logo_eet

نگرانی معترض چینی بازداشت‌شده در دوبی از تحویل داده شدن به رژیم چین

بازداشت معترض نوزده ساله چینی که در لیست افراد تحت تعقیب حزب کمونیست چین قرار دارد و به مدت یک ماه است که بدون حق تماس و با احتمال تحویل
وانگ جینگیو Provided to The Epoch Times)

معترض نوزده ساله چینی که در لیست افراد تحت تعقیب حزب کمونیست چین قرار دارد و به مدت یک ماه است که بدون حق تماس و با احتمال تحویل داده شدن به حکومت چین و شکنجه توسط حزب کمونیست در امارات متحده عربی در بازداشت به سر می‌برد، تقاضای کمک کرده است.

وانگ جینگیو، جوان نوزده ساله اهل شهر چونگ‌چینگ از استان سیچوان واقع در جنوب چین، روز ششم آوریل در جریان پرواز به نیویورک توسط پلیس دوبی بازداشت شد. وانگ که به گفته خود هیچ کار اشتباهی مرتکب نشده است از لحظه دستگیری تا کنون، بدون حق تماس در بازداشت به سر می‌برد.

وانگ در روز ۲۰ می در اولین گفتگوی خود با مطبوعات پس از دستگیری، در مصاحبه با اپک تایمز گفت: «این مسئله به طور ۱۰۰% کار حزب کمونیست چین است».

وانگ اولین بار هنگامی که روایت مقامات حزب کمونیست چین از درگیری مرزی خونین این کشور با هند را زیر سوال برد با حزب کمونیست دچار مشکل شد.

سربازان چین و هند در جولای ۲۰۲۰ در نبردی مرگبار با میله‌های آهنی و سنگ به یکدیگر حمله کردند. هند و چین تعداد کشته‌شدگان را به ترتیب ۲۰ و ۴ تن اعلام کردند اما هشت ماه بعد، گزارشات تاییدنشده‌ای آمار کشته‌شدگان چین را بسیار بیشتر از آمار رسمی و قریب به ۴۵ تن گزارش کرد.

وانگ در روز ۲۱ فوریه، دو روز پس از آن‌که پکن به سکوت خود درباره آمار تلفات پایان داد، در شبکه اجتماعی چینی ویبو نوشت: «چرا تعداد کشته‌شدگان را آنقدر دیر اعلام کردید؟ چه چیزی را پنهان کرده‌اید؟».

پیام مذبور و دو پیام دیگر وانگ توجه پلیس محلی را جلب کرد و بدین ترتیب، وانگ به یکی از هفت فردی تبدیل شد که پلیس چین آن‌ها را به توهین به «قهرمانان و شهدا» متهم کرد؛ علاوه بر این، اطلاعات پرونده و اطلاعات شخصی وانگ از جمله شماره گرین کارتش نیز در رسانه‌های چین منتشر شد.

وانگ در آن زمان در چین حضور نداشت و در نتیجه، پلیس والدین او را بازداشت کرد و از او خواستند در یک پیام ویدیویی اعترافات خود را ضبط کند؛ اما وانگ با این درخواست مخالفت کرد.

وانگ در جولای ۲۰۱۹ پس از پخش پیامی ویدیویی در تیک‌تاک در حمایت از معترضان هنگ‌کنگ، چین را به مقصد استانبول ترک گفت. او علی‌رغم استفاده از سیم‌کارتی غیرچینی، خیل عظیمی از پیام‌های ارعاب‌آمیز ناشناس دریافت کرده است. او می‌گوید افرادی که احتمالاً مامور رژیم چین بودند، به اتاق هتل او زنگ می‌زدند و او را تهدید می‌کردند.

وانگ می‌پرسد: «آن‌ها چگونه از محل سکونت من اطلاع داشتند؟». او پس از این ماجرا به علت نگرانی از امنیت جانی خویش، بلیطی برای پرواز به نیویورک رزرو کرد.

روز ششم آوریل، دو مامور لباس شخصی که خود را افسر وزارت اطلاعات مجرمانه معرفی کردند وانگ را هنگام توقف پروازش در دوبی بازداشت کرده و او را به اداره مهاجرت نزدیک فرودگاه منتقل کردند.

ماموران پاسپورت، موبایل و وسائل وانگ را توقیف کرده و او را به مدت ۴۸ ساعت در آن‌ جا بازداشت کردند و در این مدت تنها مقداری آب به او دادند. سپس ماموران او را به زندانی بزرگتر منتقل کردند و در همین حین، دوستان وانگ برای او یک وکیل اختیار کردند.

وانگ تا آن لحظه از علت دستگیری خود هیچ اطلاعی نداشت.

وانگ می‌گوید در اداره مهاجرت فقط به او گفتند باید «صبر» کند. ماموران به وکیل وانگ گفتند او به فرهنگ و مذهب آنان توهین کرده است. بعداً نیز گفتند وانگ امنیت ملی کشور را به خطر انداخته که دقیقاً عین اتهامیست که رژیم کمونیست چین معمولاً علیه معترضان خود استفاده می‌کند.

دادگاه روز ۱۹ آوریل برای وانگ قرار وثیقه صادر کرد اما پلیس دوبی با اشاره به درخواست مقامات اداره مهاجرت برای اخراج وانگ، از آزاد کردنش خودداری کرد.

وانگ می‌گوید احتمالاً پکن با استفاده از روابط دیپلماتیک، دوبی را تحت فشار گذاشته است.

کارکنان سفارت چین در دوبی حداقل سه بار با وانگ ملاقات کرده‌اند و سعی داشته‌اند او را راضی کنند رضایت‌نامه بازگشت به چین را امضا کند.

وانگ می‌گوید: «آن‌ها به من گفتند اگر به چین برگردم هیچ بلایی سرم نخواهد آمد و برگشت به چین به نفع خودم است چون اینجا نمی‌توانم به هیچ جای دیگری بروم. اما من رضایت‌نامه را امضا نکردم».

دو هفته پیش، دادگاه پرونده وانگ را به علت فقدان شواهد و مدارک مختومه اعلام کرد اما گفتگوها درباره احتمال اخراج وی همچنان به قوت خود باقیست.

وانگ گفت پلیس دوبی نیز تا کنون دو بار از او خواسته مدرکی به زبان عربی را امضا کند اما او مخالفت کرده است زیرا متن آن را نمی‌فهمد.

وانگ به پلیس گفت: «من کاری نکرده‌‌ام که در این کشور جرم به حساب بیاید».

مسئولان زندان به علت ماه رمضان که روز ۱۲ می به پایان رسید، روزانه تنها یک وعده‌ غذایی در اختیار وانگ می‌گذاشتند. هم‌سلولی‌های او نیز همواره با یکدیگر درگیر می‌شدند. او می‌گوید حتی از اقدامات ساده مانند پوشیدن ماسک برای جلوگیری از انتشار کووید-۱۹ در زندان هیچ خبری نبود.

پلیس چین در ماه فوریه به منظور مجبور کردن وانگ به بازگشت به چین و ضبط ویدیویی اعترافات خود، به منزل والدین وانگ حمله کرده و هر دوی آن‌ها را به مدت کوتاهی بازداشت کردند. علاوه بر این، والدین وانگ از مشاغل خود در شرکت‌های دولتی چین نیز اخراج شده‌اند.

وانگ چندین ماه است که نتوانسته است با والدین خود ارتباط برقرار کند.

وانگ گفت: «به هیچ‌وجه از کارهایم پشیمان نیستم چون معتقدم کار درستی انجام داده‌‌ام».

وانگ درباره حزب کمونیست چین گفت: «حزب کمونیست خودِ شیطان است و بلاخره روزی سرنگون خواهد شد. با بازگو کردن آن‌چه به سر من آورده‌اند می‌خواهم به تمام دنیا بگویم با هم متحد شوند و رژیم کمونیست را سرنگون کنند». پیش از آن‌که وانگ جمله خود را تمام کند ارتباط تلفنی قطع شد.

پلیس دوبی به پرسش‌ها درباره پرونده وانگ پاسخی نداد.

مطالب دیگر:

رهبر چین با استفاده از شبکه‌ای از موسسات که به تعلیم «طرز فکر شی جین‌پینگ» می‌پردازند سلطه خود را گسترش می‌دهد

دیدگاه: چرا سیاست‌های اقلیمی تا این اندازه برای سیاست‌مداران چپ‌گرا مهم است؟ (بخش ۱)

نفوذ چین در رسانه‌های دنیا جهت بَزَک کردن چهره‌ خود در جریان پاندمی

اخبار مرتبط