Search
Asset 2

دادستان کل نبراسکا: پزشکان اجازه تجویز خارج از دستورالعمل ایورمکتین را برای درمان کووید۱۹ دارند

ایورمکتین با استفاده از چندین روش تجزیه و تحلیل متوالی از ۲۴۳۸ بیمار، محققان با اطمینان متوسط نتیجه گرفتند که این دارو خطر مرگ را در بیماران
(Luis Robayo/AFP via Getty Images)

داگ پیترسون، دادستان کل نبراسکا، با صدور رأیی حقوقی اعلام کرد دفتر او علیه پزشکانی که ایورمکتین یا هیدروکسی‌کلروکین را خارج از دستورالعمل روی برچسب آن برای درمان یا پیشگیری از کووید۱۹ تجویز کنند، مجازات انضباطی در نظر نمی‌گیرد، مگر این‌که مرتکب تخلفی شوند.

این رأی پانزدهم اکتبر در پاسخ به سؤال دانت اسمیت، مدیرعامل اداره بهداشت ایالتی صادر شد که مسئولیت مجوزها و امور انضباطی پزشکان را برعهده دارد. اسمیت پرسیده بود آیا تجویز ایورمکتین، هیدروکسی‌کلروکین یا سایر داروهایی که درمان کووید۱۹ در دستورالعملشان نیامده است، برای درمان یا پیشگیری از این بیماری غیرقانونی است و برخورد انضباطی در پی دارد یا خیر.

این دادستان کل جمهوری‌خواه در رأی خود اعلام کرد دفتر او متوجه شده است «داده‌های موجود نمی‌توانند برخورد انضباطی علیه پزشکان را فقط به این دلیل که برای پیشگیری یا درمان کووید۱۹ ایورمکتین یا هیدروکسی‌کلروکین تجویز می‌کنند، توجیه کند.»

پیترسون نوشت: به‌طور کلی ممکن است در مواردی با ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی برخورد انضباطی شود که «از بیمارانشان رضایت آگاهانه نگیرند، فریبشان دهند، دوزهای بیش از حد بالا تجویز کنند، موارد منع مصرف را بررسی نکنند یا مرتکب سایر رفتارهای نادرست شوند.»

او اعلام کرد دفترش هیچ گزینه درمانی خاصی را برای کووید۱۹ توصیه نمی‌کند و تنها گزینه‌های درمانی اولیه خارج از دستورالعملی را توصیه می‌کند که توسط وزارت بهداشت مطرح شده‌اند «و بر اساس شواهد موجود نتیجه گرفته‌اند که می‌توانند برای برخی مفید باشند.»

در ادامه این رأی آمده است: «اجازه به پزشکان برای لحاظ کردن این درمان‌های اولیه، این امکان را در اختیارشان قرار می‌دهد تا ابزارهای بیشتری را برای نجات جان آدم‌ها، دور کردن بیماران از بیمارستان و کاهش تنش‌هایی که در حال حاضر به سیستم مراقبت بهداشتی وارد می‌شود، مورد ارزیابی قرار دهند.»

علاوه بر آن، در این رأی آمده ممکن است داروهای امیدبخش دیگری نیز باشند که بتوان خارج از دستورالعملشان، از آن‌ها برای مقابله با ویروس حزب کمونیست چین که باعث کووید۱۹ می‌شود، استفاده کرد.

هیدروکسی‌کلروکین، دارویی ضدالتهاب و ضد مالاریا است. پس از آن‌که رئیس‌جمهور سابق دونالد ترامپ گفت برای پیشگیری از کووید۱۹ از آن استفاده می‌کند، مورد توجه و بررسی دقیق قرار گرفت.

سال گذشته، مجله پزشکی لنست اول مقاله‌ای در محکومیت هیدروکسی‌کلروکین چاپ کرد اما پس از آن که  ۱۰۰ متخصص پزشکی اشکالات مهمی به آن مقاله وارد کردند، آن را پس گرفت.

فیس‌بوک، توییتر و یوتیوب در ژوئیه ۲۰۲۰ فیلم‌های گروهی از پزشکان را حذف کردند که در آن‌ها از استفاده از این دارو برای درمان اولیه و پیشگیری در دوران همه‌گیری کووید۱۹ حمایت کرده بودند.

اول ژانویه، مطالعه‌ای در مجله پزشکی آمریکا منتشر شد که نشان می‌داد هیدروکسی‌کلروکین به کاهش مرگ‌ومیر در درمان اولیه کووید۱۹ کمک می‌کند

سازمان بهداشت جهانی ماه مارس توصیه کرد از هیدروکسی‌کلروکین برای درمان کووید۱۹ نشود.

ایورمکتین، دارویی عمومی است که به‌طور گسترده برای درمان برخی کرم‌های انگلی، گال، شپش و آکنه روزاسه در انسان استفاده می‌شود و برخی پزشکان آن را درمان اولیه نجات‌بخشی برای درمان کووید۱۹ دانسته‌اند.

دو گروه خواستار استفاده خارج از دستورالعمل ایورمکتین برای درمان کووید۱۹ شده‌اند: اتحاد خط مقدم مراقبت‌های بحرانی کووید۱۹ و گروه تدوین دستورالعمل ایورمکتین در بریتانیا. حداقل ۶۳ مطالعه در مورد درمان کووید۱۹ با ایورمکتین وجود دارند که ۴۵ تای آن‌‌ها مورد تأیید داوری قرار گرفته‌اند.

انجمن پزشکی آمریکا، انجمن داروسازان آمریکا و انجمن داروسازان سیستم سلامت آمریکا، در بیانیه‌ای مشترک در ماه سپتامبر اعلام کردند با استفاده غیرآزمایشی از این دارو برای درمان کووید۱۹ مخالف هستند.

مطالب دیگر:

حزب کمونیست چین را به خاطر برداشت اجباری اعضای بدن تحریم کنید

حکم قاضی به کشیش کانادایی معترض به اقدامات کووید۱۹: باید جملات خاصی را هنگام موعظه بیان کند

ترامپ از کمیته منتخبِ مسئول رسیدگی به حوادث ششم ژانویه و دفتر ملی بایگانی شکایت کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی