logo_eet

افزایش بازداشت‌ها در مقر اعتراضات کاروان آزادی توسط پلیس اتاوا

بازداشت پلیس در پایتخت کانادا شروع به توقیف سوخت و بازداشت چندین نفر کرده‌است. آن هم پس انتشار یک بیانیه مبنی بر اینکه کسانی که تلاش می‌کن
معترضان در 5 فوریه 2022 در مقر پارلمان در اتاوا جمع می‌شوند تا علیه قوانین و محدودیت های کووید19 تظاهرات کنند. (Jonathan Ren/The Epoch Times)

پلیس در پایتخت کانادا شروع به توقیف سوخت و بازداشت چندین نفر کرده‌است. آن هم پس انتشار یک بیانیه مبنی بر اینکه کسانی که تلاش می‌کنند تدارکات لازم برای حمایت از هزاران معترض مخالف مقررات مربوط به کرونا را تامین کنند، دستگیر خواهند شد.

پلیس اتاوا در بعد از ظهر ۶ فوریه بیانیه‌ای را در رسانه‌های جمعی منتشر کرد که می‌گوید: «مهم: هر کسی که تلاش کند از تظاهرکنندگان حمایت مادی کند (سوخت و غیره)، ممکن است بازداشت شود. اعمال قانون در راه است».

همچنین پلیس در بیانیه‌ای که در ساعت ۹ شب به وقت محلی منتشر کرد گفت که هفت نفر را بازداشت کرده‌است. این بازداشت‌ها به اتهام آزار و اذیت طی آن روز انجام شده‌است.

پلیس کانادا افزود که چند وسیله نقلیه و مخزن سوخت را نیز توقیف کرده‌است.

معترضانی که با اپک‌تایمز صحبت کردند می‌گویند که پلیس آن‌ها را در ۶ فوریه برای حمل سوخت دستگیر نکرده‌است؛ بلکه در آن روز هشداری برای دستگیر شدن در پی رساندن سوخت به مقر معترضین اعلام کرد و گفته‌است که این بازداشت‌ها از ۷ فوریه آغاز خواهد شد.

سازمان‌دهندگان این اعتراضات می‌گویند که تظاهرات آن‌ها مسالمت‌آمیز است.

این اعتراضات به شکل تظاهراتی توسط رانندگان کامیون در برابر دستور دولت کانادا مبنی بر اجباری بودن واکسیناسیون برای رانندگان کامیون برون مرزی آغاز شد. تظاهراتی که اکنون به یک جنبش بزرگ تبدیل شده‌است که مردم از سراسر کانادا برای مخالفت با مقررات و محدودیت‌های گوناگون کرونایی به آن می‌پیوندند. این کاروان خودروها در ۲۹ ژانویه به اتاوا رسید و بسیاری از معترضین در شهر باقی ماندند و کامیون‌ها و سایر خودروهای خود را در مقابل ساختمان پارلمان کانادا پارک کردند. آن‌ها می‌گویند تا هنگام لغو این مقررات در شهر باقی خواهند ماند.

صداهای بوق بوق در طول روز در منطقه تپه پارلمان شنیده می‌شود که برخی از ساکنان از آن شکایت دارند.

بنجامین دیشتر، سازمان‌دهنده اعتراضات، می‌گوید افرادی که از بوق زدن ناراضی هستند باید با نخست‌وزیر جاستین ترودو تماس بگیرند و از او بخواهند که دستورات کووید۱۹ را لغو کند.

او گفت: «از هر کسی که ناراحت است، عذرخواهی می‌کنیم. لطفاً با جاستین ترودو، دفتر او تماس بگیرید و بخواهید این اجبارهارا لغو کند، و ما از اینجا بیرون می‌رویم.»

ترودو از ملاقات با معترضان خودداری کرده است.

مرکز عدالت برای آزادی‌های قانونی (JCCF) که یک گروه حقوقی و نماینده کاوران آزادی در اتاوا است، می‌گوید: «اگر پلیس افرادی را که غذا یا سایر تدارکات را به رانندگان کامیون می‌رسانند، دستگیر کند قانون‌شکنی خواهد کرد. این رانندگان کامیون تنها حقوق و آزادی‌های قانونی خود را به صورت مسالمت‌آمیز در اتاوا اعمال می‌کنند».

نیکولاس وانسباتر، وکیل این مرکز حقوقی، در بیانیه‌ای گفت: «افرادی که غذا، آب، گازوئیل و سایر مایحتاج را به دست رانندگان کامیون معترض می‌رسانند هیچ قانونی را زیر پا نگذاشته‌اند. هیچ مبنایی برای این تهدید پلیس وجود ندارد».

مطالب دیگر:

فائوچی از طریق یک کنفرانس تلفنی محرمانه از منشاء آزمایشگاهی ویروس کرونا آگاه شده بود

ترامپ می‌گوید آمریکا دارد شبیه یک کشور کمونیستی می‌شود

آخرین به‌روز رسانی از اعتراضات کامیون‌داران در کانادا

اخبار مرتبط