Search
Asset 2

ایستگاه راه آهن تبریز در فهرست آثار ملی ثبت شد

ایستگاه راه آهن تبریز
ایستگاه راه‌آهن تبریز، سال ۱۲۹۲ خورشیدی. اولین قطار روسی، روزی که وارد ایستگاه راه‌آهن تبریز شد. محمدحسن میرزا ولیعهد و عده‌ای از مقامات محلی حکومت ایالتی آذربایجان و افسران روسیه تزاری و مهندسین راه‌آهن آن کشور در مراسم روز ورود نخستین قطار روسی به ایستگاه راه‌آهن تبریز شرکت داشتند.

ایستگاه راه آهن تبریز پس از ۱۰۰ سال بهره‌برداری در اسفند ماه ۹۵ به ثبت ملی رسید.

این ایستگاه توسط معمار فرانسوی فرناند پویون طراحی و در سال ۱۲۹۵ خورشیدی با بهره‌برداری از محور تبریز-جلفا به‌ طول ۱۴۹ کیلومتر در تبریز افتتاح شد.

دومین خطی که پس ازتکمیل راه آهن سراسری اقدام به ساخت آن گردید، خط تهران – تبریز است که در سال ۱۳۳۷ خورشیدی به‌طول ۷۴۸ کیلومتر به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی، ایستگاه راه‌آهن تبریز را نمونه‌ای بارز از معماری معاصر ایران دانسته و معتقد است که یکی از از ویژگی‌های برجسته‌ ایستگاه راه‌آهن تبریز می‌توان به حمل و نقل بین‌المللی کالا به ترکیه و اروپا از طریق محور تبریز- رازی، حمل و نقل بین‌المللی کالا به جمهوری نخجوان از طریق محور تبریز- جلفا و تنها خط برقی راه‌آهن در ایران (خط برقی تبریز-جلفا) اشاره کرد. طراح ساختمان جدید این ایستگاه حیدر غیایی بوده است.

پس از واگذاری امتیاز ساختمان راه آهن آذربایجان در سال ۱۹۱۳ به بانک استقراضی روسیه موافقت شد که راه‌آهن آذربایجان دنباله راه‌آهن روسیه باشد و با همان عرض و فاصله دو ریل به اندازه ۱۵۳۴ میلی‌متر احداث شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی