Search
Asset 2

مطالعات نشان می‌دهد داروی ایورمکتین تأثیر قابل توجهی در کاهش مرگ و میر کووید۱۹ دارد

ایورمکتین با استفاده از چندین روش تجزیه و تحلیل متوالی از ۲۴۳۸ بیمار، محققان با اطمینان متوسط نتیجه گرفتند که این دارو خطر مرگ را در بیماران
(Luis Robayo/AFP via Getty Images)

نتایج یک بررسی که اخیراً انجام شده نشان می‌دهد که استفاده از داروی ضد انگلی ایورمکتین می‌تواند منجر به «کاهش زیاد» در مرگ ناشی از کووید۱۹ شود و استفاده از آن می‌تواند «تأثیر قابل توجهی» در شرایط پاندمی در سطح جهان داشته باشد.

برای این مطالعه که نتایج آن در ۱۷ ژوئن در مجله آمریکایی تریپیوتکس منتشر شد، گروهی از دانشمندان استفاده آزمایشی بالینی از ایورمکتین را که دارای خواص ضد ویروسی و ضد التهابی است، در ۲۴ آزمایش کنترل شده تصادفی با بیش از ۳۴۰۰ شرکت کننده بررسی کردند. محققان تلاش کردند تا اثر ایورمکتین را در کاهش عفونت یا مرگ و میر در افراد مبتلا به کووید۱۹ یا در معرض خطر ابتلا به آن ارزیابی کنند.

با استفاده از چندین روش تجزیه و تحلیل متوالی از ۲۴۳۸ بیمار، محققان با اطمینان متوسط نتیجه گرفتند که این دارو خطر مرگ را در بیماران  کووید۱۹ به طور متوسط ​​۶۲ درصد، کاهش می‌دهد.

بر اساس بررسی، در میان بیماران کرونایی  بستری، خطر مرگ در بین افرادی که با این دارو درمان می شوند ۲.۳ درصد است، در حالی که برای کسانی که این دارو را ندارند ، ۷.۸ درصد است.

این تحقیق می‌گوید «شواهد با اطمینان متوسط ​​نشان می‌دهد که کاهش زیاد در مرگ ناشی از کووید۱۹ با استفاده از ایورمکتین امکان پذیر است.»

از زمان شروع پاندمی، هر دو مطالعه مشاهده‌ای و تصادفی، ایورمکتین را به عنوان دارویی برای پیشگیری از ابتلا به کووید۱۹ ارزیابی کرده‌اند.

همچین فرانت لاین کووید۱۹، خلاصه یافته‌های ۲۷ مطالعه در مورد اثرات ایورمکتین برای پیشگیری و درمان کووید۱۹ نشان داد که ایورمکتین، یک سیگنال قوی از اثر درمانی در برابر کووید۱۹ را نشان می‌دهد.

آنها به بررسی اخیر دیگری اشاره کردند که نتیجه می‌گیرد ایورمکتین مرگ و میر را تا ۷۵ درصد کاهش می‌دهد، در حالی که خاطرنشان کردند که نه موسسات ملی بهداشت در ایالات متحده و نه سازمان بهداشت جهانی استفاده از ایورمکتین را برای مبارزه با کووید۱۹ توصیه نکرده‌اند.

سازمان غذا و دارو، در یادداشتی با عنوان «چرا نباید از ایورمکتین برای درمان یا جلوگیری از کووید۱۹ استفاده کرد» هشدار می‌دهد که چندین گزارش از بیمارانی دریافت کرده است که به دلیل مصرف خودسرانه ایورمکتین مخصوص اسب‌ها، نیاز به پزشک پیدا کردند.

سازمان غذا و دارو می‌گوید استفاده از هر نوع درمانی برای کووید۱۹، که توسط این سازمان مجاز نباشد یا مورد تأیید نباشد، منجر به صدمه جدی خواهد شد، مگر اینکه بخشی از یک آزمایش بالینی باشد. این سازمان می‌افزاید داده‌ها را برای حمایت از استفاده از ایورمکتین برای درمان کووید۱۹ بررسی نکرده است.

سازمان بهداشت جهانی، در ماه مارس گفت که شواهد موجود در مورد استفاده از ایورمکتین برای درمان بیماران کووید۱۹ بی‌نتیجه است و تا زمانی که اطلاعات بیشتری در دسترس نباشد، این سازمان توصیه می‌کند دارو فقط در آزمایشات بالینی استفاده شود.

با این حال، نویسندگان مطالعه اثرات ایورمکتین استدلال کردند که این دارو دارای مشخصات ایمنی ثابت شده از طریق استفاده در چندین دهه است و می‌تواند نقش مهمی در سرکوب یا حتی پایان دادن به این پاندمی داشته باشد.

آنها می‌افزایند «ایمنی آشکار و هزینه پایین نشان می‌دهد که ایورمکتین احتمالاً تأثیر قابل توجهی در بیماری همه گیر سارس-کووید۲ در سطح جهانی خواهد داشت.»

نویسندگان همچنین خاطرنشان کردند که تمام مطالعاتی که آنها نتیجه گیری خود را بر اساس آن انجام داده‌اند مورد بررسی قرار گرفته است.

مطالب دیگر:

۵۶ جمهوری‌خواه طی نامه‌ای به بایدن خواستار برکناری هریس از مأموریت رسیدگی به امور مرزی شدند

هشدار کارشناس امنیتی آمریکا در رابطه با پیشرفت برنامه فضایی چین

دیدار بایدن و پوتین می‌تواند رژیم چین را تحت فشار قرار دهد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی