Search
Asset 2

سازمان غذا و داروی آمریکا از ارائه داده‌های تحلیلی اصلی مربوط به ایمنی واکسن‌های کووید۱۹ امتناع می‌ورزد

ایمنی واکسن کووید موضوعی بحث‌برانگیز شده است زیرا سازمان غذا و داروی آمریکا از ارائه داده‌های تحلیلی اصلی مربوط به آن امتناع می‌ورزد
(Sarah Silbiger/Getty Images)

نهادهای تنظیم مقررات دارویی ایالات‌متحده از ارائه داده‌های تحلیلی اصلی مربوط به پایگاه داده ایمنی واکسن کووید۱۹ امتناع می‌ورزند و ادعا می‌کنند که نمی‌توان حقایق علمی را از بحث‌های داخلی که منع قانونی دارند، جدا کرد.

اپک‌تایمز در ماه ژوئیه از سازمان غذا و داروی آمریکا درخواست کرد که تمام تحلیل‌هایی را که با استفاده از روش داده‌کاوری تجربی بیزی روی داده‌ها انجام داده‌اند، منتشر کنند که شامل مقایسه‌ی عوارض جانبی ثبت‌شده پس از تزریق واکسن‌های مختلف با افرادی که واکسن کووید۱۹ دریافت نکرده‌اند، نیز می‌شود.

طبق رویه‌های عملیاتی که توسط سازمان غذا و دارو و شریک آن در ژانویه ۲۰۲۱ و فوریه ۲۰۲۲ ارائه شد، این نهاد «حداقل هر دو هفته یک‌بار» داده‌کاوی انجام می‌دهد تا رویدادهای نامطلوبی را شناسایی کند که «بر اساس گزارشات، تعدادشان پس از واکسیناسیون با واکسن کووید۱۹ بیش از حد انتظار بوده است.» این نهاد کار داده‌کاوری را روی داده‌های سامانه‌ گزارش رویدادهای نامطلوب واکسن (وارس) انجام می‌دهد.

دفتر اسناد سازمان غذا و دارو اخیراً به اپک‌تایمز پاسخ داده است که هیچ‌یک از تجزیه و تحلیل‌ها را حتی پس از ویرایش نیز ارائه نخواهد داد.

این سازمان به استثنایی از قانون آزادی اطلاعات استناد می‌کند که به دولت اجازه می‌دهد از افشای یادداشت‌ها و نامه‌های بین سازمانی و درون‌سازمانی که «طبق قانون، نباید در اختیار کسی غیر از طرف دعوای حقوقی با آن سازمان قرار گیرد،» خودداری کند.

این نهاد به قانون مقررات فدرال استناد می‌کند که می‌گوید: «می‌توان از افشای عمومی کلیه ارتباطات شعبه اجرایی دولت فدرال که مکتوب است یا متعاقباً مکتوب خواهد شد، خودداری کرد به جز آن دسته از اطلاعات مربوط به حقایق علمی که به‌طور منطقی قابل تفکیک باشند که بر اساس قانون ۲۰۲۲ امکان افشای عمومی آنان وجود دارد.»

مشخص نیست که چرا سازمان غذا و دارو نمی‌تواند نسخه‌هایی از تحلیل‌های اطلاعات حقایق علمی را از سایر اطلاعات تفکیک و ارائه کند. اپک‌تایمز از اداره ثبت درخواست تجدید نظر کرده است. سازمان غذا و دارو در رابطه با این درخواست تجدیدنظر، اظهارنظری نکرده است.

«غیر قابل قبول»

کیم ویتزاک، یکی از بنیانگذاران وودی‌مَتِرز یک سازمان غیرانتفاعی است که حامی سیستم ایمنی دارویی قوی‌تری است، می‌گوید امتناع این سازمان از ارائه تجزیه و تحلیل‌ها غیرقابل قبول است.

ویتزاک که عضو یکی از هیئت‌های مشاوره بیرونی سازمان غذا و دارو است، به اپک‌تایمز گفت: «این راز برای نهادی که می‌گوید در مورد ایمنی واکسن با مردم شفافیت دارد، غیرقابل قبول است.»

او می‌گوید: «اگر قرار نیست اطلاعات وارس را برای عموم منتشر کنند، چه فایده‌ای دارد؟»

ویتزاک می‌گوید نگرانی‌هایش با مقاله اخیر دکتر جوزف فرایمن و دیگران افزایش یافته است که نشان می‌دهد در آزمایشات اصلی واکسن‌های فایزر و مدرنا، عوارض جانبی مشاهده‌شده در افراد واکسینه‌شده بیشتر از شرکت‌کنندگانی بوده است که دارونما دریافت کرده‌اند. او اشاره کرد که سازمان غذا و دارو در سال ۲۰۰۴، ده سال پس از آن‌که داروهای ضدافسردگی مورد آزمایش قرار گرفتند، هشدار داد که این داروها می‌توانند خطر فکر به خودکشی و اقدام به خودکشی را افزایش دهند.

ویتزاک می‌گوید: «اگر این داده‌ها در دسترس هستند، شرم بر شما که آن‌ها را به اطلاع عموم نمی‌رسانید. انگار به مردم اعتماد ندارند که می‌توانند بهترین تصمیم را برای خود و خانواده‌هایشان بگیرند.»

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها

طبق اسناد تشریح رویه‌های عملیاتی، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نیز قرار بود نوع متفاوتی از تحلیل‌های داده‌کاوی را انجام داهند که نسبت گزارش‌دهی متناسب نام دارد.

این نهاد نیز تاکنون از ارائه نتایج تحلیل‌های خود خودداری کرده است.

علاوه بر این، تا کنون دو بار به ارائه اطلاعات نادرست در پاسخ به سؤالات پرداخته است.

در ابتدا اعلام کرد که چنین تجزیه و تحلیلی انجام نشده است و داده‌کاوی «خارج از حیطه اختیارات این نهاد است.» پس از آن گفت که این تحلیل داده‌کاوی را از فوریه ۲۰۲۱ شروع کرده است.

بعدتر اعلام کرد که چنین نیست و یکی از سخنگویان این نهاد در مصاحبه با اپک‌تایمز اعلام کرد که این تحلیل داده‌کاوی را تا مارس ۲۰۲۲ آغاز نکرده است.

اپک‌تایمز درخواست‌هایی را مبنی بر قانون آزادی اطلاعات به ایمیل‌های داخلی این سازمان ارسال کرده است که ممکن است به آن‌ها پاسخ دهند.

مطالب دیگر:

کشته شدن مهسا امینی: اعتراضات گسترده مردم ایران در داخل و خارج کشور

چگونه کمونیسم به ایجاد فاشیسم و رواج خشونت منجر شد

معاون فرماندار تگزاس: تا زمانی که دولت بایدن از خواب بیدار نشود، تگزاس به انتقال مهاجران غیرقانونی به ایالات دیگر ادامه خواهد داد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی