logo_eet

متا ممکن است به دلیل قوانین انتقال اطلاعات، ارائه فیسبوک و اینستاگرام را در اروپا متوقف کند

اینستاگرام اتحادیه اروپا قوانین سخت‌‏گیرانه‌‏ای را در زمینه حفاظت و انتقال داده‌‏های شخصی از اروپا به ایالات متحده وضع کرده، و در سال ۲۰۱۶
مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا (فیس بوک سابق) (Samira Bouaou/The Epoch Times)

متا – که پیش از این با نام فیسبوک شناخته می‌‏شد – در اسناد خود در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) نسبت به احتمال توقف کامل فعالیت اینستاگرام و فیسبوک در اروپا هشدار داده است.

اتحادیه اروپا قوانین سخت‌‏گیرانه‌‏ای را در زمینه حفاظت و انتقال داده‌‏های شخصی از اروپا به ایالات متحده وضع کرده، و در سال ۲۰۱۶ با ایالات متحده برای ایجاد یک چهارچوب انتقال داده بین قاره‌‏ای به نام «پرایوسی شیلد» به توافق رسیده بود.

با این حال دیوان دادگستری اتحادیه اروپا (CJEU) در جولای سال ۲۰۲۰ چهارچوب «پرایوسی شیلد» را فاقد اعتبار خواند.

براساس قوانین اروپا، نگهداری و پردازش داده‌‏های کاربران باید در سرورهای واقع در اروپا و سازگار با مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا (GDPR) انجام شود.

علاوه براین، انتقال داده‌‏ در متا به بندهای قراردادی استاندارد یا SCCها وابسته است که طبق گفته این شرکت «تحت بازرسی‌‏های موشکافانه قانونی و حقوقی» قرار دارند.

متا اعلام کرد که براساس پیش نویس اولیه حکم کمیسیون حفاظت از داده ایرلند که در اوت ۲۰۲۰ به این شرکت ارسال شده، وابستگی متا به SCCها برای انتقال داده فاقد سازگاری با قوانین GDPR اتحادیه اروپا است.

به این ترتیب، کمیسیون حفاظت از داده ایرلند پیشنهاد لغو انتقال داده کاربران از اتحادیه اروپا به ایالات متحده را تحت این شرایط ارائه کرده است.

این غول تکنولوژی نسبت به اهمیت حیاتی پردازش داده بین قاره‌‏ای برای فعالیت کسب و کار خود و به ویژه ارائه تبلیغات هدفمند هشدار داد، و بیان کرد که در صورت عدم امکان انتقال، پردازش، و دریافت داده از کاربران اروپایی در سرورهای واقع در ایالات متحده خطر توقف ارائه خدمات فیسبوک و اینستاگرام در کل اروپا وجود دارد.

این شرکت ادامه داد: «ما همچنین دستخوش قوانین و مقررات در حال توسعه‌‏ای هستیم که چگونگی، شرایط، و نحوه انتقال، پردازش یا دریافت داده‌‏های حیاتی برای ادامه فعالیت ما را تعیین می‌‏کنند. این داده‌‏ها شامل موارد به اشتراک گذاشته بین محصولات و خدمات ما، و موارد به اشتراک گذاشته بین کشورها یا مناطقی می‌‏شوند که در آنها فعالیت می‌‏کنیم».

«در صورتی که نتوانیم داده مورد نیاز برای فعالیت خود را بین کشورها و مناطق مختلف انتقال داده یا در اشتراک داده بین محصولات و خدمات خود دچار مشکل شویم، این امر احتمالا در توانایی ما برای ارائه خدمات، نحوه ارائه آنها و امکان ارائه تبلیغات هدفمند تاثیر خواهد گذاشت».

متا همچنین ادامه داد که احتمالا در نیمه اول سال ۲۰۲۲ قادر به توافق بر روی چهارچوب‌‏های انتقال داده جدید بین اروپا و آمریکا خواهد بود.

با این حال این شرکت هشدار داد: «در صورت عدم دستیابی به یک چهارچوب انتقال داده بین اروپا و آمریکا و عدم امکان استفاده از SCCها یا سایر روش‌‏های جایگزین برای انتقال داده از اروپا به ایالات متحده، احتمالا قادر به ارائه برخی از ارزشمندترین خدمات و محصولات خود – از جمله فیسبوک و اینستاگرام – در اروپا نخواهیم بود».

در ادامه آمده است که چنین اتفاقی می‌‏تواند تاثیر «مادی و قابل توجهی» بر کسب و کار، امور مالی و فعالیت این شرکت داشته باشد.

مطالب دیگر:

افزایش بازداشت‌ها در مقر اعتراضات کاروان آزادی توسط پلیس اتاوا

فائوچی از طریق یک کنفرانس تلفنی محرمانه از منشاء آزمایشگاهی ویروس کرونا آگاه شده بود

ترامپ می‌گوید آمریکا دارد شبیه یک کشور کمونیستی می‌شود

اخبار مرتبط