logo_eet

ایالت ورمونت آمریکا با بالاترین میزان واکسیناسیون تحت تأثیر موج جدید ویروس کرونا

(Frederic J. Brown/AFP via Getty Images)
(Frederic J. Brown/AFP via Getty Images)

ایالت ورمونت که بیشترین میزان واکسیناسیون را در آمریکا داشته، درگیر موج جدیدی از ویروس حزب کمونیست چین (کرونا) شده است؛ به طوری که از اوج همه‌گیری در زمستان گذشته چنین آماری مشاهده نشده است.

ویروس حزب کمونیست چین، که معمولاً تحت عنوان ویروس جدید کرونا شناخته می‌شود، عامل بیماری‌زایی است که باعث کووید۱۹ می‌شود.

آمار مبتلایان در ورمونت به حد بی‌سابقه‌ای رسیده است و تعداد بستری‌ها به رکورد ثبت‌شده در زمستان گذشته نزدیک شده است. این ایالت در ماه سپتامبر رکورد مرگبارترین روز و دومین ماه مرگبار در همه‌گیری را ثبت کرد.

مایکل پیژیاک، نماینده بخش مقررات مالی ورمونت که بر آمار ویروس حزب کمونیست چین در این ایالت نظارت دارد می‌گوید:«فکر می‌کنم این مسئله برای همه ما ناامیدکننده است».

بر اساس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، تا ۲۴ سپتامبر بیش از ۶۹ درصد از جمعیت ورمونت به طور کامل نسبت به ویروس کووید۱۹ واکسینه شده‌ بودند؛ آماری که بسیار بالاتر از آمار ۵۶ درصدی در کشور است.

این ایالت با ثبت بیشترین آمار بستری در هر ۱۰۰ هزار نفر در ۳۰ سپتامبر، رکورد ۳۱ ژانویه سال گذشته را شکست. هشت نفر در تاریخ ۱۳ سپتامبر بر اثر این ویروس در ورمونت جان خود را از دست دادند که بالاترین میزان ثبت‌شده از زمان شیوع این ویروس است.

بر اساس نامه‌ای که ۹۰ نفر از کارمندان اداره بهداشت ورمونت، از جمله پاتسی کِلسو، اپیدمیولوژیست ایالتی، امضایش کرده‌اند، در اواخر ماه اوت از هر ده نفر فرد مبتلا به کرونا، چهار نفرشان در ورمونت جزء افراد واکسینه‌شده بودند.

فیل اسکات، فرماندار جمهوری‌خواه، در حالی در ماه ژوئن وضعیت قرمز را در ورمونت لغو کرد که ۸۰ درصد از مردم حداقل یک دوز واکسن را دریافت کرده بودند. وی از آن زمان گفته است که درباره اعلام مجدد وضعیت قرمز با احتیاط عمل می‌کند.

اسکات این هفته گفت:«ما نمی‌توانیم در وضعیت قرمز دائمی باشیم.»

چهار ایالتی که در این کشور از نظر میزان واکسیناسیون تابع ایالت ورمونت هستند نیز درگیر علائم هشداردهنده‌ای شده‌اند.

رئیس بیمارستان یومَس مموریال هلث، بزرگ‌ترین سیستم بهداشتی در مرکز ماساچوست، اخیراً گفته است که میزان پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های منطقه‌ای نسبت به ماه ژوئن تقریباً ۲۰ برابر شده است و تخت خالی‌ای در آی‌سی‌یو وجود ندارد. ایالت ماساچوست رده پنجم واکسیناسیون کشور را دارد.

قانونگذار ایالت کانکتیکات که رتبه دوم واکسیناسیون را در آمریکا داراست، به تازگی اختیارات فرماندار را در شرایط اضطراری افزایش داده است تا بتواند موج جدید همه‌گیری را آسان‌تر مدیریت کند.

در تاریخ ۲۲ سپتامبر، در مِین، ایالتی که سومین رتبه واکسیناسیون را در آمریکا دارد، نزدیک به ۹۰ نفر را در بخش مراقبت‌های ویژه بستری کردند که اوج همه‌گیری در این ایالت بود.

مطالب دیگر:

کارشناسان: رفتارهای تهاجمی پکن، آمریکا را به سوی جنگ سرد جدیدی با چین خواهد برد

مطالعات نشان می‌دهند، آنتی‌بادی کووید۱۹ تا یک سال بعد از ابتلا به این بیماری باقی می‌ماند

شناسایی دو بیماری جدی دیگر که می‌تواند از عوارض جانبی واکسن جانسون‌ان‌جانسون باشد

اخبار مرتبط