ونیز، ایتالیا (Filippo Monteforte/AFP via Getty Images)
ونیز، ایتالیا (Filippo Monteforte/AFP via Getty Images)

ایتالیایی‌ها به‌دلیل سوءمدیریت حزب کمونیست چین در رابطه با شیوع ویروس کرونا از این رژیم شکایت می‌کنند

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

نوشته: مینگ‌هویی

بسیاری از شهروندان ایتالیایی در حال انجام اقدامات قانونی علیه حزب کمونیست چین هستند چراکه با پنهان‌کاری اجازه داد که ویروس کرونا در جهان پخش شود و خسارات جبران‌ناپذیر انسانی و اقتصادی ایجاد کند.

ایتالیا تا ۲۰مه۲۰۲۰، یکی از کشورهای اروپایی بوده است که به شدیدترین وجه به‌وسیله ویروس کرونا آسیب دیده است، تاکنون بیش از ۲۲۷هزار مورد ابتلا به این ویروس و بیش از ۳۲هزار مورد مرگ و میر به ثبت رسانده است.

طبق گفته رسانه ایتالیایی ادکرونوز، یک سازمان غیردولتی ایتالیایی‌ به‌نام وان‌یوروپ، وب‌سایتی را راه‌اندازی کرده است، که در آن ایتالیایی‌ها می‌توانند دادخواست حقوقی خود را برای اقدام قانونی علیه حزب کمونیست چین به‌ثبت برسانند. این اولین باری است که ایتالیایی‌ها در این پاندمی طرح دعوی گروهی به‌ثبت می‌رسانند.

فردیناندو پرونه، هماهنگ‌کننده این طرح دعوی، به خبرنگار مینگهویی گفت که بیش از ۶هزار نفر از تاریخ ۸مه در وب‌سایت‌شان ثبت نام کرده‌اند. وی خاطرنشان کرد: بسیاری از ساکنان هنگ کنگ نیز ابراز حمایت کرده‌اند. مردم هر کشوری می‌توانند به ما بپیوندند. این دادخواست فقط به دنبال جبران خسارت ایتالیایی‌های آسیب دیده در این بحران نیست، بلکه همچنین خواهان دانستن حقیقت درباره آن است. ما همچنین امیدواریم که همه بتوانند فکر کنند که چگونه و چرا این اتفاق افتاده است.»

پرونه گفت: طبق معاهدات بین‌المللی بهداشت، هر کشوری که با شیوع بیماری مسری عمده مواجه می‌شود، باید ظرف ۲۴ ساعت به سازمان بهداشت جهانی گزارش دهد. اما دولت چین این کار را نکرد. اگر در ادارۀ اوضاع شفاف بود، ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی تعداد مرگ و میر بسیار کمتری می‌داشتند.

طبق گزارش روزنامه ایل سُل ۲۴ اُر، علاوه بر طرح دعوی فوق، یک هتل ۴ ستاره به نام هتل دِ لاپوست، در یک پیست اسکی معروف در شمال ایتالیا، به‌دلیل عدم گزارش فوری وزارت بهداشت در چین در رابطه با شیوع ویروس، علیه این سازمان تشکیل پرونده داد.

روزنامه دیگری به نام کوتیدیانو کاناویس نیز گزارش کرده است که رودی بنکو و مائورو کورتز، که صاحبان هتل هستند از وزارت بهداشت چین به‌دلیل تأخیر در انتشار اطلاعات دربارۀ این بیماری همه‌گیر شکایت کرده‌اند. آنها در شکایت خود گفتند که به‌دلیل این پاندمی، متحمل ضرر اقتصادی زیادی شده‌اند، زیرا مجبور شدند هتل‌های خود را ببندند، کارمندان را اخراج کنند و قراردادها با مشتریان‌شان را فسخ کنند.

یک هفته پس از اینکه روزنامه کوریره دِلا سِرا سرمقاله‌ای را در ۲۶آوریل منتشر کرد و از سیاست‌های دولت ایتالیا که حامی رژیم کمونیستی چین است انتقاد کرد، مقامات در لومباردی، ونتو قانون‌هایی را تصویب کردند و از حزب کمونیست چین به‌خاطر ضرر و زیان‌شان خواستار جبران خسارت شدند.

آلبرتو پربونی، رهبر گروه حزب سالوینی در پیمونت، در جلسه شورای منطقه‌ای گفت: «ارزش اقتصادی خساراتی که به مناطق پیدمونت و پیدمونتس وارد شده‌ است و ساکنان آن هنوز از آن رنج می‌برند، قابل سنجش نیست. زندگی‌های از هم پاشیده، مختل شدن زندگی روزمره مردم و خسارات عظیم اقتصادی. دادگاه‌های بین‌المللی باید وظیفه خود را انجام دهند: اگر مقامات چینی مانع از پخش هشدارهای مربوط به شیوع این بیماری همه‌گیر شده‌اند، باید عواقب آن را متحمل شوند.»

مطالب دیگر:

درخواست استرالیا برای فشار بر چین جهت تحقیق و بررسی مستقل

درخواست جدی ترامپ از سازمان بهداشت جهانی برای خروج از سلطۀ چین

نماینده مجلس کانادا: حزب کمونیست چین و سازمان بهداشت جهانی باید درباره این پاندمی پاسخگو باشند