدی، غیرقانونی اعلام کند

قانون اساسی ۳۹ ایالت در رابطه با دادخواست انتخاباتی که تگزاس به دادگاه عالی فرستاد، موضع خود را مشخص کردند. رسانه‌های وابسته، پیروزی معاون
(Drew Angerer/Getty Images)

ایالت تگزاس در روز پنجشنبه، دادخواستی حقوقی درباره انتخابات ریاست‌جمهوری را علیه ایالات پنسیلوانیا، جورجیا، میشیگان و ویسکانسین به دیوان عالی کشور تقدیم کرد، با این اتهام که ایالات مذکور، روند برگزاری انتخابات را برخلاف قانون اساسی کشور، تغییر داده‌اند و با رأی دهندگان به گونه‌ای تبعیض‌آمیز برخورد کرده و با انجام اقداماتی که صداقت آراء را مخدوش کرده،  نقض قوانین انتخاباتی را موجب شده‌اند.

در این لایحه تقدیمی به دیوان عالی کشور آمده است که «ایالت شاکی با احترام اظهار می‌دارد که موارد نقض قوانین انتخاباتی، به لحاظ نقض قوانین ایالتی و فدرال، از تخلفات پیش‌آمده در انتخابات سال ۲۰۰۰ نیز بیش‌تر هستند. به علاوه، این تخلفات، در مجموع مانع از این می‎شوند که برنده قانونی انتخابات سال ۲۰۲۰ مشخص شود، و بدین وسیله بر تمام انتخابات‌های آتی کشور نیز تأثیر می‌گذارند».

این پرونده حقوقی به دنبال آن است که چهار ایالت مذکور، به علت نقض قانون اساسی در  انتخابات سال ۲۰۲۰، توسط دیوان عالی کشور مقصر شناخته شوند. تگزاس از دیوان عالی می‌خواهد که از شمارش آرا مجمع برگزینندگان (کالج الکترال) در این چهار ایالت، جلوگیری شود. در مورد ایالاتی که مجمع برگزینندگان خود را تعیین کرده‌اند، این دادخواست از دیوان عالی می‌خواهد که قانونگذاران ایالتی را ملزم کند که برگزینندگان جدیدی را طبق ضوابط قانون اساسی منصوب کنند.

دادستان کل تگزاس، آقای کن پاکستون، در روزی که به اصطلاح، مهلت بندرِ امن خوانده می‌شود، این دادخواست را تقدیم دیوان عالی کرد. مجموع آراء برگزینندگانِ این چهار ایالت، برای تعیین نتیجه انتخابات سال ۲۰۲۰ کافی هستند.

پاکستون در بیانیه‌ای اعلام داشت: «اعتماد به مشروعیت روند انتخاباتی، امری مقدس است و شهروندان و ایالات ما را به هم می‌پیوندد. جورجیا، میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین، اعتماد مردم به روند انتخابات را تخریب کرده و امنیت و مشروعیت و امنیت انتخابات سال ۲۰۲۰ را در معرض خطر قرار داده‌اند».

او اضافه کرد: «ایالات مذکور، قوانینی را که توسط مجالس قانونگذاری خودِ آن‌ها وضع شده‌اند را نقض کرده و بدین ترتیب، قانون اساسی را نقض کرده‌اند. این ایالات با نادیده گرفتن قوانین ایالتی و فدرال، نه تنها کرامت شهروندان خود را لکه‌دار ساخته‌اند، بلکه کرامت تگزاس و هر ایالت دیگری را که انتخابات را به صورت قانونی برگزار کرده نیز، پایمال کرده‌اند. قصور این ایالات در تبعیت از قانونی، بر نتایج کلی انتخابات، سایه سیاهی می‌افکند. اکنون ما باید از دیوان عالی بخواهیم که این اشتباه فاحش را اصلاح کند».

پویش انتخاباتی ترامپ و گروه‌های مستقل، در تمام ایالات، اعتراضاتی حقوقی را به راه انداخته‌اند، اما تا به امرزو، تنها یک پرونده که توسط جمهوری‌خواهان پنسیلوانیا مطرح شده، به بالاترین مرجع قضایی کشور راه یافته است. قاضی دیوان عالی، ساموئل آلیتو، دستور داد که تا صبح پنجشنبه، خلاصه جزئیاتی از این پرونده منتشر شود، و این دستور حاکی از آن است که رأی این پرونده به زودی صادر خواهد شد، و تا پیش از آن، احتمالاً شاهد صدور دستوری تعلیقی خواهیم بود.

بحث اصلی شاکیان این پرونده درباره قوانین، قواعد و روندهای انتخاباتی این چهار ایالت است که گفته می‌شود با اصول قانون اساسی درباره انتصاب برگزینندگان توسط قانونگذاران ایالتی را نقض کرده است.

برای مثال، در این پرونده آمده که وزرای امور داخلی ایالات پنسیلوانیا و جورجیا، قوانین ایالتی درباره نیاز به «تأیید امضا برای آراء غیابی یا پستی» را نسخ کرده‌اند.

در ویسکانسین، کمیسیون انتخاباتی ایالتی «و سایر مراجع ایالتی، برخلاف قانون اساسی، قوانین انتخاباتی ویسکانسین را تغییر داده‌اند و در هر گام، اقداماتی به عمل آورده‌اند که روندهای امنیتی موجود برای تضمین مشروعیت آراء غیابی را تضعیف یا حذف کرده است». برای مثال، کمیسیون انتخاباتی ویسکانسین، پویشی برگزار کرد که در سرتاسر ایالت، صندوق‌های رأی پستی – از جمله صندوق‌های بی‌نام – نصب کند.

مطالب دیگر:

ریچارد گرینل: فهرست بلندی از حوادث‌ نگران‌کننده انتخابات

ترامپ: در صورت از دست دادن دور دوم انتخابات سنا، سه مقام جمهوری خواه مقصر خواهند بود

ترامپ: در چند روز آینده اتفاقات بزرگی خواهد افتاد

درخواست کارزار ترامپ از دیوان عالی میشیگان برای اعلام نقض قانون اساسی ایالتی در روند انتخابات

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی